SWEET TOOTH    13+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Ayrımcılığa ve çocuk istismarına karşı duruşuyla etkili, sürükleyici ve duygusal hikayesiyle ilgi çekici bir dizi. 

Çok hızlı yayılan ve insanları komaya sokup öldüren bir hastalığın çıkışıyla, çeşitli hayvan genleri taşıyan ‘melez’ bebeklerin doğumu aynı zamanlara denk gelmiştir. Bu hastalığa iyi gelen şeyin bu melez çocukların iliklerinde olduğu keşfedilince tüm dünyada büyük bir kıyım başlar adeta. “Son Adamlar” adlı avcılar bu çocukların peşine düşerler.  

Genç bir adamsa, ortalık giderek daha da vahşileşmeden melez bebeğini alıp ormana kaçarak sadece ikisine ait bir dünya kurabilmeyi başarmıştır. Bir ‘geyik çocuk’ olan Gus, 10 yaşına geldiğinde babasını kaybedince içinde büyüdüğü bu ormandan çıkmak zorunda kalır. Neyse ki güçlü bir adam olan eski sporcu Tommy ile yolu kesişir. En başta gönülsüz bir ortaklık kurarak Gus’ın Colorado’da hayatta olup olmadığı bilinmeyen annesine doğru bir yolculuğa çıkarlar. Yolları başka kahramanlarla da kesişecek, bazen kayıplar da vererek zor bir finale doğru yol alacaklar.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


2009’da yayımlanan aynı isimli bir çizgi roman serisinden uyarlanan “Sweet Tooth” ilk başta ölümcül bir salgın sonucu iyice tenhalaşmış bir toplumda yaşam mücadelesi veren bir grup insanın hikayesini anlatıyor gibi yapsa da asıl derdi bu değil. Çocuk ve hayvanlara yapılan istismarlara, hayvan deneylerine, ayrımcılığa ve avcılığı çığrından çıkaran bir erkek profiline de sert eleştiriler getirmekte. Gus gibi hayvan-insan karışımı çocukların yanısıra farklı ırklardan karakterler de hikayede yer alıyor.   

Kanadalı çizer Jeff Lemire’in çizgi roman serisinin ilginç bir tonu var. Ne tam çocuksu ne de tam yetişkin işi diyebileceğimiz, ara tonda oluşturulmuş bir yapıya sahip. Gus’ın yolunun kesiştiği herkes onun pırıl pırıl kişiliğinden etkileniyor, kendi eksiğini kapatmaya gayret ediyor. Gus’ın umut dolu, vicdanlı, pes etmeyen ve çok iyi huylu bir çocuk olması onu harika bir rol model haline getiriyor. Onu samimi bir performansla canlandıran sevimli Christian Convery dizinin tartışmasız yıldızı.

“Sweet Tooth”ta karı-koca karakterlerin minik öpüşmeleri dışında cinsellik anlamında hiçbir şey yok. Çok detaylı gösterilmeyen ölümler/kayıplar mevcut. Heyecanlı ve aksiyonlu sahneler var ama kanlı ya da grafik olarak çok sert değiller. Tommy karakterinin bağımlı olduğu bir ilaç var ikinci bölümden sonra bahsi giderek azalıyor. 7. bölümde Gus’ın anne ve babasının tanışma hikayesi anlatılıyor. Birkaç sahnede bira içiyorlar. Zaten 7. bölüm tümüyle sürprizlerle dolu.

Gen teknolojisini de içine alan hikayesi ve mesajlarının biraz ağır olmasından ve gelişmeler sırasında bazı ölümler yaşanmasından dolayı Netflix biraz ihtiyatlı davranarak bizde 16+ vermiş. Ancak 13+ çocuklarla ailece rahatlıkla izlenebilir. Zira pek çok Avrupa ülkesinde de 12 ya da 13+ almış. Türkçe dublajı çok başarılı. En heyecanlı yerinde de bitiyor, 2. sezona kancayı atıyor. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/Korku ögesi: **
Argo Kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: **
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap