TAŞ DEVRİ    9+

5 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Pozitif mesajları olan esprili bir film ama bazı espriler küçük çocuklar için biraz fazla kaçabilir.

Sevilen çizgi dizi Taş Devri’nin gerçek oyuncularla çekilmiş bu ilk sinema uyarlaması, dostluk ve aile kavramlarını önemseyen keyifli bir film olmasına rağmen, daha çok yetişkinlere yönelik bir hikaye ve espriler barındırıyor.

Kayağantaş Şirketi’nde inşaat işçisi olarak çalışan Fred Çakmaktaş ve Barney Moloztaş çok yakın iki arkadaştırlar. Barney, eşi Betty ile bir çocuğu evlat edinmek için Fred’den borç alır. Borcunu bir an önce ödemek isteyen Barney de şirkette başkan yardımcılığı için yapılan yazılı bir testte, Fred’in kağıdıyla kendi kağıdının yerlerini değiştirir. Ve Çakmaktaş sürpriz şekilde şirketin başkan yardımcısı olur. Ancak o sırada şirketin üst düzey yöneticilerinden Cliff Mağaracıoğlu, patronunun paralarını zimmetine geçirirken Fred Çakmaktaş’ın yeni mevkisini kullanıp, suçu ona yıkmak için hain planlar yapmaktadır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


60’lı yıllarda yaptıkları çizgi filmlerle damga vuran Hanna-Barbera ekolünden “Taş Devri” (The Flinstones), tüm dünyada çok severek izlenen ve izleyici kitlesinin en yoğun olduğu prime-time kuşağında yayınlanan ilk çizgi dizi olma özelliğini taşıyor. Haliyle yarattığı bu büyük ilginin ardından, yontma taş döneminde geçen “Taş Devri”nin maceraları iki kere sinemaya uyarlandı. Bunlardan ilki olan 1994 yapımı “Taş Devri”de karakterlere John Goodman, Elizabeth Perkins, Kyle McLahlan, Halle Berry gibi yıldız oyuncular hayat vermiş. Onların performansları filmi sürükleyen eğlenceli bir unsur olarak karşımıza çıkarken, karakterlerin arasındaki dostluk ve aile dayanışması, gerçek zenginliğin sevgi ve bu tür beraberlikler olduğuna dair güzel mesajlar verilmesi filme olumlu şekilde yansıyor. Çizgi film şiddetinin olduğu sahnelerdeki komik efektler ve hayvan karakterlerin tasarımlarının da çocuk seyircileri korkutmayacak şekilde yapılması iyi düşünülmüş.

Ancak ne yazık ki hikayenin içerdiği olay örgüsü, yaşanan problemler ve yapılan esprilerin büyük oranda yetişkinlere hitap ettiğini söylemek gerek. Sahte belgeler, mevki sahibi olma ve beraberinde daha yüksek teknolojiyle birlikte iş gücünün azalması gibi gündelik hayatın parçası olan konular, çocuk seyircileri filmden uzaklaştırabilir. Ayrıca yer yer argo, imalı şekilde edilen hakaretler ve Halle Berry’nin karakterinin Fred’i baştan çıkartmaya çalıştığı flörtöz sahneler de filmin hem Türkçe dublajında hem de orijinal dilinde yer alıyor. Çizgi filmin yayınlandığı dönemde bazı hayvanların araç gereç olarak kullanılıp, kadınların da sadece ev işlerini yapıp çocukları parka götürmesi eleştirilmişti. Bu durum maalesef filmde de devam ediyor. Wilma’nın annesi ve Fred Çakmaktaş arasında da zaman zaman sözlü ve fiziksele kayan kavgalar yaşanıyor. Hatta Fred bir sahnede dinozorun kayınvalidesini yemesini düşünüyor ve bundan keyif alıyor (!) Son olarak filmdeki iki çocuk karakter olan Çakıl ve Bambam, kayaların parçalanıp ufalandığı bir düzenekte ezilme tehlikesi atlatıyorlar. * Furkan Erkan 


Pozitif mesajlar: **
Flörtöz durumlar: ***
Şiddet/Korku ögeleri: *
Argo kullanımı: **
Alkol-sigara kullanımı: *
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

ÇİZMELİ KEDİ: SON DİLEK   8 +

7.5 /10

Çizmeli Kedi’nin nefes kesen sahnelerle dolu, heyecanlı ve biraz da şiddetli bir macerası. Devamı

Süre: 102 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Joel Crawford

Oyuncular: Antonio Banderas (ses), Salma Hayek (ses), Florence Pugh (ses), Harvey Guillén (ses), Olivia Colman (ses), Wagner Moura (ses)

KAYIP KÖPEK   10 +

7.0 /10

Kayıp köpeklerini ararlarken birbirlerini dinlemeyi öğrenen bir baba oğulun hikayesi. Devamı

Süre: 95 dk. Yapım Yılı: 2023

Yönetmen: Stephen Herek

Oyuncular: Rob Lowe, Johnny Berchtold, Kimberly Williams-Paisley, Nick Peine, Savannah Bruffey

AVATAR: SUYUN YOLU   13 +

7.5 /10

İlkinden daha ‘aile filmi’ ama şiddetli sahneleri daha çok. Devamı

Süre: 192 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: James Cameron

Oyuncular: Sam Worthington, Zoe Saldana, Sigourney Weaver, Stephen Lang, Kate Winslet

NOEL BABA   8 +

7.0 /10

Sorumsuz bir babanın Noel Baba’ya dönüşmesinin komik hikayesi. Devamı

Süre: 97 dk. Yapım Yılı: 1994

Yönetmen: John Pasquin

Oyuncular: Tim Allen, Judge Reinhold, Wendy Crewson, Eric Lloyd, Peter Boyle