TAVŞAN PETER    9+

7 /10
1 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Çok hareketli ve akıcı bir film ama şiddetli ve kaba saba esprileri hayli fazla.

Ünlü çocuk kitapları yazarı Beatrix Potter’ın klasik “Tavşan Peter” kitaplarından uyarlanan film hikayeyi oldukça kaba bir güldürüye çevirmiş.

İngiltere kırsalında büyük bir ev ve oldukça verimli bir bahçenin sahibi olan aksi ve huysuz ihtiyar bir adam olan Bay Yeşilbahçe, yakındaki bir yuvada yaşayan tavşanlarla savaş halindedir.

Tavşan Peter, üç kız kardeşi ve kuzeniyle birlikte yaşamaktadır. Peter çok hızlı, lider ruhlu ama zaman zaman dengesini şaşıran bencilleşen bir tavşandır. Bay Yeşilbahçe’nin bütün meyve-sebzelerini çalmakla uğraştığı bir gün adam bahçede kalp krizi geçirir ve ölür. Tavşanlar ve çevredeki diğer hayvanlar evi ve bahçeyi talan ederler. Bu arada Bay Yeşilbahçe’nin Londra’da yaşayan hırslı, obsesif ve öfke kontrolünü çok çabuk kaybeden yeğeni evin ve çiftliğin yeni sahibi olarak onların karşısına çıkar. Gelişmeler en başta tarafları sert savaşlara götürse de yakında yaşayan ve tavşanlara çok iyi davranan genç ressam kadın Bea sayesinde herkes hatasını yavaş yavaş anlamaya başlar.   


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Bu klasik çocuk kitaplarından bir çocuk filmine göre garip seçimlerle dolu sert bir hikaye çıkarılmış doğrusu! Filmde yaşı küçük hassas çocukların takılabileceği veya onlar için pek de örnek sayılmayacak sürüyle sahne var. Yaşlı Yeşilbahçe, Tavşan Peter’ın babasını yakalayıp yemiş mesela ve film bunu bir şekilde gösteriyor! Ayrıca Bay Yeşilbahçe’nin filmde sağlıksız beslenmeden dolayı geçirdiği kalp krizinden dolayı öldüğü açıklansa da Peter’ı yakaladığı sırada boğuşurlarken öldüğü için Peter kendisinin onu öldürdüğünü sanıyor bir süre ve bundan dolayı hiç rahatsız hissetmiyor. Zaten her ne kadar kötü bir adam olarak gösterilse de, Peter onun bahçesine giren bir hırsızdır sonuçta!

Peter Bay Yeşilbahçe ölmeden önce onunla öyle uğraşıyor ki hatta eğildiği bir sahnede yaşlı adamın poposuna havuç bile sokmayı düşünüyor!! Genç mirasçı yeğenin eve gelişinden sonra yaşananlar da bazen dehşet verici. Böğürtlen alerjisinin olduğunu öğrenmelerine sağmen adamın ağzına sapanla böğürtlen atıyorlar tavşanlar! Her ne kadar hikayenin kahramanı olsalar da, genç adamdan kurtulmak için ona son derece tehlikeli tuzaklar kuruyorlar, hatta birkaç sahnede başarmış gibi de görünüyorlar.  

Hikayenin kahramanları olan tavşanların, özellikle de Peter’ın tavırları oldukça sorunlu ve bazen zorbalık sınırlarında dolaşıyor. Daha filmin hemen en başında şarkı söyleyen kuşlara çarpmasıyla başlayan bir süreç bu üstelik... Her ne kadar sonunda birçok hareketinin yanlış olduğunu anlasa da film uzun bir süre bu sahneleri eğlence ve komedi malzemesi olarak sunuyor.

“Tavşan Peter” Netflix, Google Play ve iTunes’dan izlenebiliyor. Netflix Türkçe dublajla desteklediği filme 7+ vermiş. Bizce en az 9+ olmalı. * Burak Göral


Pozitif mesajlar: **
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/Korku ögesi: ***
Argo Kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

Gökhan Kurttepe

19 Nisan 2021 Pazartesi

Kız çocuklarım 7 yaşlarındayken izlediğim film bana göre vasat onlara göre çok eğlenceliydi.