TERS YÜZ    7+

10 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Kompleks hikayesine rağmen çocukların büyük keyifle izleyeceği zeki bir Pixar filmi...

Pixar Animasyon Stüdyoları, esas kitlelerini oluşturan çocukların zekâlarını küçümsemeyip her yeni filmleriyle onları yeni drama yapıları konusunda daha da geliştirdi. Bu filmlerin hikâyelerini giderek daha kapsamlı hale getirdiler, daha çok risk alan dramatik manevralara başvurur oldular. “Ters Yüz”de de böyle bir durum var. Çocuksu ama diğer bazı animasyon filmlere göre de hayli sofistike bir hikâyeye sahip.

Hikâye, kafamızın içinde neşe, üzüntü, öfke, tiksinti ve korku hislerimizi yöneten küçük canlıların yaşadığı düşüncesinden yola çıkıyor. Bu küçük canlılar temsil ettikleri hislere ve ait oldukları kişilerin yaşlarına uygun şekillerde tasarlanmışlar. Ailesiyle Minnesota’da yaşayan Riley’nin kafasının içindeki bu sesler, onun bütün duygu dünyasını o 11 yaşına gelene kadar arızasız bir şekilde düzenlemişlerdir. Hiçbir aksilik beklenmiyordur, ta ki Riley’nin ailesi bir gün San Francisco’ya taşınmaya karar verene kadar...


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Film, insanların beş ayrı duygusunu yöneten beş ayrı kafa sesinin olduğu fantezisini bir senaryo başarısı olarak filmin hemen başında güzelce anlatıveriyor. Film, Riley’nin kafasının içinde “neşe” ve “üzüntü”den sorumlu duygu karakterlerinin bir aksilik sonucu ana üslerinden uzaklaşmalarıyla asıl yolculuğunu başlatıyor. Birbirleriyle tümüyle zıt karakterdeki “neşe” ve “üzüntü”, Riley’nin bilinçaltı ve üstü evrenlerinde yol alarak beyin sistemine tekrar ulaşmaya çabalarken Riley’nin ön ergenlik dönemine ve yeni bir şehire / eve / okula adapte olma zorluklarına da çare olmaya çalışırlar. 

Film ve karakterler o kadar sevimli ki kendinizi bu maceraya kaptırmamanız mümkün değil. Bir büyüme hikâyesini ve duygularının insanları nasıl da yönlendirdiğini bu zor hikâye içinde ancak bu kadar tatlı anlatabilirsiniz. Özellikle Riley’nin anne babasıyla yemek masasındaki tartışma sahnesi bile tek başına mükemmel! Hayatın üzüntü ve neşeyle bir bütün olduğunu anlatabilmenin bundan daha kestirme bir yolu var mıdır acaba?

“Ters Yüz” Disney+ platformunda Türkçe dublaj seçeneğiyle izlenebiliyor. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: *****
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: **
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

SAFTİRİK GREG’İN GÜNLÜĞÜ   7 +

6.0 /10

Ünlü çocuk kitapları serisinin ilk animasyon macerası biraz kaba saba espriler de barındırıyor. Devamı

Süre: 58 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Swinton O. Scott III

Oyuncular: Brady Noon (ses), Ethan William Childress (ses), Erica Cerra (ses), Hunter Dillon (ses), Christian Convery (ses)

TERS YÜZ   7 +

9.0 /10

Kompleks hikayesine rağmen çocukların büyük keyifle izleyeceği zeki bir Pixar filmi. Devamı

Süre: 94 dk. Yapım Yılı: 2015

Yönetmen: Pete Docter

Oyuncular: Amy Poehler (ses), Phyllis Smith (ses), Bill Hader (Ses), Mindy Kaling (ses), Diane Lane (ses), Kyle MacLachlan (ses)

KAYIP BALIK NEMO   5 +

8.0 /10

Pixar’ın klasik filmi okul öncesi çocuklar için nefis bir seçenek. Devamı

Süre: 100 dk. Yapım Yılı: 2003

Yönetmen: Andrew Stanton, Lee Unkrich

Oyuncular: Albert Brooks (ses), Ellen DeGeneres (ses), Alexander Gould (ses), Willem Dafoe (ses), Geoffrey Rush (ses)

PİNOKYO (1940)   7 +

8.0 /10

Bugünden bakınca biraz sert sahneleri olsa da, etkileyici bir animasyon klasiği. Devamı

Süre: 88 dk. Yapım Yılı: 1940

Yönetmen: Ben Sharpsteen, Hamilton Luske

Oyuncular: Dickie Jones (ses), Cliff Edwards (ses), Christian Rub (ses), Evelyn Venable (ses)