THE KARATE KID (2010)    10+

9 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Orijinalinden bir parça daha sert ama mesajı aynı.

Orijinal “The Karate Kid” annesiyle başka bir şehire taşınan ergen bir çocuğun, uzakdoğulu bilge komşusu Bay Miyagi sayesinde kendi özgüvenini kazanma hikayesiydi. “Rocky” gibi sporcu azmi konulu hikaye tarzıyla gençlik filmi karışımı bir formül üzerine inşa edilmişti. 80’li yılların tipik özelliklerini taşıyan ve dönemin ergenlerinin de el üstünde tuttuğu bir film olup devam filmlerinin de yapılmasına sebep olmuştu... 2010 yılında da ana kahramanın yaşını küçültüp hikayeyi Çin’e taşıdıkları ve içine Jackie Chan’i ekledikleri bir ‘yeniden çevrim’ yapıldı.

Kendi mahallesinde popüler bir çocuk olan 12 yaşında, annesiyle yaşayan Amerikalı çocuk Dre, annesinin işi dolayısıyla Pekin’de yeni bir hayata başlamak zorundadır. Aynı okulda tanıştığı Çinli kız Mei Ying’le arkadaş olur. Mahallenin kabadayısı Cheng ve çetesini oluşturan diğer çocuklar Dre’ye takıktırlar zaten. Bir de bu ‘kız meselesi’ araya girince durumlar daha da sertleşir. Dre, Cheng ve arkadaşlarından birkaç kere feci dayak yer. Yabancı bir ülkede kendisini çok yalnız hisseden Dre kaldıkları sitenin tamircisi Bay Han (Jackie Chan) ile arkadaş olmaya başlar. Bay Han da yalnız bir adamdır, Dre’nin haline üzülür ve ona yardımcı olmaya karar verir. Aslında bir kung fu ustası olan Bay Han ve Dre birlikte çalışmaya başlayarak sağlam bir dostluğa adım atarlar ve kung fu turnuvasında Cheng’le resmi bir karşılaşmaya hazırlanırlar. Han, Dre’ye kung fu’nun sadece yumruk atmak demek olmadığını, olgunluk, sakinlik ve sabırla da ilgili olduğunu anlatır. Dre kabadayılardan korkarak, ya da bir köşeye sinerek değil onlarla yüzleşerek ve kendini geliştirerek hayatta başarılı olabileceğini öğrenir.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


2000’lerin “Karateci Çocuk”u ilk filmden daha cesur hamleler yapıyor. Aktör Will Smith’in oğlu Jaden’ın canlandırdığı Dre iki kere zorba çocuk çetesinden çok sert dayak yiyor. Bu sahneler bir çocuk filmine göre biraz sert doğrusu. Dre’nin Mei Ying ile olan arkadaşlığı da epey flörtöz. Hatta net olarak gözükmese de duygusal ve kısa bir öpüşme sahneleri var. Jackie Chan’in Dre’yi kurtardığı sahnede 4-5 çocukla dövüştüğünü görüyoruz. Bir sahnede de Dre, Han’ı sarhoş bir halde arabasını balyozla parçalarken yakalıyor. Han aslında karısı ve çocuğunu kendisinin sorumlu olduğu bir trafik kazasında kaybetmiştir. Dre’yle çalışmak aslında ona da iyi gelecektir.

Elbette özünde Dre’nin doğu felsefesiyle tanışması, Han sayesinde bambaşka bir kültüre adapte olması ve özgüvenini tamir etmesi filmin güzel mesajları. Süresi de hayli uzun olan film (140 dk.) ülkemizde “Genel İzleyici” almıştı. Netflix 7+ vermiş. Dünyanın çeşitli ülkelerinde de karışık sınıflarla değerlendirilmiş. Bizce 9-10 yaşları hikayeyi ve karakterlerin dünyalarını anlamaları için daha uygun. Ailece izlenmesi tavsiye edilir.

Filme Netflix, Google Play, Digiturk ve iTunes’dan ulaşmak mümkün. Maalesef Netflix’te filmin türkçe dublajı mevcut değil. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: **
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: **
Oyuncak isteme potansiyeli:  -


Yorum Yap

HAYALPEREST   7 +

7.0 /10

“Hayalperest” at ve çocuk ilişkisi üzerine yapılmış, türünün iyi filmlerinden biri. Devamı

Süre: 106 dk. Yapım Yılı: 2005

Yönetmen: John Gatins

Oyuncular: Kurt Russell, Dakota Fanning, Elisabeth Shue, Kris Kristofferson, David Morse

GIGANTOSAURUS   4 +

7.0 /10

Dinozorsever çocuklara heyecanlı ve faydalı bir çizgi dizi. Devamı

Süre: 12 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Franck Salomé, Nicolas Sedel, Fernando Worcel

Oyuncular: Dylan Schombing (ses), Áine Sunderland (ses), Nahanni Mitchell (ses), Nicholas Holmes (ses)

SİHİRLİ KİTAPLAR   6 +

7.0 /10

Okuma öğrenmeye ve sorumluluk almaya cesaretlendiren, ailece izlenebilen fantastik bir macera. Devamı

Süre: 80 dk. Yapım Yılı: 2009

Yönetmen: Dominique Monfery

Oyuncular: Arthur Dubois (ses), Stéphane Flamand (ses), Prunelle Rulens (ses), Jeanne Moreau (ses)

CESUR CİVCİV   7 +

5.5 /10

Bir çocuk kitabından uyarlanan bu cesaret hikayesi, biraz korkutucu bir uzaylı istilası içeriyor. Devamı

Süre: 81 dk. Yapım Yılı: 2005

Yönetmen: Mark Dindal

Oyuncular: Zach Braff (ses), Joan Cusack (ses), Garry Marshall (ses), Patrick Stewart (ses), Steve Zahn (ses)