THE KARATE KID (2010)    10+

9 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Orijinalinden bir parça daha sert ama mesajı aynı.

Orijinal “The Karate Kid” annesiyle başka bir şehire taşınan ergen bir çocuğun, uzakdoğulu bilge komşusu Bay Miyagi sayesinde kendi özgüvenini kazanma hikayesiydi. “Rocky” gibi sporcu azmi konulu hikaye tarzıyla gençlik filmi karışımı bir formül üzerine inşa edilmişti. 80’li yılların tipik özelliklerini taşıyan ve dönemin ergenlerinin de el üstünde tuttuğu bir film olup devam filmlerinin de yapılmasına sebep olmuştu... 2010 yılında da ana kahramanın yaşını küçültüp hikayeyi Çin’e taşıdıkları ve içine Jackie Chan’i ekledikleri bir ‘yeniden çevrim’ yapıldı.

Kendi mahallesinde popüler bir çocuk olan 12 yaşında, annesiyle yaşayan Amerikalı çocuk Dre, annesinin işi dolayısıyla Pekin’de yeni bir hayata başlamak zorundadır. Aynı okulda tanıştığı Çinli kız Mei Ying’le arkadaş olur. Mahallenin kabadayısı Cheng ve çetesini oluşturan diğer çocuklar Dre’ye takıktırlar zaten. Bir de bu ‘kız meselesi’ araya girince durumlar daha da sertleşir. Dre, Cheng ve arkadaşlarından birkaç kere feci dayak yer. Yabancı bir ülkede kendisini çok yalnız hisseden Dre kaldıkları sitenin tamircisi Bay Han (Jackie Chan) ile arkadaş olmaya başlar. Bay Han da yalnız bir adamdır, Dre’nin haline üzülür ve ona yardımcı olmaya karar verir. Aslında bir kung fu ustası olan Bay Han ve Dre birlikte çalışmaya başlayarak sağlam bir dostluğa adım atarlar ve kung fu turnuvasında Cheng’le resmi bir karşılaşmaya hazırlanırlar. Han, Dre’ye kung fu’nun sadece yumruk atmak demek olmadığını, olgunluk, sakinlik ve sabırla da ilgili olduğunu anlatır. Dre kabadayılardan korkarak, ya da bir köşeye sinerek değil onlarla yüzleşerek ve kendini geliştirerek hayatta başarılı olabileceğini öğrenir.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


2000’lerin “Karateci Çocuk”u ilk filmden daha cesur hamleler yapıyor. Aktör Will Smith’in oğlu Jaden’ın canlandırdığı Dre iki kere zorba çocuk çetesinden çok sert dayak yiyor. Bu sahneler bir çocuk filmine göre biraz sert doğrusu. Dre’nin Mei Ying ile olan arkadaşlığı da epey flörtöz. Hatta net olarak gözükmese de duygusal ve kısa bir öpüşme sahneleri var. Jackie Chan’in Dre’yi kurtardığı sahnede 4-5 çocukla dövüştüğünü görüyoruz. Bir sahnede de Dre, Han’ı sarhoş bir halde arabasını balyozla parçalarken yakalıyor. Han aslında karısı ve çocuğunu kendisinin sorumlu olduğu bir trafik kazasında kaybetmiştir. Dre’yle çalışmak aslında ona da iyi gelecektir.

Elbette özünde Dre’nin doğu felsefesiyle tanışması, Han sayesinde bambaşka bir kültüre adapte olması ve özgüvenini tamir etmesi filmin güzel mesajları. Süresi de hayli uzun olan film (140 dk.) ülkemizde “Genel İzleyici” almıştı. Netflix 7+ vermiş. Dünyanın çeşitli ülkelerinde de karışık sınıflarla değerlendirilmiş. Bizce 9-10 yaşları hikayeyi ve karakterlerin dünyalarını anlamaları için daha uygun. Ailece izlenmesi tavsiye edilir.

Filme Netflix, Google Play, Digiturk ve iTunes’dan ulaşmak mümkün. Maalesef Netflix’te filmin türkçe dublajı mevcut değil. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: **
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: **
Oyuncak isteme potansiyeli:  -


Yorum Yap

KARDEŞ TAKIMI   5 +

7.0 /10

Ailece sıkılmadan izlenebilecek yerli yapım bir komedi macera filmi. Devamı

Süre: 90 dk. Yapım Yılı: 2024

Yönetmen: Mustafa Kotan

Oyuncular: Ceyda Kasabalı, Fırat Albayram , Ecrin Su Çoban, Çağan Efe Ak , Yekta Kopan (ses)

TAY 2: EBABİL TAKIMI   6 +

7.0 /10

İyi kalpli tay ve akıl hocası ikinci kez yollara düşüyorlar. Devamı

Süre: 78 dk. Yapım Yılı: 2024

Yönetmen: Nurullah Yenihan

Oyuncular: Zeynep Önen (ses), Sinan Divrik (ses), Fatih Özkul (ses), Zencal Sakal (ses), İsmail Bozkurt (ses)

ATATÜRK 1881 - 1919 (2. FİLM)   10 +

8.0 /10

Atatürk’ün etkileyici hayat hikayesinin ikinci kısmı ilkinden daha da vurucu. Devamı

Süre: 140 dk. Yapım Yılı: 2023

Yönetmen: Mehmet Ada Öztekin

Oyuncular: Aras Bulut İynemli, Sarp Akkaya, Songül Öden, Esra Bilgiç, Şehsuvar Aktaş

TAY   6 +

7.0 /10

Din tarihinden bazı detayları hikayesine iyi yediren bir yerli animasyon. Devamı

Süre: 84 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Nurullah Yenihan

Oyuncular: Zeynep Önen (ses), Sinan Divrik (ses), Fatih Özkul (ses), Zencal Sakal (ses), İsmail Bozkurt (ses)