THE KARATE KID (2010)    10+

9 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Orijinalinden bir parça daha sert ama mesajı aynı.

Orijinal “The Karate Kid” annesiyle başka bir şehire taşınan ergen bir çocuğun, uzakdoğulu bilge komşusu Bay Miyagi sayesinde kendi özgüvenini kazanma hikayesiydi. “Rocky” gibi sporcu azmi konulu hikaye tarzıyla gençlik filmi karışımı bir formül üzerine inşa edilmişti. 80’li yılların tipik özelliklerini taşıyan ve dönemin ergenlerinin de el üstünde tuttuğu bir film olup devam filmlerinin de yapılmasına sebep olmuştu... 2010 yılında da ana kahramanın yaşını küçültüp hikayeyi Çin’e taşıdıkları ve içine Jackie Chan’i ekledikleri bir ‘yeniden çevrim’ yapıldı.

Kendi mahallesinde popüler bir çocuk olan 12 yaşında, annesiyle yaşayan Amerikalı çocuk Dre, annesinin işi dolayısıyla Pekin’de yeni bir hayata başlamak zorundadır. Aynı okulda tanıştığı Çinli kız Mei Ying’le arkadaş olur. Mahallenin kabadayısı Cheng ve çetesini oluşturan diğer çocuklar Dre’ye takıktırlar zaten. Bir de bu ‘kız meselesi’ araya girince durumlar daha da sertleşir. Dre, Cheng ve arkadaşlarından birkaç kere feci dayak yer. Yabancı bir ülkede kendisini çok yalnız hisseden Dre kaldıkları sitenin tamircisi Bay Han (Jackie Chan) ile arkadaş olmaya başlar. Bay Han da yalnız bir adamdır, Dre’nin haline üzülür ve ona yardımcı olmaya karar verir. Aslında bir kung fu ustası olan Bay Han ve Dre birlikte çalışmaya başlayarak sağlam bir dostluğa adım atarlar ve kung fu turnuvasında Cheng’le resmi bir karşılaşmaya hazırlanırlar. Han, Dre’ye kung fu’nun sadece yumruk atmak demek olmadığını, olgunluk, sakinlik ve sabırla da ilgili olduğunu anlatır. Dre kabadayılardan korkarak, ya da bir köşeye sinerek değil onlarla yüzleşerek ve kendini geliştirerek hayatta başarılı olabileceğini öğrenir.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


2000’lerin “Karateci Çocuk”u ilk filmden daha cesur hamleler yapıyor. Aktör Will Smith’in oğlu Jaden’ın canlandırdığı Dre iki kere zorba çocuk çetesinden çok sert dayak yiyor. Bu sahneler bir çocuk filmine göre biraz sert doğrusu. Dre’nin Mei Ying ile olan arkadaşlığı da epey flörtöz. Hatta net olarak gözükmese de duygusal ve kısa bir öpüşme sahneleri var. Jackie Chan’in Dre’yi kurtardığı sahnede 4-5 çocukla dövüştüğünü görüyoruz. Bir sahnede de Dre, Han’ı sarhoş bir halde arabasını balyozla parçalarken yakalıyor. Han aslında karısı ve çocuğunu kendisinin sorumlu olduğu bir trafik kazasında kaybetmiştir. Dre’yle çalışmak aslında ona da iyi gelecektir.

Elbette özünde Dre’nin doğu felsefesiyle tanışması, Han sayesinde bambaşka bir kültüre adapte olması ve özgüvenini tamir etmesi filmin güzel mesajları. Süresi de hayli uzun olan film (140 dk.) ülkemizde “Genel İzleyici” almıştı. Netflix 7+ vermiş. Dünyanın çeşitli ülkelerinde de karışık sınıflarla değerlendirilmiş. Bizce 9-10 yaşları hikayeyi ve karakterlerin dünyalarını anlamaları için daha uygun. Ailece izlenmesi tavsiye edilir.

Filme Netflix, Google Play, Digiturk ve iTunes’dan ulaşmak mümkün. Maalesef Netflix’te filmin türkçe dublajı mevcut değil. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: **
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: **
Oyuncak isteme potansiyeli:  -


Yorum Yap

DOSTLUK DENİZİ   3 +

7.5 /10

Tayland yapımı animasyon dizi okul öncesi çocuklar için biçilmiş kaftan. Devamı

Süre: 10 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Wanichaya Tangsutthiwong

Oyuncular: Mira Divrik (ses), Ömer Faruk Çalışkan (ses), Kaan Alp Dayı (ses), Çağla ışık (ses), Özlem Abacı (ses)

EJDERHAM VE BEN   7 +

6.0 /10

Çok başarılı, ödüllü bir çocuk kitabının ortalamada kalan bir uyarlaması. Devamı

Süre: 91 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Tomer Eshed

Oyuncular: Patrick Stewart (ses), Freddie Highmore (ses), Felicity Jones (ses), Thomas Brodie-Sangster (ses), Nonso Anozie (ses)

KİM DEMİŞ KÖTÜYÜZ DİYE?   6 +

7.0 /10

Yaşı uygun çocukların aileleriyle birlikte eğlenerek izleyebilecekleri bir suç komedisi. Devamı

Süre: 100 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Pierre Perifel

Oyuncular: Sam Rockwell (ses), Marc Maron (ses), Awkwafina (ses), Craig Robinson (ses), Anthony Ramos (ses)

50 CESUR KEMANCI   10 +

7.5 /10

Çocukları müzik eğitimine özendirebilecek, dramatik bir aile filmi. Devamı

Süre: 118 dk. Yapım Yılı: 1999

Yönetmen: Wes Craven

Oyuncular: Meryl Streep, Angela Bassett, Gloria Estefan, Aidan Quinn, Cloris Leachman