THE SHORT GAME    8+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

7-8 yaşlarındaki küçük golf oyuncularının ilham verici ve eğlenceli hikayeleri hepinizi çok etkileyecek.

US Kids Golf Dünya Şampiyonası, her yıl düzenlenen ve 60 farklı ülkeden 1500 kadar golf oyuncusunun yarıştığı büyük bir turnuva... En büyük özelliği ise bütün oyuncularının 8 yaşın altında olması.

“The Short Game” adlı bu başarılı belgesel 7-8 yaşlarındaki 8 golf oyuncusunu turnuvadan aylar öncesinden başlayarak takip ediyor. Filmin ilk yarısında onların hazırlık sürecini, golf sporuna olan tutkulu bakışlarını, disiplinlerini, aileleriyle olan ilişkilerini görüyoruz. Herbirini tanıyoruz, onları çok seviyoruz. Filmin ikinci yarısında US Kids turnuvası başlıyor. Heyecan, konsantre, rekabet, kazanmanın ve kaybetmenin iç içe geçtiği karşılaşmaları izliyoruz. Bazen heyecanlanıyorlar, bazen çok seviniyorlar, bazen anne-babalarıyla tartışıyorlar, bazen hüzünleniyorlar... Bu 8 güzel çocuk bize bir hedefe kilitlenmek, kazanmak ve kaybetmek, sportmence yarışmak ve asla vazgeçmemek üzerine mükemmel dersler veriyorlar...


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“The Short Game” sadece çocuklar için değil anne babalar için de yoğun duygular içeren bir belgesel. Aileler yetenekli çocuklarına verdikleri desteği nasıl dengelemeliler konusu önemli. Mesela çocuklardan bir tanesinin babası kızının kaybetmesiyle başa çıkmakta zorlanıyor. Bunun ne kadar yanlış olduğunu itiraf etmesi ve bunu düzeltmeye çabalaması güzel bir detay.

Çocukların golf sahası dışındaki arkadaşlıkları, gündelik çocuk dünyaları o kadar güzel ki diğer yandan. Sahaya çıktıklarında ise inanılmaz bir disiplin, sporcu reflekslerinin güdülediği yoğun bir konsantrasyon giriyor devreye. Bir yarışma baskısı elbette var ama kaybetmenin de olasılıklardan biri olduğu, her deneyimin aynı zamanda bir kazanç olduğu unutulmuyor genellikle.    

Film boyunca otizmli duygusal Jed’le, aynı zamanda ünlü tenisçi Anna Kournikova’nın küçük erkek kardeşi olan esprili Allan’la, aristokrat bir aileden gelen Fransız Augustin’le, Teksas’lı ufacık tefecik bir kız olan Sky’la, Güney Afrikalı sürekli güleryüzlü pozitif Zama’yla, daha 2 yaşındayken golfe ilgi duymaya başlayan Çinli Yang’le, müthiş bir iradeye ve disipline sahip iki kız çocuğu Amari ve Alexa’yla nefes nefese geçen bir turnuvaya tanıklık ediyoruz.

Bu ödüllü belgesel Netflix’te Türkçe altyazılı olarak izlenebiliyor. Maalesef Türkçe dublajla desteklenmemiş.  Golf sporuna uzak da olsanız; kazanmak - kaybetmek, rekabet, sportmenlik, aile ilişkileri, hedefe ulaşmak için çalışmak gibi konularda son derece eğlenceli ve akıcı bu belgeselden büyük keyif alacaksınız. Ailece izlenmesi çok faydalı... * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: *****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/Korku ögesi: -
Argo Kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

TÜM ENGELLERİ AŞMAK 2   6 +

6.0 /10

İlk filmin çok gerisinde kalan bir dans-jimnastik filmi. Devamı

Süre: 90 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Jeff Deverett

Oyuncular: Logan Edra, Sydney Cope, Braedyn Bruner, Billie D. Merritt

THE SHORT GAME   8 +

8.4 /10

7-8 yaşlarındaki küçük golf oyuncularının ilham verici ve eğlenceli hikayeleri hepinizi çok etkileyecek. Devamı

Süre: 99 dk. Yapım Yılı: 2013

Yönetmen: Josh Greenbaum

Oyuncular: Amari Avery, Jed Dy, Allan Kournikova , Alexa Pano, Sky Sudberry

BABAM SÖZ VERDİ   7 +

6.5 /10

Eğlenceli, komik ve en sevilen yılbaşı filmlerinden biri, ama bazı sahnelerine dikkat etmeli. Devamı

Süre: 89 dk. Yapım Yılı: 1996

Yönetmen: Brian Levant

Oyuncular: Arnold Schwarzenegger, Sinbad, Phil Hartman , Rita Wilson, Jim Belushi

THE KICKS   7 +

8.0 /10

Son derece pozitif mesajlarla dolu, nitelikli bir aile dizisi. Devamı

Süre: 25 dk. Yapım Yılı: 2015

Yönetmen: Joe Nussbaum, Luke Matheny

Oyuncular: Sixx Orange, Isabella Acres, Emyri Crutchfield, Gabe Eggerling, Sophia Mitri Schloss