TİLKİ VE AVCI KÖPEĞİ    6+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

1981 yapımı “Tilki ve Avcı Köpeği” Disney’in en popüler filmlerinden biri değil belki ama heyecanlı ve anlamlı hikayesiyle çocukların ilgiyle izleyebilecekleri iyi bir animasyon.

Yaşlı bir kadın, avcı tarafından kovalanan yavru bir tilkiyi çiftliğine alıp ona sahip çıkar. Sevimli tilkiye Tod ismini takar. Yan evde yaşayan aksi bir ihtiyar avcı da aynı gün çiftliğine avcı köpeği olarak yetiştirmek üzere Copper adlı yavru bir köpek getirip onu diğer yaşlı köpeği Şef’e eğitmesi için emanet eder.

Copper ve Tod bazen bir araya gelip oyunlar oynarlar ve zamanla birbirlerinin en iyi arkadaşı olurlar. Ancak kış gelince Copper sahibi ve Şef’le birlikte ava gider. Döndüğünde hem o hem de Tod büyümüştür. Tod yine arkadaşça yaklaşsa da Copper artık arkadaş olmamaları gerektiğini, köpekler ve tilkilerin düşman olduklarını söyleyip onu yanından uzaklaştırır. Bundan sonrası oldukça heyecanlı bir maceraya dönüşür. Çünkü Copper’ın sahibi Tod’u avlamak için harekete geçer. 

 


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Tilki ve Avcı Köpeği” dostlukların büyük sınavlardan geçtiği hikayelerden birini anlatıyor. Tod ve Copper’ın sevecenlik ve paylaşımla dolu arkadaşlıkları büyüdüklerinde düşman olmaları gerektiği öğretildiği için zedeleniyor. Ama film sonunda gerçek arkadaşlığın arasına hiçbir şeyin giremeyeceğini söylüyor seyircisine. Birtakım şartlar ve gelişmeler aralarını bozsa da finalde birbirlerine olan sevgileri onları tekrar bir araya getiriyor.

Hikayenin son kısmında bazı sahneler hassas çocukları biraz fazla heyecanlandırabilir ve ürkütebilir. Copper ve sahibi, Tod’a kapanlarla tuzak kuruyorlar ve burası gerçekten çok heyecanlı. Sonrasında iki arkadaş kavga ediyorlar ve ortaya kırmızı gözleriyle çok vahşi bir ayı çıkıyor. Copper’ın sahibi de elinde tüfekle sağa sola ateş edip Tod ve kız arkadaşını öldürmeye çalışıyor. Bu sahnelerde çocuğunuzun yanında olursanız hiçbir şey olmaz. Zaten filmin müzikleri ve son sahnesi o kadar umut verici ve güler yüzlü ki, küçük izleyicileri filmden mutlu yolluyor yine de.

Final kapışmasındaki bazı sahneler yüzünden 6+ yaşlar için önereceğimiz filmin DVD’si Türkiye’de çıkmıştı. Apple TV’den de izlenebiliyor. * Burak Göral


Pozitif Mesajlar  ***
Flörtöz Durumlar *

Şiddet / Korku öğesi ***
Argo Kullanımı  -
Alkol – Sigara kullanımı  -
Oyuncak isteme potansiyeli  -


Yorum Yap