TROLLER DÜNYA TURU    6+

10 /10
1 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Başka tercihlere ve farklı düşüncelere saygı duymak temalı, bol şarkılı devam filmi.

Oldukça sevilen ilk “Troller” filminin devamı uzun zamandır bekleniyordu. Tüm dünyayı etkileyen pandemi meselesi yüzünden pek çok ülkede geç vizyona çıkabildi.

İlk filmden tanıdığımız her zaman neşeli, iyimser ve pozitif bir trol olan Poppy artık kraliçedir. Branch ile olan arkadaşlığı da devam etmektedir. Bir gün aldığı esrarengiz bir davet ile büyük bir sırdan haberdar olur. Meğer troller daha kalabalık nüfuslu bir halkmış ve Poppy’nin de dahil olduğu troller pop trolleriymiş. Ama aslında klasik müzik trolleri, Country, Tekno, Funk ve Rock trolleri de varmış. Zamanında yaşadıkları büyük bir ayrışma yüzünden hepsi başka diyarlara dağılmışlar ve birbirlerinden uzak yaşamaktalar.

Poppy’nin aldığı davet rock trollerinin kraliçesi Barb’dan gelen bir birleşme çağrısıdır. Oysa Barb’ın planı diğer bütün müzik türlerini bitirip, Trol evrenini sadece tek bir müzik türüyle yani Rock müzikle donatmaktır. Poppy ve Branch çıktıkları yolculukta bir süre sonra Barb’ın asıl niyetini öğrenirler ve buna engel olmak için harekete geçerler.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Troller Dünya Turu”nun farklılıklara karşı hoşgörülü olmak, ayrımcılık yapmamak ve başka zevklere, tercihlere saygı duymak gibi önemli temalar taşıyan bir hikayesi var. Barb diğer müzik türlerine karşı son derece saygısız ve hepsini küçümsüyor. Tabi ister istemez rock müzik (daha çok hard rock diyebiliriz) iyi-kötü savaşı temelli bu hikayenin kötü tarafına yerleştirilmiş. Barb ve etrafındakiler heavy metalci gibiler ve kullandıkları gemiler de Mad Max filminden fırlamış sanki.

Bazı çocukların ve ebeveynlerin takılabileceği küçük detaylar var. Mesela filmin hemen başlarında bir erkek trol, saçlarından bir bebek trol doğuruyor. Poppy ve Branch’ı yolda durdurmak için görevlendirilen Caz trolü de müziğiyle onları etkileyip kendilerinden geçirtiyor ve halüsinasyon görmelerini sağlıyor. Ayrıca çocuklar Barb yüzünden rock müziğin kötü bir şey olduğunu da düşünebilirler. Poppy ve Branch arasındaki arkadaşlık da giderek romantik bir hal alıyor.

Filmde başkalarının fikirlerini dinlemek, dayanışma, farklı renk ve zevklere saygılı olmak, iletişim, empati, arkadaşlık ve dürüstlük üzerine güçlü mesajlar var. Açıkçası ilk film çok daha iyiydi; ama yine bolca müzikle dolu rengarenk sahnelerle donatılmış “Troller Dünya Turu” da ilk filmi seven çocukların ilgisini çekecektir.

Film ülkemiz sinemalarında 6A sınıfıyla gösterime çıkarıldı. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: **
Şiddet/Korku ögesi: **
Argo Kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: ***


Yorum Yap

AZRA NİSA AKKELLE

4 Ekim 2020 Pazar

müthiş bir film bayıldım kesinlikle bu seri yani troller devam etmeli