TÜRÜNÜN SON İKİ ÖRNEĞİ    7+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Birkaç eğlenceli sahnesi ve bazı pozitif mesajları olsa da zayıf bir hikaye ve bazı şiddet sahneleri var.

Op ve Ed, bedenlerinin ortasında bir delik olan, simide benzer fiziksel yapılarıyla dikkat çeken, tüylü canlılar olan ‘flummer’lardır. 1800’lü yıllarda bir adada yaşayan bu “hayal mahsulü tür”e ait iki kardeş, sakarlıkları ve yerinde duramayan halleriyle büyük bir hataya neden olurlar. Böylece topluluğun kaptanı tarafından ceza alırlar. Bu ceza sırasında keşfettikleri büyük bir çiçek, sürpriz bir zaman yolculuğu yapmalarına neden olur. Günümüz dünyasına geldiklerinde türlerinin çoktan tükenmiş olduğunu keşfederler. Şans eseri elde ettikleri bu bilgi, kendi türlerini kurtarmak için onları hareket geçirir.

İki kardeş çıktıkları bu büyük macerada birçok tehlike atlatacak, yeni arkadaşlar edinecek ve bazen komik bazen de garip durumların içinde kalacaklardır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Türünün Son İki Örneği” Netflix’in Çin-ABD ortak yapımı bir animasyon filmi. Tecrübeli yönetmenleri daha çok “The Simpsons” dizisinden tanınıyorlar. Ancak film bazı küçük esprili anlar dışında pek fazla parlayamıyor. Her şeyden önce kahramanların maruz kaldığı zaman yolculuğu çocuklar için çok bir şey ifade etmiyor. Üstelik bu fikir çok da verimli kullanılamamış. Zaman yolculuğunu sağlayan o çiçekli mekanizma da kötü fikir doğrusu.

Halka şeklindeki hayali hayvanlardan bazen birkaç farklı espri çıkarılabilmiş ama filmin bütününü taşıyabilecek karakterler olamamışlar. Karakterler sık sık tehlikeli durumlar yaşıyorlar, çizgi film şiddeti de bolca kullanılmış. Finale doğru ortaya çıkan dev tepegöz ise korkutucu sesler çıkararak kahramanlarımıza saldırıyor.

Hikayede dayanışma, kardeş kıymetini anlamak, hataları telafi etmek ve sorumluluk almak gibi pozitif mesajlar var ama etkileyici ve sağlam bir olay örgüsüyle buluşturulamamışlar.

Netflix filmi Türkçe dublaj desteğiyle ve mantıklı bir seçim olan 7+ yaş sınıfıyla sunmuş. * Burak Göral


Pozitif mesajlar: **
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap