VIVO    7+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Rengarenk, pozitif mesajlarla dolu şenlikli bir müzikal.

Vivo nadir bir memeli hayvan türü olan bir ‘kinkajou’dur. Küba’nın müzikle dolu şahane atmosferinde ona kol kanat germiş yaşlı bir müzisyen olan Anres ile birlikte yaşamaktadır.  İki kişilik bir grup oluşturmuş, sokaklarda şarkı söyleyerek geçiniyorlardır. Bir gün Andres’e uzaktan, Miami’den bir mektup gelir. Yıllar önce birlikte müzik yaptıkları eski aşkı, ünlü şarkıcı Marta son konserinde birlikte sahne almak için onu çağırmıştır mektubunda. Andres sevdiği kadına yazdığı ama bir türlü veremediği besteyi ona ulaştırmak için çok heyecanlanır. Ancak aynı gece maalesef vefat eder. Vivo en başta bu seyahate karşı çıkmış olsa da sevgili dostunun şarkısını Marta’ya ulaştırmak için harekete geçer.

Ona bu tehlikelerle dolu uzun macerasında Andres’in uzaktan yeğeni olan, babasını kaybettiğinden beri annesiyle yaşayan, müzik tutkunu, mor saçlı, renkli bir kız çocuğu olan Gabi eşlik edecektir.  


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Vivo” bal ayısı olan sevimli kahramanı (onu seslendiren yetenekli sanatçı Lin-Manuel Miranda’nın da büyük katkısıyla), şarkıları ve pozitif mesajlarla dolu hikayesiyle son derece renkli, akıcı bir animasyon. Latin ezgilerle süslü müzikler enerjik ve ilgi çekici. Vivo’nun vefalı kararlılığı çok duygusal. Sevgi ve dayanışmayla bütün zorlukların aşılabileceğini, farklı olmanın ille de yalnızlık demek olmadığını da renkli bir anlatımla işliyor film.

Vivo’nun hem babası hem de yoldaşı olarak gördüğü Andres’in sessiz ve sakin ölümü hüzünlü ama görüntü olarak travmatik değil neyse ki.   

Çocukların bile takılacağı bazı küçük mantık hataları var ama: Filmin çocuk kahramanları ve Vivo çok kolay zarar görebilecek bir nesneyi (bestenin olduğu tek sayfalık bir kağıt) doğru düzgün korumaya alamıyorlar bir türlü. Özellikle ormanda, bataklıkta geçen sahnelerde bu sayede zorlama bir aksiyon yaratılıyor. Bu sahnelerde gözüken ve fazla sayıda dişleri olan dev piton yılanı da bazı anlarda biraz ürkütücü olabilir hassas çocuklar için.  

Özellikle yaratıcısı olduğu “Hamilton” müzikaliyle artık dünyanın en popüler müzikal sanatçılarından biri olan Lin-Manuel Miranda’nın hem film için yaptığı besteler hem de  performansı yine birinci sınıf. Marta’nın şarkıları da ünlü sanatçı Gloria Estefan tarafından seslendiriliyor. Bu yüzden, her ne kadar Türkçe dublajı başarılı olsa da orijinal seslendirmeyle ailece izlemenizi tavsiye ederiz. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: **
Şiddet/korku ögeleri: **
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli:  -


Yorum Yap