WAFFLES VE MOCHI    5+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Sağlıklı beslenme, yemek kültürü ve araştırma merakı konularını işleyen bir çocuk programı.

ABD eski başkanı Barrack Obama ve eşi Michelle Obama bir prodüksiyon şirketi kurdular ve çeşitli formatlarda programlar, belgeseller üretiyorlar. Bunlardan biri de Netflix için yapılan bu çocuk programı.

Aslında bir çocuk programına göre hayli zengin bütçeli bir yapım bu. Çocuklara meyve, sebze ve diğer bazı besin malzemelerinin dünyasını anlatan, yemek yapma sanatının zevkini ve ilhamını sunan eğlenceli ve renkli bir eğitim programı. Kahramanlarımız programın adını veren Waffles ve Mochi adlı iki kukla. Donmuş yiyecekler ülkesinde sadece buzlu yemekler yapmaktan ve yemekten sıkılmışlar. Farklı sebzeleri ve yemekleri araştırmak için bizim bildiğimiz dünyadaki büyük bir süpermarkete geliyorlar. Burada onlara mentorluk yapan Bayan Obama devreye giriyor. Her bölümde bir yiyecek mercek altına alınıp onun ana malzeme olduğu yöresel bir yemek de yapılıyor. Yöresel dedik çünkü bazen her besin maddesi için dünyanın çeşitli yerlerine yolculuk yapıyor kahramanlarımız. Domates, patates, mantar gibi sebzelerin yanısıra turşu, yumurta ve tuz gibi besinlerin menşeileri de bize gösteriyorlar.  


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Waffles ve Mochi” çocuklara sadece yemek kültürüne dair bilgilendirme yapmıyor, onlara bazı kişisel özelliklerini de pekiştirmelerine yardımcı olmayı amaçlıyor. Mesela turşu yapımı anlatılırken sabırlı olmanın önemi, tuzun hikayesi anlatılırken de her şeyin bir ölçüsünün olduğu vurgulanıyor. Aslında her bölümde böyle benzeri mesajlar ana hikayenin içine güzelce yedirilmiş. Tabi aslında hepsinden öte en büyük mesaj sağlıklı beslenmenin önemi.

Dünyanın çeşili ülkelerinden gerçek aşçılar, yetişkinler ve çocuklar da gözüküyorlar. Hatta bazı bölümlerde sürpriz konuklar da bulunuyor. İki ana kukla kahraman da komik ve sevimliler.

Hassas çocukların endişe duyabilecekleri fazla bir detay yok. Yalnız her bölümde jenerik şarkısının “Sebzelerin sözünü dinleyin / Anne babanızı yiyin!” sözleriyle bitmesinin nedenini pek anlayamadık. Kafiye olsun diye söylenmiş sanırız...

27’şer dakikalık 10 bölümden oluşan birinci sezon Türkçe dublaj desteğiyle Netflix’ten izlenebiliyor. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/Korku ögesi: -
Argo Kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap