WATERSHIP TEPESİ    11+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Richard Adams’ın alegorik masal kitabı “Watership Tepesi”nin yeni uyarlaması biraz vahşi sahneler de içeriyor.  

Güzel bir bölgede yeraltındaki yuvalarında rahat yaşam süren bir grup tavşanın içinde Fiver adlı genç bir tavşan, bir gün bir rüya görür. Diğerlerine göre hisleri kuvvetli bir tavşan olan Fiver’ın rüyasına göre yaşadıkları tepe çok kısa bir zaman içinde büyük bir felakete sahne olacaktır. Fiver, ağabeyi Hazel ile birlikte diğer tavşanları uyarır. Ama onlara çok az tavşan inanır. Küçük bir grup olarak o gece koloniden kaçarlar. Tek istedikleri özgür, huzurlu bir hayata sahip olmak. Ancak buna kavuşabilmek için, tehlikelerle dolu boylarından büyük birçok maceradan sağ çıkmak zorundadırlar. 


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Watership Tepesi” alegorik ve zaman zaman oldukça da sertleşen heyecanlı hikayesiyle (bazı tavşanlar ölüyor maalesef) her çocuğa göre bir hikaye değil doğrusu. Bu yüzden 11-12 yaşlarından önce izletilmese ya da okunmasa iyi olur. Daha önce 1978 yılında tümüyle elle yapılmış bir sinema filmi uyarlaması vardı. Zamanının önündeki işçiliğiyle kendisine hayran bırakan bir animasyondur o da.

2018’de Netflix’in BBC ile ortak yapımcılığıyla 4 bölümlük bir mini dizi olarak da uyarlandı bu değerli eser. Birbirinden yetenekli ve değerli İngiliz oyuncuların seslendirme yaptığı ve ortalama 45-50 dakikalık 4 bölümden oluşan dizi romana hayli sadık ve bugünün bilgisayar teknolojisiyle gerçekleştirilmiş bir uyarlama.

“Watership Tepesi”nin özünde en karanlık zamanlarda bile birlik olunabilirse mücadele edebilmenin, teslim olmamanın ve cesaretin, içgüdülerine güvenmenin, temkinli olmanın öneminden bahsedilir. Dizi, 1978 yapımı filmine göre daha aydınlık sahnelerden oluşuyor. Bugünün şiddetli oyunlar oynayan çocukları öyküdeki kimi sert köşelerden etkilenmeyecektir belki de ama yine de temkinli olmakta fayda var. Bu konuda çocuklarını en iyi tanıyanlar ebeveynlerdir. İlk iki bölümünü önce siz izleyin ve çocuğunuzla izleyip izlemeyeceğinize ondan sonra karar verin en iyisi. Bizce Harry Potter filmlerinden daha sert sayılmaz.

Bu önemli bir eserden uyarlanan sürükleyici, gerilim dozu yüksek animasyon dizisi Netflix’den izlenebilmekte... 


Pozitif Mesajlar  ***
Flörtöz Durumlar  *
Şiddet / Korku öğesi  ***
Argo Kullanımı  -
Alkol – Sigara kullanımı  -
Oyuncak isteme potansiyeli  -


Yorum Yap