WINDUP    5+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Kurularak çalıştırılan küçük ‘windup’ müzik kutularından alıyor adını bu dokunaklı, ödüllü kısa animasyon film.

Bir baba, belli ki önemli bir ameliyattan çıkmış hastane yatağında uyuyan kızının yanıbaşından hiç ayrılmıyordur. Müzik kutusunu sürekli kurarak kızının sevdiği şarkıyı ardı ardına çalarak onun uyanmasını bekliyordur.  

Küçük kız ise uykusunda sürekli babasının çaldığı melodiyi duymakta, büyük ve tenha bir mekanda o sesi takip ederek babasına ulaşmaya çalışmaktadır. Ancak bir ara müzik kutusu yanlışlıkla bozulunca küçük kız yolunu kaybeder gibi olur. Baba umudunu hiç kaybetmeden müzik kutusunu tamir etmeye çalışır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Bu göz yaşartıcı kısa film umudumuzu hiç kaybetmemek ve mücadeleyi hiç bırakmamak üzerine yapılmış çok duygusal bir hikaye anlatıyor. Teknik olarak da çok sevimli ve pırıl pırıl bir işçiliğe sahip bu diyalogsuz filmin yönetmeni Yibing Jiang, Pixar’da çalışmış usta bir animasyon sanatçısı.      

Yaklaşık 10 dakika süren filmdeki küçük kız çok küçük bir süre karanlıkta kalıyor. Belki bu sahne hassas küçük çocukları biraz tedirgin edebilir. Herhangi bir canavar ya da tehdit unsuru bir görüntü yok ama müzik gerilimli ve küçük kız da bir parça korkuyor. Ama kısa süre sonra babasının şarkısını duymaya başlıyor.

Film ebeveynlerin sevgisinin çocukların hep yanında ve destek olacağını, en umutsuz zamanlarda bile annenin ya da babanın desteğinin çocuklara çare olabileceğini söylüyor. Filmin en sonu çok aydınlık. Eğer başladıysanız sonuna kadar izlemenizi tavsiye ederiz.

Film 2021 Oscar ödülleri için “Kısa Animasyon” dalında aday adayı olmuş. YouTube’da izlemeye açık.

Dilerseniz Çocukla Sinema YouTube kanalında tavsiye listemizden de izleyebilirsiniz... * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/Korku ögesi: *
Argo Kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -

Orijinal Adı:

Windup

Yönetmen:

Yibing Jiang

Oyuncular:

-

Yapım Yılı:

2020

Süresi:

10 dk


Yorum Yap