WOLFWALKERS    8+

9 /10
1 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

İrlanda halk masallarından ilham alınarak yapılan çarpıcı ve güçlü mesajları olan bir film ama bazı sahnelere dikkat etmeli.

İngilizlerin pek istenmediği İrlanda topraklarında; batıl inançların, sihir söylentilerinin, dindarlığın hâlâ egemenler tarafından kullanıldığı bir dönem... İngiliz bir avcı, kızıyla birlikte o toprakların yöneticisi olan İngiliz lordu için ormandaki kurtları avlamaya gelmiştir. Ancak 11 yaşındaki kızı Robyn de avcılığa çok meraklıdır. Babasını dinlemeyip şehir surlarının ardındaki ormana kaçmanın yollarını arar. Ormana çıktığı bir gün başka bir gizemli kız olan Mebh’le tanışır. Mebh annesiyle birlikte kurt sürüsünün lideridir aslında. Annesi gibi geceleri uyuduğunda kurta dönüşür. Ancak annesi yeni bir yuva bulmak için çıktığı yolculuktan geri dönememiştir.

Mebh ve Robyn ilk tanıştıklarında biraz sürtüşseler de sonrasında çok iyi arkadaş olurlar. Robyn Mebh’in annesini bulmasında yardımcı olmak ister. İkisi birbirleriyle empati kurarlar ve halkı sürekli korkutarak, baskılayarak yönetmeye çalışan kötü lorda karşı özgürlüklerini ve hayatlarını savunurlar. Hatta Robyn de tıpkı Mebh gibi bir Wolfwalker’a dönüşür...


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Daha önce “Denizin Şarkısı” filmiyle de Oscar ödülüne aday gösterilmiş olan yönetmen Tomm Moore’un Apple+ dijital platformu için yaptığı bu yeni harikası, elbette en başta kadınların güçleri ve özgür potansiyellerinden korkan muktedir erkekleri eleştiriyor. Zorba lord, kurt sürüsünü kullanarak köy halkını kontrolü altında tutmaya çalışıyordur. İki kız arkadaş aslında yaptıkları mücadelede bunun sonunu getirmeye çalışırlar bir yandan da. Kurtlar sadece yaşam alanlarını koruyan hayvanlardır, canavar değillerdir.

Aslında kurtlarla koşan bu iki kız dayanışmanın, kız kardeşliğin kitabını yazıyorlar adeta. Bu feminist bakış, özellikle kız çocuklarını cesaretlendirmeye, özgüvenlerini arttırmaya yarıyor.

Elbette her masal gibi bu masalda da bazı küçük çocuklar için korkutucu ya da karanlık gelebilecek sahneler ve durumlar var. Siyah kurt sürüsü en başta korkutucu tehdit olarak görünse de Robyn aralarına karıştıktan sonra bu sefer de kahramanlara dönüşüyorlar. İlk yarıda onlardan korkarken, sonrasında onlara bir zarar gelmesinden korkuyoruz. Finalde Mebh’in annesi çok kötü yaralanıyor, Mebh ve Robyn çok ciddi tehlikeler altında kalıyorlar. Kurtlar ve lordun askerleri arasındaki savaş fazla heyecanlı. Robyn’in ona eşlik eden şahininin başına iki kere kötü olaylar geliyor. Bu arada Robyn’in annesini, Mebh’in de babasını kaybetmiş kızlar olduklarını belirtelim. Neden böyle bir tercih yapıldığını da finalde anlıyorsunuz zaten...

Pek çok ülkede 7-9 aralığında yaş sınıfı alan filmi kesinlikle ailece ve orijinal dilinde izlemek gerek. Çünkü seslendirmesi de en az animasyon tekniği kadar göz kamaştırıcı. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: *****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/Korku ögesi: ***
Argo Kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

Yelda binici

15 Aralık 2020 Salı

Merhaba. Filmi izledim ben de çok çok beğendim. 9 yaşındaki kızım da çok sevdi. Yalnız, Robyn in de bir Wolfwalker oluşunu keşke yazmasaymışsınız.