YAKARI    4+

10 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Eskilerden bir çocuk kahramanın pozitif mesajlarla dolu film uyarlaması.

Belçika asıllı bir çizgi roman serisi olan ve kızılderili bir çocuğun maceralarını anlatan “Yakari”, ilk kez 1980’lerde çizgi dizi olarak uyarlandı. Hatta Türkiye’de de bir süre ‘Uykudan Önce’ programının içinde yayınlanmıştı.

Siu kabilesindeki meraklı çocuklardan biri olan Yakari, etrafındaki herkesle barışık iletişimi güçlü bir çocuktur. Yakari’nin en büyük düşlerinden biri kimsenin uysallaştıramadığı yabani bir at olan Şimşek’e binmektir. Rüyasında gördüğü ulu kartal ise ona önemli bir gelişmenin olacağını önceden haber verir.

Bu arada kabilenin kahinleri bir hortumun yaklaşmakta olduğunu, kabileyi başka bir yere taşımak gerektiğini söyler. Bunun için yeni yabani atlara ihtiyaçları vardır. Yakari ve arkadaşları onları uzak bir yerden izlerken Şimşek’in bir kayaya sıkıştığını görür ve kimseye haber vermeden onu kurtarmaya gider. Onun bu cesur hareketini gören ulu kartal ona bir tüy armağan eder. Bu tüy ona bir yetenek kazandırır. Artık hayvanların dilinden anlayıp onlarla konuşabilecektir. Böylece hemen Şimşek’i bulup onunla konuşmak ister. Ancak bu sırada yanlışlıkla nehire düşer ve ailesinden çok uzaklara sürüklenir. Anne ve babası fırtına başlamadan endişeyle onu aramaya çıkarlarken Yakari’nin de yolu Şimşek’le bir kez daha kesişir.    


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Belçika-Fransa ortak yapımı sinema filmi aynen çizgi dizisi gibi beyin ve göz dostu renklerle, müziklerle ve yormayan bir kurguyla desteklenmiş. Sakin bir ritmde akan filmde kötü karakter diyebileceğimiz figürler bile korkutucu ya da aşırı tehditkâr değiller. Şimşek’i yakalamak isteyen başka kabileden bir çocuk ve Yakari’nin dostu olan bir kuşu kovalayan kargalar var negatif karakter olarak. Ama hatalarından ders alarak çekiliyorlar geri.    

Yakari, kimseyi yanına yanaştırmayan Şimşek’i dostluğuyla kazanıyor. Aslında Yakari yolculuk sırasında karşılaştığı bütün hayvanlarla çok pozitif dostluklar kuruyor. Yakari sosyal ve iletişim gücü yüksek iyi niyetli bir çocuk. Bu açıdan güzel bir rol model olabiliyor. Finalde fırtına sahnesi sırasında; Şimşek’le kurduğu dostluk sayesinde hem kendisini hem de ebeveynlerinin hayatlarını kurtarıyor.

Bizde “genel izleyici” sınıfı alan filmin Türkçe dublajı da oldukça başarılı yapılmış. 4+ çocuklar tarafından tadı çıkarılabilir. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: -
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

IVY+BEAN: BALE MAHKÛMLARI   7 +

6.5 /10

Pozitif mesajları ve eğlenceli anlatımıyla sevimli bir çocuk ve aile filmi. Devamı

Süre: 50 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Elissa Down

Oyuncular: Madison Skye Validum, Keslee Blalock, Marci T. House, Garfield Wilson, Jesse Tyler Ferguson

IVY+BEAN   7 +

7.0 /10

Sevilen bir çocuk kitabı serisinden uyarlanan eğlenceli film serisinin başlangıç filmi. Devamı

Süre: 50 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Elissa Down

Oyuncular: Madison Skye Validum, Keslee Blalock, Marci T. House, Jaycie Dotin, Garfield Wilson

BUZ DEVRİ: BUCK WILD’IN MACERALARI   6 +

6.0 /10

Buz Devri kahramanlarıyla yeniden dinozorların kayıp dünyasındayız. Devamı

Süre: 82 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: John C. Donkin

Oyuncular: Simon Pegg (ses), Jake Green (ses), Dominique Jennings (ses), Sean Kennin (ses), Altan Erkekli (ses)

PİNOKYO (2022)   8 +

6.0 /10

Klasik hikayeye içinizi ısıtacak bir müzikal uyarlaması. Devamı

Süre: 105 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Robert Zemeckis

Oyuncular: Tom Hanks, Joseph Gordon-Levitt (ses), Cynthia Erivo, Angus Wright, Luke Evans