YEŞİL ŞEMSİYE    12+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Hayatın engebeli olaylarla ve duygularla dolu olduğunu anlatan bir İran filmi.

10 yaşındaki Mehran'ın anne ve babası boşanmak üzeredir. Annesiyle birlikte annesinin babasıyla tanıştığı yere, İran'ın kuzeyindeki memleketlerine giderler. Mihran'ın hem buradaki köy hayatına, hem de anne ve babasının yeni durumuna alışması zor olacaktır...

Bir gün arkadaşıyla, babasının avcılık yapan çocukluk arkadaşının kamyonetine saklanarak ormana giderler. Dolaşmaya çıkıp geri döndüğünde kamyoneti bulamayıp ormanda kaybolacak, bütün köy ve anne babası onu bulmak için seferber olurlar. Mehran bir şehir çocuğu olarak hiç alışık olmadığı bir ortamda biraz korkarak ama bir şeyler de öğrenerek bir süre zaman geçirmek zorunda kalır. Karşılaştığı bir ayı yavrusundan en başta korksa da onunla bir şekilde iletişim kurar ve kader birliği yaparlar bir süre.     


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


26. Tahran Uluslararası Çocuk Filmleri Festivali’nde özel mansiyon, en iyi yönetmen ve çocuk oyuncu ödüllerini kazanan bir aile filmi. Mehran sıkıntılı bir çocuk, çünkü anne babası boşanacak. Hatta aile büyükleri annesini bundan vazgeçirmeye çalışıyor. Bu muhabbetlerin içinde sıkılıyor ve bir anlık refleksle doğaya kaçıyor. En başta çok korksa da yavru ayı sayesinde sakinleşiyor.

Her İran filminde olduğu gibi tipik bir çocuk filmi olduğu söylenemez “Yeşil Şemsiye”nin. Hayatın sert gerçekleri bazen üzücü bazense olanca açıklığıyla gösteriyor kendisini. Grafik olarak kötü bir etki yaratmasa da duygusal olarak sarsıcı olabiliyorlar bu yüzden. Nitekim “Yeşil Şemsiye”nin finalinde de küçük yavru ayıyı hazin bir son bekliyor. Çocukları bu konuda uyarmak gerek. Ayrıca kaçak avlanma yapan bir avcının tuzağı yüzünden Mehran’ı arayan köylülerden birinin bacağı sakatlanıyor. Bu sahnede biraz kan görünüyor.

Türkçe altyazılı olarak Puhu TV’de (araya reklamlar giriyor sıkça) izlenebilen filmin YouTube’da Türkçe dublaj versiyonuyla da izlenebildiğini söyleyebiliriz. Yukarıda belirttiğimiz nedenlerden dolayı Puhu TV filme 13+ vermiş. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/Korku ögesi: **
Argo Kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap