YEŞİL YUMURTA VE SALAM    6+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Son derece yaratıcı ve hayal gücü yüksek sahnelerle dolu, akıcı ve çok eğlenceli bir animasyon dizisi...  

Theodor Seuss Geisel adlı yazarın Dr. Seuss takma adıyla yazdığı çocuk kitapları külliyatının dünyada hatırısı sayılır bir okur kitlesi bulunmakta. Senelerdir bu kitaplar başta “Grinç” olmak üzere sinemaya da uyarlanmakta. Yazarın ilk kez 1960’da basılan kitabı “Green Eggs and Ham” şimdiye dek milyonlarca basılmış, daha önce de 25 dakikalık bir kısa filme konu olmuştu. Şimdi de uzun soluklu olması beklenen bir Netflix animasyon dizisinin ana kaynağını oluşturmuş. Hayali bir kasabada, hayali türden pek çok renkli karakterin bir araya getirildiği son derece yaratıcı fikirlerle dolu bir macera bu. 

Olaylar Glurfsburg adlı bir kasabadaki hayvanat bahçesinden kaçırılan ‘tavufara’ cinsi bir hayvanla başlıyor. Sonra üst üste yaşadığı başarısızlıklar yüzünden morali hayli bozuk olan mucit Guy’la ve her zaman neşeli ve iyimser olan Sam’le tanışıyoruz. Guy ve Sam’in yolları tavufara sayesinde kesişecektir. Tavufara’nın peşinde ise ender bulunan hayvanları biriktiren zengin Bay Snerz’in adamları vardır. Bu kovalamacanın içine Guy ve Sam’in yanısıra, mükemmeliyetçi ve aşırı korumacı bir anne ve onun 10 yaşındaki macera arayan zeki kızı E.B de düşecektir.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Dizi Dr. Seuss’un bütün kitaplarına referanslarla ve kesinlikle baştan sona keyifle izlenen bölümlerle dolu. Sam’in iyimserliği ile Guy’ın karamsarlığı sık sık karşı karşıya getiriliyor. Guy yaşadığı şanssızlıklar ve kimi başarısızlıkları yüzünden hep bardağın boş tarafını gören bir karakter. Sam ise tam tersi, karşılaşılan her güçlükte neşesini ve iyimserliğini korumakta. Sık sık Guy’ı üretmeyi bırakmaması ve başarıya ulaşmak için denemekten vazgeçmemesi için cesaretlendiriyor. E.B’nin annesi tam bir helikopter anneyi temsil etmekte. Kızının yaratıcılığına ve hareketliliğine pek güvenmiyor ancak olaylar geliştikçe o da E.B. ile birlikte bazı değişiklikler yaşıyor.

Hikaye daha ilk bölümünden itibaren hızlı ve aksiyonu bol bir anlatımla başlıyor. Karakterlerin geçmişlerinin anlatıldığı 5. bölüme kadar da süreyi hiç hissettirmeyen bir temposu var. Çok yaratıcı ve komik sahnelerle dolu tam 13 bölümden oluşan dizi Netflix tarafından 7+ olarak kodlanmış. Ama çizgi film şiddetine alışık 6 yaşında çocuklar da keyifle izleyebilirler.

Bazı bölümlerde küçük karanlık detaylar var ama süreleri çok kısa tutulmuş. Mesela bazen kendini kaybeden bir kurt karakteri var ama korkutmaya fırsat vermeden düzeliyor. Dizinin iyi kahramanları sık sık tehlikelerle ve ölümle burun buruna geliyorlar.

Türkçe dublaj desteğiyle izlenebilen dizinin orijinal seslendirmesinde başrol Michael Douglas’ın bu arada... * Burak Göral 


Pozitif Mesajlar: ***
Flörtöz Durumlar: *
Şiddet/ Korku ögeleri: *
Argo Kullanımı: *
Alkol-Sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap