YETİ EFSANESİ    7+

9.3 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Birkaç küçük korkutucu detayı olsa da hareketli ve duygusal bir macera sunuyor çocuklara.

Zengin bir koleksiyoncu yıllar önce karşılaştığı bir ‘Yeti’yi doğal yaşamından koparıp, yoğun güvenlik önlemleri altındaki kendi koleksiyonuna katmıştır. Ancak birtakım özel yeteneklere de sahip olan bu efsanevi canlı, bir gün bütün engellere rağmen kaçmayı başarır.

Küçük bir Çinli kız olan Yi de babasını kaybettiğinden beri annesi ve anneannesiyle yaşamaktadır. Üzüntüsünü bir türlü yenemediğinden annesiyle de ilişkisi biraz soğuktur. En büyük takıntısı para biriktirip babasıyla çıkmayı planladığı Çin seyahatini yapmaktır. Ancak bir akşam evinin çatısında Yeti ile karşılaşır. Onun peşindeki güvenlik görevlilerinden kurtulmasına yardımcı olur ve onu Himalayalar’a, evine götürmeye karar verir. Aynı apartmanda yaşayan iki kardeş Jin ve Peng de bu macerada onlara katılırlar. Çocuklar bu sevimli yaratığa Everest adını takmışlardır. Birlikte inanılmaz maceralar yaşarlar. 


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Yeti Efsanesi” hareketli sahnelerle, komedi ve duygusal anlarla dolu bir animasyon. Birden fazla pozitif mesaj barındırıyor içinde. Mesela Yi’nin büyük kaybını atlatmasına ve ailesinin diğer yarısını hatırlamasına neden oluyor bu sevimli yaratık. Son derece kararlı ve çalışkan bir kız olan Yi’nin birkaç sahnede canı sıkkın olduğunda babasından kalan kemanıyla müzik yapması da da çocuklar için bir enstrüman çalmaya özendirici bir hareket.

Yi’nin ona eşlik eden iki kardeş sayesinde yeniden sosyalleşmesi, hep birlikte yardımlaşmaları ve birbirlerine sahip çıkmaları da yine ekip olmanın ve arkadaşlarla iyi geçinmenin önemini vurguluyor. Ayrıca film Çin, Himalayalar ve Everest hakkında da çocukların meraklarını celbedebilir.

Filmin en başında Yeti’nin laboratuardan kaçışı biraz gürültülü ve karanlık. Sonrasında da Yi ve diğer kahramanlarımız sık sık tehlikeli durumlar yaşıyorlar. Hatta bir sahnede Yi kısa bir süre öldü zannediliyor. Hassas küçük çocuklar bu sahnelerden üzüntü duyabilir ve endişelenebilirler.

Film ülkemizde isabetli bir şekilde 7A aldı. 7 yaş altındaki çocuklar aileleriyle birlikte keyifle izleyebilirler. Filme iTunes'dan erişmek mümkün.  * Burak Göral


Pozitif Mesajlar: ****
Flörtöz Durumlar: -
Şiddet/ Korku ögeleri: ***
Argo Kullanımı: -
Alkol-Sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

BİR TEKBOYNUZ DİLİYORUM   8 +

5.0 /10

Bazı dengesizlikleri olan fantastik bir aile filmi. Devamı

Süre: 93 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Steve Bencich

Oyuncular: Janise Anthony, Ryan Kiera Armstrong, Anthony Backman, Tait Blum

SUPER 8   13 +

7.0 /10

“Stranger Things” gibi 80’lerin bir grup arkadaş çocuğun fantastik, heyecanlı macerası. Devamı

Süre: 112 dk. Yapım Yılı: 2011

Yönetmen: J.J. Abrams

Oyuncular: Joel Courtney, Kyle Chandler, Elle Fanning, Riley Griffiths, Noah Emmerich

GERÇEK HAZİNE   7 +

6.5 /10

Hazine arayan bir grup çocuğun dostluk ve dayanışmayı keşfetmesi üzerine bir Netflix filmi. Devamı

Süre: 123 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Jude Weng

Oyuncular: Kelly Hu, Ke Huy Quan, Chris Parnell , Branscombe Richmond

TUVAL   6 +

6.0 /10

Basit, iddiasız, fazla da derin olmayan duygusal bir kısa film. Devamı

Süre: 9 dk. Yapım Yılı: 2017

Yönetmen: Frank E. Abney III

Oyuncular: diyalogsuz