YÜREKTEN DANS ET    13+

8 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Ergenlerle iletişim konusunda pozitif mesajları olan bir dans ve gençlik filmi.

3 yaşından beri bale eğitimi alan, New York Bale Akademisi seçmelerine hazırlanan Katya, efsane ayarında başarılı dansçı bir anne-babanın kızıdır. Annesini birkaç yıl önce kaybetmiştir. Babası ise sahnede geçirdiği bir kaza yüzünden sakat kalmıştır. Katya’nın üzerinde bale ve geleceği konusunda müthiş bir baskı vardır. Bu yüzden çok bocalamaktadır.

Bir gün bir rastlantı sonucu sokak dansçılarıyla tanışır. Onların enerjisi, tutkuları ve içlerinden geldiği gibi dansetmeleri onu çok etkiler. İçlerinde Uzaylı lakaplı genç bir çocuk olan Marlon ona yeni figürler öğretmeye başlar. Katya hip hop dansçıları arasında kendisini bulur, yine gülmeye başlar. Şimdi önünde iki seçenek vardır. Ya ondan bale kariyeri bekleyen babası ve öğretmeninin işaret ettiği Akademi seçmelerine ya da uluslarası turnelere çıkan ünlü bir hip hop grubunun seçmelerine katılacaktır.  


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Bazen ebeveynler, kendi hayallerini ya da ulaşmak istedikleri kariyer zirvelerini çocuklarına yansıtıp onları duygusal bir baskı altında bırakırlar. Çocuklarının mutsuz olduklarını farkedemezler. Ancak özellikle de ergenlik zamanlarında bu durum, ilişkilerde büyük krizlere yol açabilir. Alman filmi “Yürekten Dans Et” bu meseleyi hayli dinamik ve çağdaş bir şekilde ele alıyor.

Katya babasının zorlamasına karşılık kısa bir süre onunla küsüyor. Ama sonra doğru bir iletişim frekansını tutturuyorlar birlikte. Katya’nın küçük erkek kardeşiye de güzel bir ilişkisi var.  

Müzikler, dans koreografileri çok çok iyi. Enerjik, akıcı ve sıkılmadan izlenen bir gençlik filmi “Yürekten Dans Et”. Katya ile Marlon arasında romantik bir ilişki başlıyor elbette hikayede ama çok yumuşak bir şekilde sunuluyor bu mesele. Hikaye biraz sıradan gelebilir ama kimsenin başkaları için yaşamaması gerektiğini anlatan tema önemli. Katya’nın üzerindeki baskıyı ve genç kızın ikilemini duygusal olarak da fena anlatmıyor film. 13+ çocuklarla birlikte izlendiği zaman; hayallerinin peşinden gitmek, gerçekten ne istediğini bilmek ve kendini ifade edebilmek gibi konularda güzel bir paylaşım zemini yaratıyor...

Orijinal dili Almanca olan filmde karakterler bazı sahnelerde çok kısa ve basit İngilizce cümleler kuruyorlar. Türkçe dublajda da bu cümleler olması gerektiği gibi İngilizce bırakılmış. Zaten 13+ çocukların da internet ve oyunlar sayesinde çokça aşina olduğu cümleler bunlar.

Netflix 13+ vermiş, bizce de doğru bir sınıflama. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: **
Şiddet/Korku ögesi: -
Argo Kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

ENKANTO: SİHİRLİ DÜNYA   5 +

8.0 /10

Bir renk ve müzik cümbüşü, Disney’in en iyilerinden biri. Devamı

Süre: 99 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Jared Bush, Byron Howard

Oyuncular: Byron Howard (ses), María Cecilia Botero (ses), John Leguizamo (ses), Mauro Castillo (ses), Diane Guerrero (ses)

COCOMELON   2 +

6.5 /10

Okul öncesi çok küçük çocuklar için tasarlanmış, yuvalarda işlenen konu ve şarkılar. Devamı

Süre: 22 dk. Yapım Yılı: 2017

Yönetmen: Bryce Fishman

Oyuncular: Hannah An (ses), Alice Cho (ses), Ava Madison Gray (ses)

YÜREKTEN DANS ET   13 +

7.0 /10

Ergenlerle iletişim konusunda pozitif mesajları olan bir dans ve gençlik filmi. Devamı

Süre: 102 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Stefan Westerwelle

Oyuncular: Alexandra Pfeifer, Helen Schneider, Anton Wichers , Trystan Pütter, Nadja Stübiger

TİMSAH ÇOCUK ARLO   9 +

7.0 /10

Biraz köşeli bir hikayeye sahip ama bol pozitif mesajları olan bir müzikal animasyon. Devamı

Süre: 90 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Ryan Crego

Oyuncular: Michael J. Woodard (ses), Ryan Crego (ses), Dee Bradley Baker (ses), Annie Potts (ses), Fred Tatasciore (ses)