x

Giriş Yap

Beni Hatırla
Şifremi Unuttum ?
x

Üye OlÇocuklar için film seçme rehberiniz...

Çocuğunuzun medya koçluğunuza ihtiyacı var!

Wednesday, July 29, 2020
Çocuğunuzun medya koçluğunuza ihtiyacı var!

Çocukların medyadaki kaliteli içerikleri diğerlerinden ayırabilmesi için ebeveynlerine ihtiyacı var. Peki ebeveynler çocuklarının medya koçluğunu nasıl yapacaklar?

Günümüzde çocuklar yüzlerce TV kanalına, milyonlarca internet sitesine ve sayısız video oyunu uygulamalarına kolayca erişebiliyor. Bu kadar fazla medya içeriğinin içinde bazıları yaşına ve olgunluk düzeyine bağlı olarak çocuğunuz için uygun olmayabilir.

Çocukların kullandığı medyayı izlemenin en iyi yolu medyayı ebeveyn olarak sizin deneyimlemenizdir. Çocuklarınız kullanmadan önce uygulamaları siz test etmelisiniz. Film, dizi ya da oyun farketmez. Daha sonra çocuklarınızla birlikte uygulamaları kullanın, oyunları oynayın ve ne izlediklerini izleyin. Böylece ekranlarında gördükleri hakkında onlarla konuşabilirsiniz.

Yapılabilecekler…

Çocuklarınızın internet kullanımını filtreleme yapmanız için alacağınız ilk önlem, yani kullanacakları tüm çevrimiçi cihazlarda (akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayarlar) iOS ve Android profillerini ayarlamak... Bu işlem, indirip oynatabilecekleri tüm uygulamaları, oyunları ve ziyaret edebilecekleri tüm internet sitelerini kısıtlamanıza olanak tanır. Hem bu sayede internet kullanımlarındaki zaman sınırlarını da belirleyebilirsiniz.

Ayrıca, Google ve Yahoo gibi büyük e-posta sağlayıcılarının çoğu, ebeveynlerin küçük çocuklar için çocuk e-posta hesapları oluşturmasına izin verir. Bu hesaplar, tüm e-postalarını size yönlendirebilir. Bu sayede çocuklarınızın e-posta adresindeki kişilerini ve iletişimlerini izleyebilirsiniz. Unutmayın ki çocuklar kendi Google veya Yahoo hesaplarına sahip olabilmek için en az 13 yaşında olmalıdır.

Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya siteleri de çocukların kendi hesaplarına sahip olabilmeleri için en az 13 yaşında olmalarını gerektirir. Çocuğunuzun sosyal medya etkinliğini takip etmek için kendi hesaplarınızı oluşturun ve çocuğunuzun sayfalarını ve etkinliğini kendiniz kontrol edin. Birçok ebeveyn de çocuklarının hesaplarının şifrelerini bilmekte ısrar ediyor ancak bazı ebeveynler bunu bir gizlilik istilası olarak düşünebilir.

Bazı programlar ve uygulamalar, gençlerin sosyal medya hesaplarını izleyebilir ve ebeveynleri uygunsuz içerikler veya fotoğraflarla ilgili olarak uyarabilir. Çocuğunuzun tarama geçmişiyle ilgili ayrıntılı raporlar verebileceğiniz ve çocuğunuzun çevrimiçi olarak ve her sitede ne kadar zaman geçirdiğini söyleyen birçok yazılım programı ve uygulaması –ücretsizden paralıya- mevcuttur.

Ancak hiçbir izleme, çocukları her şeyden tam anlamıyla koruyamaz. Bu nedenle, iyi bir rol modeli olarak ve çocuğunuzla çevrimiçi güvenlik hakkında konuşarak çocuğunuzu sorumlu bir internet kullanıcısı olmaya teşvik etmelisiniz.

Siber zorbalık veya sexting gibi herhangi bir sorun ortaya çıkarsa, çocukların kendilerini ve itibarlarını çevrimiçi korumanın önemini anlamalarına yardımcı olmak için bunları öğretim anları olarak kullanın.

Video Oyunu ve Uygulama Derecelendirmeleri

Bazı uygulamalar ve satın alınabilecek neredeyse tüm video oyunları (perakende kanalları aracılığıyla veya indirerek) Entertainment Software Rating Board (ESRB) tarafından derecelendirilir. ESRB'nin altı derecelendirme kategorisi vardır:

C (Erken Çocukluk için): içerik küçük çocuklar için tasarlanmıştır

E (Herkes için): içerik genellikle her yaş için uygundur. Çok az çizgi film, fantezi veya hafif şiddet içerebilir; ve / veya hafif argo dilin seyrek kullanılması görülebilir.

E-10 + (10 yaş ve üzerindeki herkes için): içerik genellikle 10 yaş ve üstü için uygundur. Daha fazla çizgi film, fantezi veya hafif şiddet içerebilir; hafif argo dil;  ve / veya minimal müstehcen temalar.

T (Gençler için): içerik genellikle 13 yaş ve üstü için uygundur. Şiddet, müstehcen temalar, kaba mizah, minimal kan, kumar simülasyonu ve / veya nadiren argo dil kullanımı içerebilir.

M (Yetişkinler için): içerik genellikle 17 yaş ve üstü için uygundur. Yoğun şiddet, kan, cinsel içerik ve / veya argo bir dil içerebilir.

A (Yalnızca Yetişkinler için): yalnızca 18 yaş ve üstü yetişkinler için uygun içerik. Uzun süreli şiddet içeren şiddet, cinsel içerikli grafik ve / veya gerçek para birimiyle kumar sahneleri içerebilir.

ESRB'de ayrıca bir oyunun veya uygulamanın neden oy aldığını açıklamaya yardımcı olan uzun bir içerik tanımlayıcıları listesi vardır. Örnekler arasında çıplaklık, kan, güçlü dil, alkol kullanımı ve uyuşturucu kullanımı sayılabilir.

iTunes ve Netflix

İTunes Store, yaşa dayalı uygulamalar için kendi derecelendirme sistemine sahiptir. Kategoriler:

4+

9+

12+

17+

Netflix’in de her bölgeye göre farklılık göstererek uyguladığı bir derecelendirme sistemi bulunmakta:

Genel İzleyici

7+

13+

16+

18+

Maalesef BluTv henüz çocuklar için özel derecelendirme sistemi kullanmamakta. Digiturk ve DSmart gibi mecralarımızda da televizyon kanallarımızda kullanılan derecelendirme sistemi kullanılıyor...

Ancak zaman zaman bu derecelendirmeler yüzde yüz güven sağlayamayabiliyorlar yine de. Zira her çocuk içinde yetiştiği kültür, ail eve çevresiyle birlikte farklılıklar gösterebilir, hassasiyetler çocuktan çocuğa değişebilir. Mesela 10 yaşındaki bir çocuk 7+ almış bir içerikteki kimi sahnelerden rahatsız olabilir. Ya da tam tersi 5 yaşında bir çocuk için 7+ bir filmde şüphe duyulan bir ürkütücü sahneyi rahatlıkla atlatabilir. Bunun için ebeveynler kendi çocuklarının bütün hassasiyetlerini bilmeli ve içerik hakkında yaptığı araştırmalarla bu bilgiyi birleştirip izlenecek medyayı da ona göre seçmeli.

Çocukla Sinema da en azından film ve dizi seçimleri konusunda ebeveynlere yardımcı olmak için kurulmuş bir girişimdir. Sinemalarda, TV kanallarında ve dijital platformlarda yer alan çocuk içerikleriyle ilgili detaylı bilgi ve tavsiyelere Çocukla Sinema hesaplarından ve internet sitesinden de ulaşabilirsiniz... 

İnternet izleme ve derecelendirmeler çocukların uygunsuz materyallerden korunmasına yardımcı olabilir ancak her şeyi engelleyemezler. Bir ebeveyn olarak, yalnızca yaşa uygun oyunlar ve uygulamalar satın alsanız veya indirseniz bile  çocuklarınızın ne izlediğine veya oynadığına dikkat etmeniz hâlâ önemlidir. Ebeveynler kendilerini çocuklarının medya koçu olarak düşünmeli, ne konuştuklarını ve gördüklerini anlamalarına yardımcı olabilmeli.

Derleyenler:  Selinay Yüksel - Burak Göral  

0 Yorum


Yorum Yap