25 LİTRE    7+

10 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Bu önemli belgesel bütün izleyicilerini, büyük-küçük herkesi, gayet haklı gerekçelerle su tasarrufu yapmaya çağırıyor.

Günümüzde insanların günlük su kullanımı ortalama 190 litreymiş. Kış aylarında bu miktar 170’e düşüyormuş. Peki bu şekilde devam ederse, su kaynakları da giderek azalırsa ve 20 yıl sonra kişi başına su kullanımı 25 litreyle sınırlanırsa ne olur?

Dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi uzun vadede Türkiye’yi de büyük bir kuraklık bekliyor. Çünkü nüfus artışına karşılık yeterince su kaynaklarımız yok. Üstelik betonlaşmayla ve yaptığımız bazı uygulamalarla bu süreci giderek daha da kısaltıyoruz.   

“25 Litre” adlı bu National Geographic Türkiye belgeseli su tüketiminin mevcut oranlarda devam etmesi halinde 2040 yılında Türkiye’nin de su fakiri bir ülkeye dönüşebileceğini ortaya koymakta ve günlük su tüketim alışkanlıklarında yapılacak değişikliklerin büyük bir etkisi olabileceğinin altını çizmekte. Belgeselde bireysel ve kamusal önlemlerin önemine vurgu yapılıyor. Mesela son birkaç yıldır kuraklıkla mücadele eden Cape Town’daki tasarruf önlemlerinin nasıl başarılı olduğunu, Singapur’un da aldığı etkili önlemler anlatılıyor. 


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Belgesel ve senaryolu anlatımı bir araya getiren yapım, Cape Town’daki yerel yönetim tarafından planlanan ve kişi başı su tüketiminin günde 25 litre ile sınırlanacağı “Sıfır Günü” uygulamasından esinlenerek kurgusal bir anlatımla bu sınırlamayı 2040 Türkiye’sine uyarlıyor. 2040 yılını canlandıran oyunculu bölümlerde, günlük su tüketiminin kişi başı 25 litre ile sınırlandığı İstanbul’da yaşayan genç bir doktorun ve çevresindekilerin değişen hayatları ekrana geliyor. Bu kısımda susuz kalınan günlerde insanların çektiği sıkıntıları gösteren bölümler hassas çocukları biraz endişelendirebilir.

Belgeselin anlatıcılığını üstlenen sanatçı Gökhan Özoğuz da bir ara günde 25 litre suyla yaşamayı deniyor. Bilim insanlarından tarihçilere kadar birçok uzmanla görüşüyor; hem bireylere, hem de kuruluşlara çözüm için düşen sorumlulukları anlamaya çalışıyor.

Bir süre sonra oyuncu Özge Özpirinçci de Özoğuz’a katılıyor ve birlikte su tüketimi konusunda bilincin arttırılmasının gelecekteki olası kötü gidişatı nasıl değiştirebileceğine dikkat çekmeye çalışıyorlar.

Çocuklarımıza çevre bilincini vermek ve su tüketimi konusunda da onlarla birlikte bilinçlenmemiz çok önemli.

Toplam 53 dakikalık bu belgeseli baştan sona National Geographic Türkiye’nin YouTube sayfasından izleyebilirsiniz. Bu sayfadaki “fragmanı izle” butonundan da aynı linke ulaşabilirsiniz.  


Pozitif Mesajlar: ****
Flörtöz Durumlar: -
Şiddet/ Korku ögeleri: *
Argo Kullanımı: -
Alkol-Sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

VOL-İ   5 +

8.5 /10

Pixar’ın klasik filmi bol pozitif mesajlı, eğlenceli ve parlak fikirlerle dolu. Devamı

Süre: 98 dk. Yapım Yılı: 2008

Yönetmen: Andrew Stanton

Oyuncular: Ben Burtt (ses), Elissa Knight (ses), Jeff Garlin (ses), Fred Willard (ses), Sigourney Weaver (ses)

YAKARI   4 +

7.5 /10

Eskilerden bir çocuk kahramanın pozitif mesajlarla dolu film uyarlaması. Devamı

Süre: 82 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Xavier Giacometti, Toby Genkel

Oyuncular: Mia Diekow (ses), Diana Amft (ses), Patrick Bach (ses), Carla Becker (ses), Oliver Boettcher (ses)

GENÇLERİN İKLİM DAVASI   13 +

7.5 /10

Çevrecilik, yasal haklarını kullanmak ve özgüvenli bir şekilde kendini ifade etmek üzerine etkili bir belgesel. Devamı

Süre: 110 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Christi Cooper

Oyuncular: James Hansen, Julia Olson

Z Takımı   5 +

7.0 /10

Çevreci, doğa dostu ve dayanışmaya, ekip ruhuna vurgu yapan yerli animasyon dizimiz. Devamı

Süre: 13 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Erhan Korkmaz, Selçuk Akyıldız

Oyuncular: Mehmet Zorlu (ses), Sema Kahriman (ses), Efe Erkekli (ses), Sinan Divrik (ses), Ahmet Akkuş (ses), Nur Eraslan (ses)