ADDAMS AİLESİ 2    9+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Tartışmalı ilk filme rağmen yine şiddetli ve inceliksiz bir devam filmi...

“Addams Ailesi” her zaman farklı, gotik bir mizah anlayışıyla anılan bir eser oldu. Çizgi romanları, sinema filmleri geleneksel aile temalı diğer üretimlere daha sivri bir mizah anlayışıyl; korku ve komedi unsurlarını harmanlayarak sonuca ulaşmayı amaçlayan hikayelere sahipti. Herkesin kolay sevebileceği bir tarz değil kuşkusuz ve dikkatli olmak gerek çünkü ipin ucu kaçabiliyor. Nitekim 2019’daki ilk animasyon filmde bu yaşandı ve çocuk seyirciler açısından iyi olup olmadığı tartışıldı.

Gotik korku kahramanlarından oluşturulmuş iki çocuklu bir aristokrat aileyi yeni kuşağa ilk kez tanıtan filmde karanlık mizah anlayışının dozu epey kaçmıştı. Ailenin 13 yaşındaki garip kızı Wednesday, sürekli patlayıcılarla oynayan erkek evlat Pugsley, çılgın amca Fester, ailenin ev yaşamına destek olan uşakları Frankenstein ve ‘kesik el’ şimdi yine sorunlu bir devam filmiyle karşımızdalar.

İlk filmdeki gibi zorlama bir hikayeye, çok da kolay sevilemeyen karakterlerle dalıyor film. Wednesday’in okuldaki bir bilim yarışmasında sergilediği performans, yarışmayı takip eden zengin bir bilim insanının dikkatini çeker. Kendisi Wednesday’in hastanede karıştırıldığını ve onun kendi kızı olduğunu iddia eder. Aile bu yeni olasılık yüzünden huzursuzlanır ve Wednesday’i de uzaklaştırmak için hep birlikte bir Amerika turuna çıkarlar. Yol boyunca çeşitli duraklarda yine yırtıcı esprilerin havada uçuştuğu durumlar yaşanır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Yetişkin seyircilerin zaman zaman gülümseyebileceği sahneleri olsa da çocuklar için bazı zorlayıcı detaylar yine bol bol var. En başta dilinin yine hayli umursamaz olduğunu belirtmek gerek. Diyaloglarda ‘gerzek’, ‘ucube’, ‘kızlara yürümek’, ‘salak’, ‘fondiplemek’ gibi ifadeler bulunuyor. Wednesday erkek kardeşini sık sık öldürmeye çalışıyor. Bir sahnede onu yastıkla boğamaya çalışırken, fırına sokmaya, şelaleden itmeye kadar vardırıyor işi. Wednesday’in bir kızlar yarışmasında zihin okuma becerisini gösterdiği sahne epey korkunç. Erkek kardeş Pugsley yine sürekli bir şeyleri patlatmaya çalışıyor. Finalde filmin kötü adamı hayvan ve insan genlerini karıştırarak ortaya korkunç varlıklar çıkaran bir adam olarak sunuluyor. Bütün bunlar sonunda “farklı da olsak biz bir aileyiz ve birbirimizi kollamalıyız” mesajına varsa da küçük çocukların aklında bu mesajdan çok, yine dozu kaçırılmış şiddet içerikli espriler kalacaktır. Elden kaçmış zorlama ve kafa karıştırıcı bir hikayeye sahip filmin notu bizim için hayli düşük.  

Çoğu ülkenin 7+ verdiği film ülkemizde 6+ almış. Amerikan sinemalarında karar ebeveynlere bırakılmış. Biz 9+ verdik. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: **
Flörtöz durumlar: ***
Şiddet/korku ögeleri: ****
Argo kullanımı: ***
Alkol-sigara kullanımı: **
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

ÇİZMELİ KEDİ: SON DİLEK   8 +

7.5 /10

Çizmeli Kedi’nin nefes kesen sahnelerle dolu, heyecanlı ve biraz da şiddetli bir macerası. Devamı

Süre: 102 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Joel Crawford

Oyuncular: Antonio Banderas (ses), Salma Hayek (ses), Florence Pugh (ses), Harvey Guillén (ses), Olivia Colman (ses), Wagner Moura (ses)

KAYIP KÖPEK   10 +

7.0 /10

Kayıp köpeklerini ararlarken birbirlerini dinlemeyi öğrenen bir baba oğulun hikayesi. Devamı

Süre: 95 dk. Yapım Yılı: 2023

Yönetmen: Stephen Herek

Oyuncular: Rob Lowe, Johnny Berchtold, Kimberly Williams-Paisley, Nick Peine, Savannah Bruffey

AVATAR: SUYUN YOLU   13 +

7.5 /10

İlkinden daha ‘aile filmi’ ama şiddetli sahneleri daha çok. Devamı

Süre: 192 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: James Cameron

Oyuncular: Sam Worthington, Zoe Saldana, Sigourney Weaver, Stephen Lang, Kate Winslet

NOEL BABA   8 +

7.0 /10

Sorumsuz bir babanın Noel Baba’ya dönüşmesinin komik hikayesi. Devamı

Süre: 97 dk. Yapım Yılı: 1994

Yönetmen: John Pasquin

Oyuncular: Tim Allen, Judge Reinhold, Wendy Crewson, Eric Lloyd, Peter Boyle