ADDAMS AİLESİ 2    9+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Tartışmalı ilk filme rağmen yine şiddetli ve inceliksiz bir devam filmi...

“Addams Ailesi” her zaman farklı, gotik bir mizah anlayışıyla anılan bir eser oldu. Çizgi romanları, sinema filmleri geleneksel aile temalı diğer üretimlere daha sivri bir mizah anlayışıyl; korku ve komedi unsurlarını harmanlayarak sonuca ulaşmayı amaçlayan hikayelere sahipti. Herkesin kolay sevebileceği bir tarz değil kuşkusuz ve dikkatli olmak gerek çünkü ipin ucu kaçabiliyor. Nitekim 2019’daki ilk animasyon filmde bu yaşandı ve çocuk seyirciler açısından iyi olup olmadığı tartışıldı.

Gotik korku kahramanlarından oluşturulmuş iki çocuklu bir aristokrat aileyi yeni kuşağa ilk kez tanıtan filmde karanlık mizah anlayışının dozu epey kaçmıştı. Ailenin 13 yaşındaki garip kızı Wednesday, sürekli patlayıcılarla oynayan erkek evlat Pugsley, çılgın amca Fester, ailenin ev yaşamına destek olan uşakları Frankenstein ve ‘kesik el’ şimdi yine sorunlu bir devam filmiyle karşımızdalar.

İlk filmdeki gibi zorlama bir hikayeye, çok da kolay sevilemeyen karakterlerle dalıyor film. Wednesday’in okuldaki bir bilim yarışmasında sergilediği performans, yarışmayı takip eden zengin bir bilim insanının dikkatini çeker. Kendisi Wednesday’in hastanede karıştırıldığını ve onun kendi kızı olduğunu iddia eder. Aile bu yeni olasılık yüzünden huzursuzlanır ve Wednesday’i de uzaklaştırmak için hep birlikte bir Amerika turuna çıkarlar. Yol boyunca çeşitli duraklarda yine yırtıcı esprilerin havada uçuştuğu durumlar yaşanır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Yetişkin seyircilerin zaman zaman gülümseyebileceği sahneleri olsa da çocuklar için bazı zorlayıcı detaylar yine bol bol var. En başta dilinin yine hayli umursamaz olduğunu belirtmek gerek. Diyaloglarda ‘gerzek’, ‘ucube’, ‘kızlara yürümek’, ‘salak’, ‘fondiplemek’ gibi ifadeler bulunuyor. Wednesday erkek kardeşini sık sık öldürmeye çalışıyor. Bir sahnede onu yastıkla boğamaya çalışırken, fırına sokmaya, şelaleden itmeye kadar vardırıyor işi. Wednesday’in bir kızlar yarışmasında zihin okuma becerisini gösterdiği sahne epey korkunç. Erkek kardeş Pugsley yine sürekli bir şeyleri patlatmaya çalışıyor. Finalde filmin kötü adamı hayvan ve insan genlerini karıştırarak ortaya korkunç varlıklar çıkaran bir adam olarak sunuluyor. Bütün bunlar sonunda “farklı da olsak biz bir aileyiz ve birbirimizi kollamalıyız” mesajına varsa da küçük çocukların aklında bu mesajdan çok, yine dozu kaçırılmış şiddet içerikli espriler kalacaktır. Elden kaçmış zorlama ve kafa karıştırıcı bir hikayeye sahip filmin notu bizim için hayli düşük.  

Çoğu ülkenin 7+ verdiği film ülkemizde 6+ almış. Amerikan sinemalarında karar ebeveynlere bırakılmış. Biz 9+ verdik. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: **
Flörtöz durumlar: ***
Şiddet/korku ögeleri: ****
Argo kullanımı: ***
Alkol-sigara kullanımı: **
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

ROBIN ROBIN   6 +

7.5 /10

Çok emek harcanmış, çok tatlı ama küçük çocuklar için biraz karanlık bir kısa film. Devamı

Süre: 32 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Michael Please, Daniel Ojari

Oyuncular: Adeel Akhtar (ses), Gillian Anderson (ses), Bronte Carmichael (ses), Richard E. Grant (ses), Amira Macey-Michael (ses)

ENKANTO: SİHİRLİ DÜNYA   5 +

8.0 /10

Bir renk ve müzik cümbüşü, Disney’in en iyilerinden biri. Devamı

Süre: 99 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Jared Bush, Byron Howard

Oyuncular: Byron Howard (ses), María Cecilia Botero (ses), John Leguizamo (ses), Mauro Castillo (ses), Diane Guerrero (ses)

ADDAMS AİLESİ 2   9 +

3.5 /10

Tartışmalı ilk filme rağmen yine şiddetli ve inceliksiz bir devam filmi. Devamı

Süre: 93 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Greg Tiernan, Conrad Vernon

Oyuncular: Oscar Isaac (ses), Charlize Theron (ses), Chloë Grace Moretz (ses), Snoop Dogg (ses), Nick Kroll (ses)

KARMA'NIN DÜNYASI   6 +

8.0 /10

Rap şarkıcısı olmak isteyen şahane bir kız çocuğunun rengarenk hikayesi. Devamı

Süre: 13 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Ludacris

Oyuncular: Asia Bryant (ses), Camden Coley (ses), Ludacris (ses), Aria Capria (ses)