AHTAPOTTAN ÖĞRENDİKLERİM    8+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Empati, yaşam döngüsü ve iletişim kurmak üzerine harika bir belgesel.

Ünlü belgesel yönetmeni Craig Foster, hayatının sorunlu bir zamanında kendisini tedavi edecek bir şey arıyordur adeta. Çocukluğunun geçtiği Güney Afrika sahillerine geri döner. Çocukluğuna ve denize/doğaya sığınır. Tüpsüz dalışlarla deniz altındaki dünyada, deniz canlılarını izleyerek kendini rehabilite etmeye çalışırken bir gün biraz meraklı dişi bir ahtapotla tanışır. Foster bir dahaki dalışında su altı kamerasını da yanında getirir. Böylece aralarında giderek daha belirginleşen bir arkadaşlık oluşmaya başlar.

Kendi halinde yaşayan yabani bir hayvan, dünyalarını ziyaret eden bu insanla neden iletişime girmeye bu kadar istekli olur ki? Bu meraklı ahtapot bir süre sonra sık sık kendisini ziyaret eden bu yumuşak başlı insana güveniyor, onunla kendince iletişime geçmeye çalışıyor.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Belgesel yönetmeniyle birlikte nefis görüntüler eşliğinde ahtapotu ve dünyasını keşfetmeye başlıyoruz. Bu belgeselin bu kadar samimi olmasının sebebi yönetmenin de bizimle beraber ilerliyor olması. Yani bu zeki ahtapotu onunla birlikte tanıyor onun kendisini nasıl hayatta tuttuğuna yönetmenle birlikte şahit oluyoruz.

Bir sahnede –neyse ki çok net gösterilmiyor- küçük bir köpekbalığı ahtapotun bir kolunu koparıyor. (Bir süre sonra yerine yenisi çıkıyor) Bu sahne vahşi değil ama biraz üzücü. Sonlarına doğru bir saldırı daha var, biraz heyecanlı. 

“Kendini korumayı çabuk öğrenmesi gerek çünkü sadece bir yıl gibi kısa bir ömrü var” cümlesi hassas çocukları biraz üzebilir... Zaten final de bu hayat döngüsüne vurgu yapıyor.

Yönetmen Foster’ın anlatımı çok yumuşak ve doğrudan: “Ahtapotun kollarında 2000 tane vantuzu var ve hepsini bağımsız olarak kullanabiliyor. 2000 parmağınızın olduğunu düşünün!”

Bu harika belgesel, ahtapotlar üzerine ilginç bilgiler vermekle kalmıyor, kısa sürede duygusal olarak bağlandığımız bu sevimli ahtapot tıpkı yönetmen Foster’a da olduğu gibi; hayatta kalmak, mücadele etmek, başkalarına karşı duyarlı olmak gibi konularda bize de ilham kaynaklığı yapıyor. 

Film ahtapotu öyle sevdiriyor ki, bu yüzden finali dramatik olarak çocukları üzecektir. Netflix 7+ vermiş ama bu nedenden dolayı 8-9 yaşları daha iyi olabilir...  * Burak Göral


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: *
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli:  -


Yorum Yap

MAVİ MUCİZE   11 +

7.0 /10

Gerçek bir hikayeden uyarlanan film sıcak ve samimi, ama daha etkileyici olabilirdi. Devamı

Süre: 95 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Julio Quintana

Oyuncular: Dana Wheeler-Nicholson, Dennis Quaid, Bruce McGill, Jimmy Gonzales, Raymond Cruz

ŞAMPİYONLAR   8 +

7.5 /10

Anlamlı ve eğlenceli hikayesiyle son derece renkli bir aile filmi. Devamı

Süre: 124 dk. Yapım Yılı: 2018

Yönetmen: Javier Fesser

Oyuncular: Javier Gutiérrez, Athenea Mata, Juan Margallo , Jesús Vidal, Luisa Gavasa

KAHRAMAN DOSTLAR   8 +

8.0 /10

Yardıma muhtaç hayvanlara ellerini uzatan insanların hikayelerinin anlatıldığı bir belgesel dizisi. Devamı

Süre: 45 dk. Yapım Yılı: 2018

Yönetmen: -

Oyuncular: -

PEORIA PRENSİ   13 +

6.5 /10

Çocuklar için hafif, eğlenceli ve komik bir sitcom. Devamı

Süre: 25 dk. Yapım Yılı: 2018

Yönetmen: Devin Bunje, Nick Stanton

Oyuncular: Gavin Lewis, Theodore Barnes, Cynthia Kaye McWilliams , Shelby Simmons, Gabriel Hogan