ANNEM YAŞASIN    10+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Çok duygusal, duyarlı ve yer yer de heyecanlı bir aile filmi ama küçük çocuklar için korkutucu.

Çocukların bir aile büyüklerini kaybetmesini atlatmasının, güçlü kalmanın büyük zorluğu karşısında yardımcı olmayı amaçlayan pek çok kitap yazıldı, film çekildi. Patrick Ness’in yazdığı “Canavarın Çağrısı” adlı roman ve ondan uyarlanan film bu temanın en iyilerinden biridir. “Annem Yaşasın” da aynı tonda yürüyen, aynı amaçla yapılmış bir film.

11 yaşındaki Gunner’ın annesi lösemi hastasıdır. Büyük bir ormanın kenarındaki küçük bir kasabaya taşınmışlardır. Gunner, yeni çevresine uyum göstermekte zorlanırken annesinin hastalığına da çok üzülüyordur. Eski bir asker olan babası da bu şartlar altında oğluyla iletişim kurmakta zorlanıyordur. Annesinin hastalığı giderek daha görünür olmaya başladıkça Gunner daha çok içine kapanıp asileşiyordur.

Zaman geçtikçe Gunner kasabada Su Adam diye ölümsüz olduğuna inanılan bir adamın konuşulduğunu duymaya başlar. Onu gördüğünü söyleyen 12-13 yaşlarında bir kız olan Jo ile para karşılığı anlaşır ve birlikte onu bulmak için ormana giderler. Gunner annesini iyileştirmek için o adamı bulmayı planlar. Bu tehlikeli yolculuk sırasında sert doğa koşulları ve giderek yayılan bir orman yangını karşısında birbirlerine sık sıkı destek olurlar. Gunner’ın babası da onları aramaktadır.  


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Gunner’ın en büyük tutkusu ve yeteneği çizim yapmaktır ve hayalinde bir dedektifin hikayesini anlattığı bir grafik roman çizmek vardır. Gunner, yetenekli, nazik, vicdanlı bir çocuk. Jo ise baba şiddetine maruz kaldığı ve bir aile sevgisi, ilgisi görmediği için hırçın, hırsızlık yapmaktan çekinmeyen, yalan söyleyen bir kız çocuğu. Ancak Gunner ona iyi geliyor. Arkadaşlık, kader birliği, dayanışma sayesinde hatalı tavırlarını farkediyor.    

 “Annem Yaşasın” duygusal ve yer yer de heyecanla izlenen bir aile filmi. Ancak dikkat edilmesi gereken bazı detayları var. Gunner’ın annesinin hastalığı hayli depresif sahnelerle gösteriliyor. Su Adam’ın animasyonla anlatılan hikayesi biraz karanlık ve ölen bir kadını anlatıyor. Ormanda geçen sahnelerde de tedirgin edici bir atmosfer, böcek sahneleri ve gerginlikler var. Su Adam’ın göründüğü sahne de hassas çocukları biraz korkutabilir.

Özellikle ilk yarım saatinde ölüm ve kanser konuları sıkça konuşuluyor. Diyaloglarda ceset, ölüm gibi kelimeler geçiyor.

Birçok olumsuzluğun konuşulmasına ve yaşanmasına rağmen umutlu bir aile sofrası finaliyle uğurluyor seyircilerini.

Netflix Türkçe dublajla desteklediği filme 7+ vermiş ancak 7-8 yaşlar için erken olduğu aşikâr. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/Korku ögesi: ***
Argo Kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap