CANAVARIN ÇAĞRISI    12+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Ünlü bir romandan uyarlanan film, 13 yaşında bir çocuğun ölmek üzere olan annesiyle yürek burkan vedalaşmasını anlatıyor.  

Sevgi, kayıplarımız ve umut üzerine çok çarpıcı bir romandır Patrick Ness’in ünlü romanı “Canavarın Çağrısı” (A Monster Calls). 12-13 yaşlarındaki Conor’ın küçük omuzlarında taşıması zor bir yük vardır. Annesi ölümcül bir hastalıkla mücadele ederken, biraz geçimsiz ve sert tavırları olan büyükannesiyle didişmektedir. Bir yandan da okulundaki zorba çocukların tacizleriyle uğraşıp duruyordur. Conor hayatın bu sert yüzüyle erken bir yaşta başetmeye çalışmaktadır.

Hayal gücüyle oluşturduğu fantastik dünyası onun tek sığınağıdır. Ancak bu dünyada ortaya çıkan dev bir ağaç canavarı yüzünden bu hayal dünyasında da rahat edemez olmuştur. Ama bu canavar her ne kadar aksi gibi görünse de aslında ona kötülük yapma amacında değildir. Conor’a hikayeler anlatıyor ve onu sarsmaya çalışıyordur. Bu hikayelerle aslında Conor’a hem hayatı hem de bir türlü kabullenemediği bir gerçeği anlatmak istiyordur: Hayatta acı kayıplarla başetmenin, mücadele etmenin sırrını...


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Eserin son derece başarılı bir şekilde sinemaya uyarlandığını söyleyelim en başta. “Canavarın Çağrısı”, annesini kaybetmek üzere olan küçük Conor üzerinden hayatla başetmenin cesur olmakla, umudumuzu hiç kaybetmemekle mümkün olabileceğini anlatıyor.

Ağır bir meselesi var elbette. Bir defa annesiz kalmak üzere olan bir çocuğun hüznü ve isyanı var. Dolayısıyla üzücü bir hikaye. Ancak hem eserde ve hem de filmde, bu üzgün hikaye bazen küçük mizahi dokunuşlarla, bazen de fantastik heyecanlı sahnelerle harmanlanarak son derece etkileyici bir hale getirilebilmiş.

“Canavarın Çağrısı” bir yandan yürekleri burkarken aynı zamanda umut ve cesaret verici de olabiliyor. Canavar, Conor’a zarar vermiyor ama verecek gibi yaptığı pek çok sahne var. Sevilen aktör Liam Neeson’ın seslendirmesi de bilge ama biraz da ürkütücü bir ton veriyor canavara. Finalde annenin ölümü çok hüzünlü; ama bir insanın başına dünyanın en kötü olaylarından biri de gelse hayatın hâlâ devam ettiğini, güçlü ve cesur olmanın önemine ciddiyetle vurgu yapıyor film. Üstelik pek çok duyguyu da yaşamanıza neden oluyor.

Ülkemizde vizyona girerken 7+ 13A sınıfı almıştı film. Ama hassas çocuklar için yukarıda bahsettiğimiz kimi detaylar biraz endişe kaynağı olabilir. Dünyanın pek çok ülkesinde de 12A ya da 12+ almıştı... * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap