AŞIKLAR ŞEHRİ    13+

8 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

İdealler, mücadele, destek ve fedakarlık üzerine romantik ve rengarenk bir müzikal.

Müzisyen Sebastian’ın yapmak istediği klasik caz müziği, asansör müziğine indirgenmiş adeta can çekişiyordur var olabilmek için. İstediği müziği çaldığı an çalıştığı bardan kovulur. Oyuncu olmaya çalışan Mia, katıldığı seçmelerde bile sürekli yarım bırakılıyor. Amacınıza ulaşabilmek için irili ufaklı o kadar çok şeyle mücadele etmek zorundasınızdır ki; sevdiğiniz birinin size destek olmasını istersiniz.

Sebastian’ın klasik müzikallerdeki gibi Mia’yla şarkı söyleyip dans ettiği romantik sahneyi bir iPhone sesinin sonlandırması gibi artık hayatımız. Mia’nın canhıraş bir şekilde yüreğinden kopararak yazdığı tiyatro oyununu ‘tek kadının oynadığı oyunlar çok kötü oluyor’ diyen adamlarla dolu ortalık. Maddi gerçekler bazen ideallerinden ödün vermeye zorlar seni, yalnızsan her şey daha zordur.  

Mia kötü birkaç tesadüf sayesinde tanıştığı Sebastian’a aşık oldukça, onun istediği müziği yaptığı ve tutkuyla sevdiği müziği yaşatmak için açmayı planladığı caz kulübü hayaline sonuna kadar destek verir. Sebastian da Mia’nın oyunculuk hayalleri için her zaman onu cesaretlendirir. Acaba aralarındaki sevgi bütün zorluklara karşı direnebilecek midir?


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Aşıklar Şehri” klasik müzikallere selam gönderen koreografilerle, birbirine çok ama çok yakışan iki oyuncusuyla, özenle çalışılmış müzikleri ve yönetmen Damien Chazelle’in samimi, dinamik, enerji dolu üslubuyla tıpkı Sebastian ve Mia gibi seyircilerini de duygudan duyguya sürüklüyor.

Filmin pozitif mesajları doğruluk, hayallerinin peşinden gitmek, başkasının iyiliğini de kendininki gibi ciddiye almak. Umutsuzluğa kapılsak bile harekete geçebilmek... Sebastian ve Mia bunu bir süre çok iyi başarsalar da hayat her zaman ilkbahar gibi olmuyor. Ailece konuşulabilecek güzel bir konu bu.

Orijinal diyaloglarında birkaç kere küfür ediliyor, birkaç içkili bar ve parti sahnesi ve aşık çiftimizin romantik öpüşme ve aynı yatakta uyanma sahneleri var. Ama çıplaklık veya ciddi bir rahatsızlık yaratan durumlar yok.   

Zaten film ülkemiz sinemalarında da “Genel İzleyici” sınıfında gösterilmişti. Pek çok başka ülkede de ebeveyn eşliğiyle izlenilmesi önerildi. Bizce de 12+ yaşındaki çocukların aileyle izlemesi mümkün. “Aşıklar Şehri”ni iTunes ve Google Play’de bulabilirsiniz. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: ***
Şiddet/korku ögeleri: -
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: **
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

KAYKAYCI KIZ   9 +

7.0 /10

Bazı gerçekçi ama sert detayları olsa da, pozitif mesajları olan bir aile filmi. Devamı

Süre: 107 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Manjari Makijany

Oyuncular: Amy Maghera, Waheeda Rehman, Rachel Saanchita Gupta , Jonathan Readwin, Shafin Patel

DAVID COPPERFIELD’IN ÇOK KİŞİSEL HİKAYESİ   10 +

7.0 /10

Klasik eserin farklı, dinamik ve daha neşeli bir uyarlaması denebilir. Devamı

Süre: 117 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Armando Iannucci

Oyuncular: Dev Patel, Hugh Laurie, Tilda Swinton , Peter Capaldi, Gwendoline Christie

KOZMİK KID   8 +

8.0 /10

Çok eğlenceli, parlak fikirlerle dolu bir süper kahraman animasyon dizisi. Devamı

Süre: 20 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Craig McCracken

Oyuncular: Tom Kenny (ses), Amanda Céline Miller (ses), Keith Ferguson (ses), Lily Rose Silver (ses)

SUPER 8   13 +

7.0 /10

“Stranger Things” gibi 80’lerin bir grup arkadaş çocuğun fantastik, heyecanlı macerası. Devamı

Süre: 112 dk. Yapım Yılı: 2011

Yönetmen: J.J. Abrams

Oyuncular: Joel Courtney, Kyle Chandler, Elle Fanning, Riley Griffiths, Noah Emmerich