AŞK VE CANAVARLAR    13+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Hem karakter gelişimine verdiği önemle, hem de esprili aksiyon sahneleriyle güzel bir ergen eğlencesi.

Dünyaya yaklaşan büyük bir meteoru yok etmek için bütün dünya ülkeleri birleşmiş ve herkes bütün füzelerini ona doğru ateşlemiştir. Meteor yok olmuştur ama patlayan füzelerden düşen kimyasal bileşenler dünyaya yayılınca yeryüzündeki soğukkanlı canlılar mutasyona uğramış ve devleşmişlerdir. Karıncalar, kertenkeleler, hamam böcekleri, salyangozlar gibi pek çok canlı, insan nüfusunun yüzde 95’ini yok etmiştir. “Aşk ve Canavarlar”ın hikayesi de tam buradan başlıyor işte. Kalan insanlar bölgelere dağılmış, yeraltına çekilmişler, korku içinde yaşam mücadelesi veriyorlar.

Olayın olduğu gün ergen yaşlardaki bir kız ve bir oğlan da ilk aşk heyecanı içindedirler. Ama maalesef Joel ve Aimee’nin taze ilişkisi o gün biter. Çünkü çıkan panikle herkes ailesiyle birlikte bir yerlere dağılır. Aradan 7 yıl geçer. İki genç, farklı bölgelerden ancak telsizle birbirleriyle konuşabilmektedirler. Ama bir gün Joel’in artık canına tak eder. Dışarı çıkıp Aimee’nin kaldığı sığınağa gitmeye karar verir.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Heyecanlı ve tehlikeli badireler atlatarak ve yaşamın zorluklarına dair bir şeyler öğrenerek Aimee’nin olduğu sığınağa gelir. Bundan sonrası da pek hayal ettiği gibi olmayacaktır...      

Joel anne-babasını ilk günkü panik sırasında kaybetmiştir. Bu sahne çok şiddetli olarak olmasa da bir şekilde gösteriliyor. Sonrasında dev böcekler ve bol bol ölüm tehlikesi barındıran sahneler mevcut. Bu yüzden her ne kadar hikaye esprilerle ve sıcak sahnelerle yürütülse de küçük çocukların ürkebileceği bolca durum var.

Joel en başta hep geride tutulan, savaşçı ve mücadeleci tarafları olmayan acemi bir gençken, yaşadıkları sayesinde daha cesur ve özgüvenli biri oluyor. Yani aslında mücadele etmeyi, cesur ve kararlı biri olmayı öğreniyor giderek. Bu yolculuğu sırasında küçük bir kız ve adamla da tanışıyor. Onlardan da önemli bilgiler ediniyor, bundan dolayı da şükranlarını sık sık dile getiriyor. Yolculuğu sırasında ona çok sevimli (ve çok da yetenekli) bir köpek olan Boy da eşlik ediyor.

Joel’in pasif bir kişilikten aktif bir kişiliğe doğru yaptığı yolculuk romantik bir bağlamla anlatılıyor ama özellikle finali sayesinde meseleyi hayatın zorluklarına karşı pusup durmak yerine dik durmayı ve mücadele etmeyi tavsiye ediyor film.

Açılış ve finalde masum öpüşme sahneleri bulunuyor. Filmin başlarında sadece bacaklarını gördüğümüz bir çiftin yatak sahnesi var. Bir şey gözükmüyor ama bir sevişme yaşandığı belli oluyor. Tehlikeli sahneler esprilerle süslenip, kansız bir şekilde halledilseler de başarılı efektleri sayesinde hayli ürkütücü... Birkaç sahnede diyaloglarda da “s....r” deniliyor.  

Netflix Türkçe dublajla desteklediği filme 13+ vermiş. Kesinlikle buna uyulmalı. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: **
Şiddet/Korku ögesi: ***
Argo Kullanımı: ***
Alkol-sigara kullanımı: **
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

AŞK VE CANAVARLAR   13 +

7.0 /10

Hem karakter gelişimine verdiği önemle, hem de esprili aksiyon sahneleriyle güzel bir ergen eğlencesi. Devamı

Süre: 109 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Michael Matthews

Oyuncular: Dylan O'Brien, Jessica Henwick, Michael Rooker , Dan Ewing, Ariana Greenblatt

SUPER 8   13 +

7.0 /10

“Stranger Things” gibi 80’lerin bir grup arkadaş çocuğun fantastik, heyecanlı macerası. Devamı

Süre: 112 dk. Yapım Yılı: 2011

Yönetmen: J.J. Abrams

Oyuncular: Joel Courtney, Kyle Chandler, Elle Fanning, Riley Griffiths, Noah Emmerich

TÜYSÜZ’ÜN YOLCULUĞU   7 +

5.0 /10

Daha iyi bir senaryoyla daha kalıcı bir film olabilirdi. Devamı

Süre: 85 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Eric Cabello

Oyuncular: erónica Alva (ses), Luis Angel Jaramillo (ses), Pablo Gama Iturrarán (ses), Lila Downs (ses)

ASTRONOT WILLY: MACERA GEZEGENİ   7 +

7.5 /10

Çocukların sıkılmadan izleyebilecekleri sevimli ve heyecanlı bir uzay macerası. Devamı

Süre: 89 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Eric Tosti

Oyuncular: Landen Beattie (ses), Jason Anthony (ses), Laura Post (ses), Keith Silverstein (ses)