AY'DA İLK İNSAN    12+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Gerçek bir insan hikayesi, son derece samimi ve dramatik bir şekilde ele alınmış. 

1969 yılında astronot Neil Armstrong'un aya adım atmasıyla sonuçlanan Apollo 11 görevini ve Armstrong'un göreve hazırlık süresince yaşadıklarını merkezine alan, James R. Hansen'ın kitabından uyarlanan film; bu önemli vakayı ABD ve uzay çalışmalarının reklamını yapmaktan ziyade yakın zamanda küçük kızını kaybetmiş ve üzüntüsünü her daim ruhunda hisseden acılı bir baba olan Armstrong'un perspektifinden duygusal ve samimi bir anlatılamla ele alıyor.

İnsanlık tarihinin en tehlikeli görevlerinden biri için Armstrong, ailesi ve iş arkadaşları tarafından yapılan fedakarlıkları anlatılırken Apollo 11 uçuşunu odağında insanlı ilk yolculuğun arkasındaki hikâyeyi öğreniyoruz hep birlikte.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Ay’da İlk İnsan”, “La La Land” ve “Whiplash” filmlerinin ödüllü yönetmeni Damien Chazelle’in elinden çıkmış, ilgiyle izlenen bir yapım. Ryan Gosling’in canlandırdığı pilot/astronot Neil Armstrong fizik bilgisiyle, zekasıyla, işini yapmak konusundaki kararlılığı, cesareti ve zor durumlar karşısındaki soğukkanlılığı ile genç çocuklar için iyi bir rol model. Aynı zamanda çocuklarına düşkün duygusal bir adam. Küçük kızını kaybetmesinin acısını hep yüreğinde taşıyor. Hatta bu uzay yolculuğu kızıyla vedalaşmasına da dönüşüyor. Aslında uzay denen o büyük boşlukta geçirdiği zaman sayesinde ailesiyle arasındaki boşluğu da tedavi etmeye başlayacaktır. Çünkü hayat ne olursa olsun devam etmektedir...

“Ay’da İlk İnsan” meselesi ve dramatik yapısıyla küçük çocukların ilgisini sürekli olarak canlı tutamayabilir. Ama özellikle astronotluğa, uzay yolculuğuna ve yaşanmış gerçek olaylara ilgi duyan 11-12 yaşındaki çocuklar için oldukça faydalı ve ilgi çekici bir film.

Ağır kayıplarımıza rağmen hayata devam edebilmeyi, yaptığın işe sıkı sıkı tutunmanın önemini ve mühendislik mesleğinin insanlığa olan katkısını; güzel müzikler, iyi oyunculuklar ve duygusal bir tonda bize sunuyor. Özellikle de aya iniş sahnesi çok heyecanlı.  

1960’lı yıllarda geçen hikayede elbette bir parça sigara ve bira içilen sahne var. Armstrong’un kızının cenaze sahnesi de biraz hüzünlü. Bir test sırasında üç astronot yangında ölüyor ama çocukları çok irrite edici bir sahne görünmüyor.

Film bizde sinemalarda 7+ 13A almıştı. Netflix filme 13+ vermiş. Bizce 11-12 yaşlarında çocuklarla birlikte ailece izlenebilir. iTunes ve Google Play’den de izlenebiliyor. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: **
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: **
Oyuncak isteme potansiyeli:  -


Yorum Yap

ASTRONOT WILLY: MACERA GEZEGENİ   7 +

7.5 /10

Çocukların sıkılmadan izleyebilecekleri sevimli ve heyecanlı bir uzay macerası. Devamı

Süre: 89 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Eric Tosti

Oyuncular: Landen Beattie (ses), Jason Anthony (ses), Laura Post (ses), Keith Silverstein (ses)

APOLLO 13   12 +

7.0 /10

Gerçek bir olaydan uyarlanan heyecanlı bir uzayda mahsur kalma hikayesi. Devamı

Süre: 140 dk. Yapım Yılı: 1995

Yönetmen: Ron Howard

Oyuncular: Tom Hanks, Bill Paxton, Kevin Bacon, Gary Sinise, Ed Harris

AY'DA İLK İNSAN   12 +

7.7 /10

Gerçek bir insan hikayesi, son derece samimi ve dramatik bir şekilde ele alınmış. Devamı

Süre: 141 dk. Yapım Yılı: 2018

Yönetmen: Damien Chazelle

Oyuncular: Ryan Gosling, Claire Foy, Jason Clarke , Kyle Chandler, Corey Stoll

ZATHURA: BİR UZAY MACERASI   8 +

6.5 /10

“Jumanji”nin yazarından çocuklar için bilim-kurgu aksiyonu. Devamı

Süre: 101 dk. Yapım Yılı: 2005

Yönetmen: Jon Favreau

Oyuncular: Josh Hutcherson, Jonah Bobo, Dax Shepard , Kristen Stewart, Tim Robbins