BABA ARANIYOR    13+

1 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Meksika yapımı “Baba Aranıyor” iyi bir aile filmi olabilecekken biraz elden kaçmış...

Film setlerinde çalışan annesiyle yaşayan Blanca babasını bir bisiklet kazasında kaybettiği için annesiyle de ilişkisi bozulmuş, okulda da bütün ilişkileri zedelenmiş 10 yaşında bir kız çocuğudur. Kavgacı, huysuz ve aksi bir kızdır. En yakın arkadaşı dışında kimseyle arası iyi değildir, annesiyle de hiç konuşmuyordur.

En büyük tutkusu ise BMX bisikletiyle yakınlardaki bir yarışmaya katılmak için yanıp tutuşuyordur. Ancak bu yarışmaya katılması için ebeveyn izni şarttır.  

Annesi kocasını bisiklet kazasında kaybettiği için kızına bisikleti yasaklamış ve onunla bozulan ilişkisini düzeltmek için de fazla çaba gösterememiştir.

Blanca arkadaşıyla bir plan yapar ve annesinden gördüğü gibi bir oyuncu seçmesi tasarlayarak yarışmada babasını canlandıracak bir oyuncu bulmaya çalışır. Bir dizi görüşmeden sonra; kızını kaybettikten sonra hayatı altüst olmuş, şoförlük yaparak geçinen eski bir oyuncuyu ikna etmeye çabalarlar. Beto en başta direnir ama sonra kızın çaresizliğine üzülürek kabul eder. Hem Blanca’ya yeni bir bisiklet almak için sokak gösterileri yapmaya başlarlar hem de yarışmaya hazırlanırlar.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Elbette bu hikayede tedirgin edici birkaç durum var. Yabancı bir adam ile 10 yaşındaki kız her ne kadar yanlış anlaşılabilecek en ufak bir imada bulunulmasa da, kaynaşıp bir baba-kız bağı oluşturuyorlar. Blanca’nın okulunu, yarışma komitesini filan kandırıyorlar. Her ne kadar iyi niyetle yapılıyor olsa da bu bir sahtekarlık! Bir diğer mesele de; birlikte anneden gizli sokak gösterileri yapıp seyredenlerden para kazanmaları...

Elbette olumlu mesajları var filmin. Blanca ve Beto arasında kurulan bağ ikisine de iyi geliyor. Beto alkolü bırakıyor ve kızına duyduğu yastan sıyrılıp yeniden hayata bağlanıyor. Blanca da baba özlemini Beto sayesinde aşıyor, sakinleşiyor, annesiyle yeniden iletişim kurup onunla arasını da düzeltiyor. Yani sonunda çok tatlı bir şekilde çözülüyor bütün sorunlar.

Ama bu belirttiğimiz durumlar ancak filmlerde olabilecek şekilde ilerliyor. Bu yüzden küçük çocuklar filmdeki olayları gerçekle çok yakınmış gibi algılamamalı. Dışarıdaki bütün yabancı adamlar–hatta onun yarısı kadarı bile- Beto gibi iyi niyetli, iyi kalpli olmayabilirler.

Bunun dışında diyaloglarda bazı argo deyişler ve tabirler de mevcut. Başlarda bir yerde Blanca okulda bir erkek çocuğunun burnuna yumruk atıyor ve kanatıyor. Beto filmin bir yerine kadar epey içki tüketirken görülüyor.

Bu yanlış anlamalara müsait durumlar yüzünden yaşı küçük çocuklarla değil, Netflix’in de verdiği yaş sınıfı olan 13+ çocuklarla izlenebilir daha çok. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: -
Şiddet / Korku Ögesi: -
Argo Kullanımı: **
Alkol- Sigara kullanımı: ***
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap