CADININ SÜPÜRGESİ    3+

8.5 /10
4 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Tüm dünyada büyük ilgi gören harika bir çocuk kitabından uyarlanan harika bir kısa film.

“Cadının Süpürgesi” (Room on the Broom) bizde “Uçan Süpürge” adıyla basılan muhteşem bir çocuk kitabından uyarlanmış yaklaşık 27 dakikalık nefis bir animasyon film. Kitabın yazarı, daha önce “Yayazula” (The Gruffalo) ve “Değnek Adam” (Stick Man) gibi çok sevilen kitaplarından da tanıdığımız Julia Donaldson. Çizeri de Alex Scheffler.

“Cadının Süpürgesi”nde kedisiyle birlikte doğayla barışık bir hayat süren iyi bir cadının hikayesi anlatılıyor. Bu iyi kalpli cadı kedisiyle yaptığı yolculuk sırasında yeni hayvanlarla tanışır. Rüzgarda uçan şapkasını bulup getiren samimi köpek de süpürgede kendisine bir yer ister. Kedi en başta buna karşı çıksa da cadı köpeğe süpürgede bir yer açar. Sonra sırf yeşil diye diğer kuşlar tarafından dışlanan utangaç bir kuş katılır yanlarına, sonra da bataklıkta yaşayan diğer kurbağalar gibi olmayı reddeden temizlik düşkünü bir kurbağa da süpürgede yerini alır. Bu birbirinden çok farklı hayvanlara süpürgesinde yer açan iyi kalpli cadı onlara bencil olmamayı, paylaşımcı olmanın güzelliğini ve merhamet duygusunu anlatırken peşine düşen kırmızı ejderhadan da kurtulmaya çalışır...


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Cadının Süpürgesi” çok iyi bir şekilde filmleştirilmiş. Zaten bu yüzden 2012’de Oscar’a da “en iyi kısa animasyon” dalında aday gösterilmiş. Özellikle 3+ yaşlarındaki çocuklar için son derece faydalı. Ayrımcılığın ve bencilliğin ne kadar kötü olduğunu; iyiliğin, cömertliğin ve dayanışmanın güzelliğini anlatan harika bir film bu.

Bazı hassas küçük çocuklar biraz da toraman bir yapıda oluşturulmuş kırmızı ejderhanın sarı gözleriyle ilk göründüğü sahnede biraz ürkebilirler ama sonrasında çok eğleneceklerdir.

“Cadının Süpürgesi”ni "Süpürgede Yer Var mı?" ismiyle Amazon Prime Video'da Türkçe dublaj ve altyazı seçenekleriyle izleyebilirsiniz. Bu anlamlı güzel hikayeyi ocuklarınızla birlikte izleyin ve sonrasında onlarla mutlaka filmle ilgili sohbet edin. * Burak Göral


Pozitif Mesajlar  ****
Flörtöz Durumlar -

Şiddet / Korku öğesi *
Argo Kullanımı  -
Alkol – Sigara kullanımı  -
Oyuncak isteme potansiyeli  -


Yorum Yap

Emel Demirtaş

3 Mayıs 2019 Cuma

Kitabını çok seviyorduk. Filmini de bulduk izledik. Gerçekten çok faydalı, pozitif bir hikaye olağanüstü bir şekilde animasyona uyarlanmış... Herkese tavsiye ederiz...

hakan şahin

18 Temmuz 2019 Perşembe

Bu filmin türkçe dublaj tamamı yok mu elinizde

Gamze evran

24 Şubat 2020 Pazartesi

Biz cocuklarimla bu filmin kitabini (iyi yurekli cadi ve dort kafadar) yuzlerce kez okuduk ve ezberledik. Oyle ahenkli bir metinden sonra filmdeki konusmalar bize cok yavan geldi. Keske tamamen kitaba bagli kalsalarmis. Tum konusmalar kitaptakinin aynisi olsaymis.

Kübra çelik

8 Kasım 2022 Salı

Eğlenceli, faydalı, sıkmayan harika bir animasyon. Kesinlikle basit değil. İçerik olarak da çizim olarak da doyurucu bir eser. Okulda öğrencilerime izletiyorum olumlu davranış geliştirme kapsamında. Ben çok beğeniyorum, her izlediğimde eğleniyorum, öğreniyorum. Şu ana kadar denk geldiğim olağanüstü bir animasyon diyebilirim :)