ÇAYIRIN SAKİNLERİ    5+

5.5 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Muhteşem görüntüler eşliğinde böceklerin dünyasıyla anlatılan hayat döngüsü...

Filmin afişinde kullanılan slogan cümle şuydu: “Evinizin arka bahçesinde Jurassic Park var”. Seyredince ne demek istediklerini anlıyorsunuz. Doğanın en küçük bireyleri böceklerin hayatına yakın plan bakan film eşsiz teknikler geliştirilerek gerçekleştirilmiş. Yağmur damlasının içindeki yansımaları, hızlandırılmış görüntüyle çimenlerin büyüme sürecini, kelebeğin kozasından çıkışını, böceklerin birbirlerine kur yapışlarını ve bir çiçeğin sabahın ilk saatlerindeki açışını o kadar güzel gösteriyor ki, böcek fobiniz yoksa eğer çok zevk alacağınız garanti.  


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Bazı hassas çocuklar bazı böceklerin birbirleriyle savaştığı sahnelerden ya da örümceklerin kendi avını tuzağa düşürdüğü sahneden biraz rahatsız olabilir. Kesinlikle sıradan bir doğa belgeseli değildir “Çayırın Sakinleri”. Hem çocukların hem de yetişkinlerin birlikte keyifle izleyecekleri bir yapıya sahip.

Hayatın döngüsünü, yaşam savaşının en küçük organizmalarda bile insanlarınkine ne kadar benzediğini film sırasında çocuğunuzla konuşarak anlatabilirsiniz.

Ülkemizde pek çok ülkede olduğu gibi ‘genel izleyici’ sınıfında gösterime çıkan filme biz yine de 5+ diyelim ama batıda daha küçük çocukların da izleyebildiği örnekler mevcut. Filme internette türkçe dublajlı olarak da bazı sitelerden izlenebilmekte... * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: *
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap