COBRA KAI    13+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

"The Karate Kid" filminin akıllıca projelendirilmiş devam dizisi ergen seyirciler için çok nitelikli bir yapım.

İlk “Karateci Çocuk” filminden tam 34 yıl sonra gelen “Cobra Kai” dizisinde ilk filmin sonunda turnuvayı yaralı bacağına rağmen kazanan Daniel’ı imtiyazlı ve zengin; zengin aile çocuğu rakibi Johnny’i ise özellikle o maçtan sonra hiçbir işi yolunda gitmeyen, hayatın sillesini yemiş bir halde buluyoruz. Filmin karakterlerinin yıllar sonra ne durumda olduklarını zevkle izletiyor hikaye.  

İki ayrı kutubun farkı giderek muğlaklaşıyor. Daniel çıkan fırsatı değerlendirmiş bir profil çizerken, Johnny’nin kaybı hep devam etmiş. Orijinal filmde koşulsuz Daniel’ın yanındayken “Cobra Kai” dizisinde Johnny’i de anlıyor ve hatta ona sempati duyuyoruz.

Koca adamlar olmalarına rağmen birbirlerine karate üzerinden sataşıyor iki karakter yine. Aynı yerde takılıp kalmışlar. Bu sefer mentor Miyagi yok. Ama kendileri bazı gençlere mentorluk yapıyorlar. Bu genç karakterler de iyi oluşturulmuşlar. Farklı kişilik yapılarıyla renkli bir galeri oluşturulmuş. Daniel’ın kızı ve Johnny’nin ergen oğlu var.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


İkinci sezon orijinal filmin kötü hocası Kreese de giriyor ve olaylar 2. sezon finalinde büyük bir kavgaya doğru gidiyor. Öğrenciler – öğretmenler arasındaki ince çizgiye vurgu yapılıyor. Hem Daniel hem de Johnny için aslında eğitim bitmemiştir, hâlâ bir şeyler öğreniyorlar yaşadıklarından. Zaafları, hataları, travmaları, aşamadıkları, yenilgileri ve zaferleri var. Dizinin ilk filmle kurduğu bağlar da zekice ve filmi sevenlere nostaljik tatlar veriyor.

Hem bir liseli-ergen gençlik hikayesi hem de ergenliklerini bildiğimiz karakterlerin de yaşadığı ortayaş krizlerine tanıklık etmemiz sağlanıyor. Komedi dozu da var, draması da var.

Elbette büyük karakterler bazen sosyalleşme sırasında alkol kullanıyorlar. Johnny sık sık sarhoş oluyor. Kavga sahneleri de bolca var. Öğrenciler ve büyükler zaman zaman birbirlerine ciddi anlamda girişiyorlar. Flört durumlar hayli yaşanıyor. Romantik öpüşme sahneleri mevcut.

Türkçe dublajla desteklenen, 30 dakikalık bölümlerden oluşan dizi 10’ar bölümlük 3 sezondan oluşuyor. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: ***
Şiddet/Korku ögesi: ***
Argo Kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: ***
Karate öğrenme isteği: *****


Yorum Yap