KARATECİ ÇOCUK    10+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

1980’lerde ergen olanların en sevdiği filmlerden biriydi, hâlâ rahat izlenen bir aile filmi.

Annesiyle yeni bir şehre taşınan ergen bir genç olan Daniel Russo, akran zorbalığı yaşıyor. Zorbalık yapanlar mahalledeki karate okulunun öğrencileri. Özellikle de içlerinden biri olan Johnny’nin de ilgi duyduğu Ali adlı bir kızla arkadaş olduğundan beri Daniel’ın karşılaştığı zorbalığın dozu giderek artıyor.  

Oturdukları apartmanda tamir işlerine bakan Bay Miyagi çocuğun bu haline acıyıp ona birkaç savunma numarası öğretmeye karar veriyor. Ancak değişik bir tekniği vardır; çit boyama ve araba cilalamayla karate gibi özel teknikleri olan bir sporu herkesin yapabileceği ve kolayca algılayabileceği bir görselliğe taşımaktadır.

Daniel filmin net olarak iyi karakteri, hepimiz onunla özdeşleşiyoruz. Cobra Kai adlı karate okulunun vahşi hocası (sensei) Kreese ve onun en popüler öğrencisi kaybetmeyi bilmeyen zengin çocuğu Johnny Lawrence hikayenin kötü karakterlerini oluşturuyor. Miyagi’nin Kreese’e önerisiyle gençlerin hesaplaşması sokaklardan bir spor organizasyonuna taşınır. Yerel bir karate turnuvasında Miyagi’nin öğrencisi Daniel, finalde Johnny ile karşı karşıya gelecektir.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


1980’lerin gençlik filmleri kategorisinde özellikle de video piyasasında çok izlenen ve elden ele dolaşan bir filmdi “Karate Kid”. Aslında karakterleri biraz yüzeysel bir şekilde oluşturulmuş, ama iyi çekilmiş akıcı bir seyirlikti.

Daniel’ın özgüvenini kazanması, akran zorbalığına karşı sinmeyip bu sorunu aşmak için çaba göstermesi ve bunu bilge bir büyükten yardım alarak başarması filmin en olumlu mesajı. Miyagi, Daniel’a sabrı, taktik geliştirmeyi ve kendini savunmayı öğretiyor. Bunlar güzel mesajlar doğrusu. Ama elbette bunlar popüler film kalıpları içinde gerçekleşiyor. Karatenin sık sık ‘savunma’ amaçlı kullanılmasına vurgu yapılsa da filmde dövüş sahneleri bulunmakta. Daniel’ın Ali’yle yaşadığı flört de masum bir dille anlatılıyor. Ailece izlenmesi keyifli bir film.

2010’da aynı isimle yeniden uyarlaması yapıldı. Daniel’ın yaşı küçültülmüş ama enteresan bir şekilde şiddet dozu biraz daha yüksekti.

Türkçe dublaj desteğiyle Netflix’ten izlenebiliyor... Netflix filme 13+ verse de bugünün 10-11 yaşlarındaki çocukları rahatça izleyebilir.
Bu filmin tam 34 yıl sonrasını anlatan dizi "Cobra Kai" de 13+ için yine NEtflix'te mevcut. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: **
Şiddet/Korku ögesi: **
Argo Kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: *
Karate öğrenme isteği: ****


Yorum Yap