CREEPED OUT    10+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Çocuklar için tasarlanmış, pozitif mesajlı küçük korku hikayelerinden oluşturulmuş bir Netflix dizisi.

Ortak bir tema altında toplanabilecek ve her bölümünde tek bir hikayenin anlatıldığı antolojik diziler (Black Mirror, Alacakaranlık Kuşağı) tüm dünyada ilgi gören türden dizilerdir.

“Creeped Out” adlı İngiliz yapımı antoloji dizisi de çocukların ana karakterleri olduğu ve genellikle onların dünyasındaki bazı sorunların çıkış noktalarını oluşturduğu gerilimli hikayeler anlatıyor her bölümde.

Amaç bu olunca okullarda yaşanan akran zorbalıkları, popüler olma rekabeti, anne-babayla olan sürtüşmeler, arkadaşlara ve aileye yalan söylemek, cep telefonuna fazla kapılmak, sosyal medya ve bilgisayar oyunlarına bağımlılık, kardeşle yaşanan sürtüşmeler, arkadaşlar arası kıskançlıklar gibi temalar işleniyor hikayelerde.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Bu hikayelerin çoğunluğu çok zekice tasarlanmış ve 7+ çocukların ilgiyle ve zaman zaman da heyecanlanarak izlemeleri hedeflenmiş. Netflix de diziye 7+ yaş sınıfı vermiş. Ancak bazı bölümlerde korku dozu biraz abartılmış. Mesela ilk sezonun 3. ve 4. bölümlerinin korku – gerilim sahneleri 7-8 yaşlar için hayli ileri düzeyde. Bazı bölümlerin de mesajları hedefi tam vuruyor ve sundukları pozitif çözümler de işe yarar. Mesela ilk sezonun 1. ve 5. bölümleri doğru sorunlara zekice dokunuyor. İkinci sezondaki oyun bağımlılığını işleyen “Bir Dakika Daha” bölümü de zekice bir hikaye anlatmasına rağmen sonunu iyi bağlayamıyor. En güzel bölümlerden biri de 2. sezonun 4. bölümü olan “Uçsuz Bucak”.

Ama Netflix’in verdiği 7+ yaş sınıfı biraz erken bu dizi için. Bu hikayeler daha çok 10+ yaştaki çocukların doğru algılayabilecekleri seviyede.

İlk sezonda Türkçe dublaj seçeneği var ama ikinci sezon bölümleri sadece altyazı desteğiyle izleniyor. 

Korku filmlerini izlemek için ebeveynlerini sıkıştıran, zorlayan 10+ çocuklara izletilebilirler. Ama tavsiyemiz; ortalama 25’er dakikalık bu hikayeleri çocuklarınıza izletmeden önce sizin bir ön izleme yapmanız. * Burak Göral


Pozitif Mesajlar: ***
Flörtöz Durumlar: **
Şiddet/ Korku ögeleri: ***
Argo Kullanımı: -
Alkol-Sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap