DAVID ATTENBOROUGH: GEZEGENİMİZDEN BİR YAŞAM    10+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Yaşadığımız gezegeni daha fazla önemsememiz gerektiğini anlatan etkileyici bir belgesel.

Bugün 93 yaşında, dünyanın en iyi belgesel yapımcılarından biri olan David Attenborogh’un hayatı gezegeni dolaşmak, insanlara tabiat ananın ve doğal yaşamın güzelliklerini sunmakla geçti. Bu kulvarın en iyi film ve dizilerine imza attı ünlü İngiliz yapımcı. Dev bir belgesel dizisi olan “Planet Earth”, dünyanın pek çok ülkesinde baş tacı edilmiş, ülkemizde de zevkle izlenmiş olağanüstü güzellikte bir başyapıttır. İsteyenler bu şaheser dizinin ilk sezonunu yine Netflix üzerinden izleyebilirler.

“Gezegenimizden Bir Yaşam” ise yine Netflix üzerinden izlenebilecek 83 dakikalık bir belgesel. Bu yapımda Attenborough’un kendi kılavuzluğuyla dünya gezegeninin geçirdiği evrimi kendi şahitliği eşliğinde çarpıcı bir şekilde sunuyor bize. Kendisinin ifadesiyle tarihe not düşmek adına, insanlığın dünyayı ne hale getirdiğini gösterip, uyarılar yapmayı ve hatta çok geç kalınmadığını, istenirse belli orandaki bir geri dönüşün hâlâ mümkün olabileceğini anlatıyor.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Filmin hemen başında Attenborough bizi Çernobil şehrinde karşılıyor. İnsan yapımı bir hatanın o çevredeki medeniyeti nasıl bitirdiğini anlatıyor. Sonra kendi çocukluğundan itibaren bu insan hatalarının, zaaflarının, umursamazlığının ve kötülüğünün doğal yaşamı yüzde yetmiş oranlarından bugünlerdeki yüzde 30’lara nasıl indirdiğini önceki bütün yapımlarında da olduğu gibi çok anlaşılır bir dille ve çarpıcı görüntüler eşliğinde anlatıyor. Eğer insanoğlu doğayı bu şekilde tahrip etmeye devam ederse önümüzdeki 50 sene içinde her şey çok daha  kötü olacak.

Attenborough sadece sızlanıp şikayet etmiyor ve gidişatı tersine çevirebilecek önemli çözümler, alınabilecek önlemler de sunuyor. Çünkü dediği gibi; “Mesele sadece gezegenimizi kurtarmak değil, mesele kendimizi kurtarmak aslında. Biz doğaya iyi davranırsak doğa da bize sahip çıkar. Doğa ile uyumlu bir yaşama geçiş yapmak zorundayız.”

Bu belgesel film çocuklarımıza aslında kendi geleceklerini çok ilgilendiren önemli bilgiler vermekte. İklim değişikliğinin yaptıklarını, doğaya karşı işlenen suçlar, insanoğlunun bitmek bilmeyen av ve tüketim merakını, hayvanların hayatına saygısızca yapılan müdaheleleri 1950’lerden itibaren son derece akıcı, etkileyici bir şekilde anlatıyor.

Çocuklar sadece dünyanın geleceği için değil kendi hayatları için de daha bilinçli bir yaşam kurmak zorundalar. Film bunu son derece etkileyici bir biçimde anlatıyor.

Netflix’in Türkçe dublajla da destekelediği filme 13+ verilmiş ancak 10 yaşlarındaki çocuklarla birlikte izlenebilecek bir belgesel olduğunu da söyleyebiliriz. İçinde moral bozucu detaylar var elbette, insanolunun tahrip ediciliğinin sürdüğü sürece bizi nasıl karanlık bir geleceğin beklediği birkaç sahnede tasvir ediliyor. Özellikle balinaların avlandığı bazı sahneler de biraz üzücü. Çernobil şehriyle başlayıp yine orayla bittiği için çocuklara biraz Çernobil’deki nükleer kaza hakkında bilgi de vermek gerekebilir. 10 yaşın altındaki hassas çocuklar için bazı detaylar bu anlamda stres yaratabilir. Ama 10 yaş üstü çocuklarla ailece izlenmesi gereken değerli bir belgesel olduğu kesin. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/Korku ögesi: **
Argo Kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

KAYIP ORMAN   6 +

7.5 /10

Bilim insanlarının kararlılığı ve orman sevgisi üzerine ilham verici bir kısa belgesel. Devamı

Süre: 22 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Orlando von Einsiedel

Oyuncular: Orlando von Einsiedel

FINDIK İŞİ 2   7 +

5.5 /10

Oldukça hareketli, akıcı ama iz bırakmayan bir animasyon. Devamı

Süre: 91 dk. Yapım Yılı: 2017

Yönetmen: Cal Brunker

Oyuncular: Will Arnett (ses), Maya Rudolph (ses), Bobby Cannavale (ses), Peter Stormare (ses)

KRAL ŞAKİR: CUMBURLOP   7 +

3.0 /10

Ürün yerleştirme meselesinin iyice abartıldığı bir “Kral Şakir” filmi daha. Devamı

Süre: 36 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Haluk Can Dizdaroglu, Berk Tokay

Oyuncular: Onur Akgülgil (ses), Hakan Akin (ses), Didem Atlihan (ses), Atilla Şendil (ses), Bedia Ener (ses)

SEVİMLİ YUNUS 2   7 +

6.5 /10

İlk filmi seven çocuklarla birlikte izlenebilecek yumuşak bir aile filmi. Devamı

Süre: 97 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Kirk Harris

Oyuncular: Kevin Sorbo, Patrick Muldoon, Tommi Rose, Lola Sultan, Logan Allen