DAVID COPPERFIELD’IN ÇOK KİŞİSEL HİKAYESİ    10+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Klasik eserin farklı, dinamik ve daha neşeli bir uyarlaması denebilir.

Charles Dickens'ın ünlü klasik eserinden uyarlanan “David Copperfield’in Çok Kişisel Hikayesi”nde, eserin karakterleri ve genel hikaye omurgası alınarak daha farklı bir şekilde ele alınmış. David doğmadan altı ay önce, babası ölmüştür. Onu annesi ve dadısı Pegotty büyütüyordur. Bir süre sonra annesi, Murdstone adlı sert yaratılışlı bir adamla evlenir. Bu adam ve kız kardeşi, David’e kötü davranır. David sürekli azarlanır, dövülür ve sonunda üvey babasının fabrikasında çalışmaya zorlanır. Londra’daki bu sürgün hayatındayken annesini de kaybeder. O da hayatta kalan tek akrabası olan halasına sığınmaya karar verir. Halası sayesinde hakettiği eğitimine başlar, bu eğitim hayatı süresince de çalkantılı olaylar yaşamaya devam eder. Yaşadıkları onu toplumda yer edinme mücadelesi sırasında bir yazar olmaya doğru götürecektir.  


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Film klasik eserdeki pek çok üzücü olayı yumuşatmış, hatta bazı ölümleri ve trajik kayıpları görmezden gelmiş. Filmin yapımcıları Copperfield’ın yazarlık ve hayal gücü yeteneğini yükselterek yaşadıklarını kurgu ve gerçek arasında gitgelli bir anlatımla göstermeyi tercih etmişler. Roman kişinin her zaman mutluluğu kovalaması gerektiğini, olumsuzluklara göğüs germesini ve pes etmemek gerektiğini vurgulamaktadır. Film de aynı amaca ulaşıyor ancak bunu melodram kalıplarından ziyade biraz daha şamatalı, delidolu ve dinamik bir kurgu yoluyla yapmayı seçiyor. Bu anlamda hikayenin zaman zaman dağıldığını söylemek mümkün. Hatta final de biraz fazla apar topar bir halde yapılıyor. Çok fazla karakter var ve bazen de fazla konuşuyorlar.

Ancak David’in yaratıcılığını, hayallerini ve yazarlığa giden sürecini bazı yaratıcı görsel buluşlarla aktarmayı başarıyor film yine de. Diğer yandan da sert ve acı olaylar alabildiğine yumuşatılmış dedik ama yine de David bir sahnede annesinin ölüm haberini alıyor (gösterilmiyor) ve en yakın arkadaşını da bir deniz kazasında kaybediyor. Genç yaşlarında okuldayken David ve okul arkadaşları sarhoş oluyorlar. Özellikle o sahneden itibaren genç karakterlerin gözüktüğü birkaç sahnede daha alkol kullanımı görünüyor.

Film ülkemizde 6+ yaş sınıfıyla gösterilmişti sinemalarımızda. BeinConnect Türkçe dublajla desteklediği filme 7+ vermiş. Ancak olan bitenin tam olarak algılanabilmesi için en az 9-10 yaşlar daha uygun gibi görünüyor. Zira 6-7 yaşlarındaki çocukların özellikle David’in genç bir adam olarak yaşadıklarını tam olarak algılayabilecekleri biraz kuşkulu. Film BeinConnect’in dışında Google Play ve iTunes’dan da izlenebiliyor. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/Korku ögesi: *
Argo Kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: ***
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

SWEET TOOTH   13 +

7.5 /10

Ayrımcılığa ve çocuk istismarına karşı duruşuyla etkili, sürükleyici ve duygusal hikayesiyle ilgi çekici bir dizi. Devamı

Süre: 50 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Jim Mickle, Beth Schwartz

Oyuncular: Nonso Anozie, Christian Conver, James Brolin (ses), Stefania LaVie Owen, Dania Ramirez

DAVID COPPERFIELD’IN ÇOK KİŞİSEL HİKAYESİ   10 +

7.0 /10

Klasik eserin farklı, dinamik ve daha neşeli bir uyarlaması denebilir. Devamı

Süre: 117 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Armando Iannucci

Oyuncular: Dev Patel, Hugh Laurie, Tilda Swinton , Peter Capaldi, Gwendoline Christie

KAHRAMAN DOSTLAR   8 +

8.0 /10

Yardıma muhtaç hayvanlara ellerini uzatan insanların hikayelerinin anlatıldığı bir belgesel dizisi. Devamı

Süre: 45 dk. Yapım Yılı: 2018

Yönetmen: -

Oyuncular: -

AŞK VE CANAVARLAR   13 +

7.0 /10

Hem karakter gelişimine verdiği önemle, hem de esprili aksiyon sahneleriyle güzel bir ergen eğlencesi. Devamı

Süre: 109 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Michael Matthews

Oyuncular: Dylan O'Brien, Jessica Henwick, Michael Rooker , Dan Ewing, Ariana Greenblatt