DUMBO    7+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Disney’in 1941 tarihli klasik animasyonunun gerçek oyuncularla yeniden çekimi gibi ama biraz daha aksiyonu yüksek ve karanlık atmosferli bir versiyonu.

I. Dünya Savaşı’ndan eskiden çalıştığı sirke gazi olarak dönen Holt, artık annesiz kalmış iki çocuğuyla birlikte sirkin sahibi Max Medici’nin yanında çalışmaya başlar. Tam o günlerde sirkin fili Jumbo doğum yapar ve kulakları normalden fazla büyük olan yavru fil dünyaya gelir. Holt’un çocukları bu tatlı fille ilgilenirken onun bu kulaklar sayesinde uçabildiğine şahit olurlar. Dumbo adını alan uçan fil, bir anda sirkin en gözdesi olur. Büyük eğlence merkezi patronu Vandevere sirke gelir ve bütün ekibe ‘hayır’ diyemeyecekleri bir teklifte bulunur. Bu gelişme heyecanlı olaylara neden olacaktır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Tim Burton elbette sinemayla içli dışı büyümüş yetişkinler için çok özel bir yönetmen. “Makas Eller”, “Batman Dönüyor” ya da “Beter Böcek” gibi filmler çekmiş bir yaratıcı beyinden bahsedince her filminde aynı derecede yaratıcılık bekliyor insan.

“Dumbo” bu anlamda yukarıdaki filmler gibi unutulmaz bir film değil. Disney’in 1941 tarihli klasik animasyonunun gerçek oyuncularla yeniden çekimi gibi ama biraz daha aksiyonu yüksek ve karanlık atmosferli bir versiyonu.

“Dumbo” akıcı bir aile filmi. En başta çocuklara vicdan duygusunun ne olduğunu hatırlatıyor. Hayvanlara kötü davranmanın iticiliği de mesajlarından bir tanesi. Finalde yaşananlar da aynı iyi amaca ulaşmak için elbirliği yapan insanların ne kadar başarılı olabileceğini kanıtlıyor. Dumbo’nun annesine olan sevgisi ve ona ulaşma çabası da iç sızlatan bir anne-oğul ilişkisi sunuyor.

DİKKAT: Film ülkemizde 7A almıştı. Yani 7 yaş altındakiler ailesiyle izlemeli. Birkaç sahnede hassas çocuklar için korkunç olabilecek detaylar var. Filmin başlarında kötü bir karakter biraz zalimlik yapıyor. Dumbo’nun annesinden ayrıldığı sahne çok hüzünlü. Büyük eğlence merkezinde geçen final sahneleri de biraz ürkütücü. Yangın sahnelerine karşı hassas olan çocuklar için dikkat edin. Bizce 7+ çocuklar için daha uygun bir film.

BeinConnect ve iTunes'dan izlenebiliyor. * Burak Göral


Pozitif Mesajlar  ****
Flörtöz Durumlar 
Şiddet / Korku öğeleri ***
Argo Kullanımı  *
Alkol – Sigara kullanımı  -
Oyuncak isteme potansiyeli  -


Yorum Yap

KAHRAMAN DOSTLAR   8 +

8.0 /10

Yardıma muhtaç hayvanlara ellerini uzatan insanların hikayelerinin anlatıldığı bir belgesel dizisi. Devamı

Süre: 45 dk. Yapım Yılı: 2018

Yönetmen: -

Oyuncular: -

SOSYAL İKİLEM   13 +

8.0 /10

Sosyal medyanın getirdikleri ve götürdükleri üzerine nokta atışı yapan, ‘uyandırıcı’ bir belgesel. Devamı

Süre: 94 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Jeff Orlowski

Oyuncular: Tristan Harris, Jeff Seibert, Bailey Richardson , Sandy Parakilas

DEHA   11 +

7.0 /10

Matematik dehası küçük bir kız ve amcasının duygusal hikayesi bazı yetişkin temalara da sahip. Devamı

Süre: 101 dk. Yapım Yılı: 2017

Yönetmen: Marc Webb

Oyuncular: Chris Evans, Mckenna Grace, Lindsay Duncan, Octavia Spencer, Jenny Slate

ALFA KURT   10 +

7.5 /10

Tarih öncesinden gelen heyecanlı ve biraz vahşi bir büyüme hikayesi. Devamı

Süre: 96 dk. Yapım Yılı: 2018

Yönetmen: Albert Hughes

Oyuncular: Kodi Smit-McPhee, Jóhannes Haukur Jóhannesson, Marcin Kowalczyk