ENKANTO: SİHİRLİ DÜNYA    5+

9.3 /10
1 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Bir renk ve müzik cümbüşü, Disney’in en iyilerinden biri.

“Enkanto”nun daha ilk dakikalarında; kucağındaki üç bebeğiyle Kolombiya’dan göç etmeye çalışan Abuela adlı genç kadının kocasını sınır devriyeleri yüzünden kaybedişini sonra da bir teselli gibi tabiatın ona sunduğu büyülü bir mum sayesinde onun ve diğer göçmenlerin çevredeki dağlarla gizlenen küçük tropik kasaba tarafından nasıl korunduğunu izliyoruz. Aradan yıllar geçmiştir. Mumun ilk çıktığı yerde kurulu olan evde Madrigal ailesinin çocukları bu büyü sayesinde özel güçlere sahip olmaktalar. Bu güçlerini de kasabanın mutluluğu ve refahı için kullanırlar her zaman. Ama ailenin genç fertlerinden biri olan Maribel’in özel bir gücü yoktur. Üstüne üstlük bir rastlantı sonucu o büyük ve huzurlu evin sonunu kendisinin getireceğini gösteren bir kehanetle karşılaşır!


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Film aslında bu özel güçlere sahip aile fertleri üzerinden süper kahraman hikayelerine alternatif bir bakış getiriyor. Aile içi iletişimin önemini, aile büyüklerinin farkında olmadan bile çocuklara uyguladığı psikolojik baskıyı, çocuklarımıza yüklediğimiz fazla büyük sorumlulukları anlatıyor.

Yaşadıkları sayesinde biraz endişeli bir yapıya sahip büyükanne Abuela bütün aileyi sevgiyle ama bir yandan da sıkı bir disiplinle bugünlere getirmiş. Ancak Maribel’in harekete geçişi bir değişim rüzgarı estirmeye başlıyor ailenin etrafında. Film bunu fiziksel bir ‘kötü karakter’ yaratmadan çok iyi anlatıyor.

Her bir karakter hem fiziksel hem de içerik olarak dopdolu tasarlanmış. Maribel, Disney’in ilk gözlüklü ana karakteri. Onun gücü kalbinin güzelliğinde, masum merakı ve özgür ruhunda. Teknik olarak da Disney’in geliştirdiği yeni bir teknoloji ilk kez bu filmde uygulanmış. Bu sayede karakterlerin tenleri her zamankinden daha gerçekçi. Maribel’in dans figürleri, saçları ve kıyafetinin hareketleri sırasındaki doğal görüntü hayranlık uyandırıcı. Seyircisini hemen kavrayan güzel şarkılarına eşlik eden birçok dans türünün karışımı ve başarılı koreografilerle süslü müzikal sahneler ise büyüleyici güzellikte.

Küçük ve hassas çocuklar için, Madrigal’ların evinin yer ve duvarlarının çatırdadığı sahneler belki biraz ürkütebilir. Abuela’nın kocasının ölümü gösterilmiyor ama belli ediliyor. Maribel amcasını ararken yüksek bir uçurumdan düşme tehlikesi yaşıyor. Ailenin evli çiftlerinin minik sevgi öpücükleri de görünüyor bazen. Küçük bir köylü çocuk kahve içerken görülüyor.

Ülkemizde ‘genel izleyici’ almış pek çok ülkede olduğu gibi ama 5 yaşın altı filmin mesajlarını tam olarak algılayamayabilir. Ailece izlenmesini tavsiye ederiz. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: **
Şiddet/korku ögeleri: **
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: *
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

KAMER BOSTAN

10 Mart 2022 Perşembe

Son yıllarda izlediğim en güzel animasyon filmi diyebilirim. 5.5 yaşındaki kızımla beraber izledim ve ondan da güzel geri bildirimler aldığımı söyleyebilirim.