GELİŞ    10+

7.8 /10
1 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Basit bir uzaylı istilası filminden daha öte bir şeyler söyleyen derin bir bilim-kurgu...

Uzaylı istilaları sinemada bugüne kadar hep başka sorunları işaret eden metaforlar olarak kullanıldı. Kimi zaman bir inanç sorgulamasına, kimi zaman rayından çıkmış insanlığa gelen bir cezaya kimi zaman da yabancı bir sisteme, bir ırka karşı ayrımcılığa getirilen bir eleştiri ya da doğrulama işlevi gördü. “Geçiş”de de dünyanın 12 ayrı noktasına inen uzaylılar insanları, onlarla iletişim kurmakla görevli bir dilbilimcisi olan Dr. Louise Banks aracılığıyla uyarmaya çalışıyorlar. Ama filmin asıl derdi uzaylıların haddimizi bildiriyor olması değil, bunun yanısıra Louise Banks’in kişisel hikayesini de devreye sokuyor yönetmen. Görünen o ki; Louise gencecik kızını erken kaybetmiş acılı bir kadındır. Uzaylılarla kurduğu iletişimde onun bu hali kilit bir rol oynayacaktır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Kötü bir sonu olacağını bile bile iyi bir hikaye yaşamayı kabul eder misin?” sorusu filmin temel sorusu aslında. Bu kritik soru da bizi aslında insan denen varlığın özü hakkında düşünmeye zorluyor. Seçimlerimiz yaşadıklarımız konusunda çok belirleyicidir. Eğer geleceği görebilseydik seçimlerimiz de değişir miydi sorusunu çocuğunuzla konuşabilir, müthiş bir iletişim deneyimi yaşayabilirsiniz onunla. Louise’in bu konudaki fikri çok net ve duygusal. Acaba siz hangi seçimi yapardınız?

Uzaylı istilası filmleri genellikle savaş filmlerine dönüşür bir süre sonra. “Geliş” bu anlamda da farklı bir hikaye. Bir diğer güçlü teması, iletişimin gücünü anlatmak. Farklı dünya ve dile sahip iki tarafın iletişim kurma çalışmaları gerçekten etkileyici. Çünkü hikayede bu iletişim kurulamasaydı insanlığın büyük bir yokoluşa doğru sürükleneceği çok açık bir şekilde belli ediliyor. Ayrıca Louise meraklı, işinde uzman, vicdanlı, kararlı ve duygusal bir kadın karakter özellikleriyle doğru bir rol model olarak karşımıza çıkmakta.

Filmde bazı heyecanlı ve gergin anlar yaşanıyor olmasına rağmen ciddi anlamda şiddet içeren bir sahne yok. Ama Louise’nin ölen kızının hastalığını çocuğunuza açıklamak zorunda kalabilirsiniz. Kızın ölümü gösterilmiyor ama yine de hüzünlü.

Film bizde 7+ yaş sınıflandırmasıyla vizyona çıkmıştı ama bizce 10+ yaşlar çocukların hikayeyi doğru kavramaları açısından daha uygun. * Burak Göral


Pozitif Mesajlar  ****
Flörtöz Durumlar 
Şiddet / Korku öğeleri  **
Argo Kullanımı  ** 
Alkol – Sigara kullanımı  *
Oyuncak isteme potansiyeli  -


Yorum Yap

Çifte Bela

24 Kasım 2020 Salı

Muhteşem! Her basit uzaylı istilası filminden çok farklı.Savaş yok.Herşeyi şiddetle çözmeye gerek yoktur