GIGANTOSAURUS    4+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Dinozorsever çocuklara heyecanlı ve faydalı bir çizgi dizi.

Türkiye’de de basılan aynı isimli çocuk kitapları serisinden uyarlanan “Gigantosaurus” Disney Channel’da ilgiyle izlenen bir çizgi diziydi. Artık Netflix’ten de izlenebiliyor.    

Milyonlarca yıl önce henüz dünya üzerinde insanoğlu yokken, dinozorlarla dolu bu gezegende çocuk dinozorlarlardan oluşan bir grup arkadaşın maceraları anlatılıyor bu sevimli çizgi dizide. Rocky grubun en gözükarası. Her zaman kendisini hemen öne atar ve her maceranın ortasında bulur kendisini. Bill biraz endişeli bir mizaçtadır. Uzun boyunun avantajları arkadaşlarının işine yarar. Tiny ekibin en güçlüsü. Mazu ise çok akıllı hatta bir dahidir ve grubun beynidir.
Grubun dışında olan ve o çevrenin en büyük dinozoru ise Gigantosaurus' tur. Kendisi yeri göğü inleten bir dev dinozordur. Bizim küçük ekibin maceraları bir şekilde hep ona bağlanır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Bu hayli estetik ve renkli bir anlatımı olan çizgi dizi genç dinozorlar üzerinden çocukların kendi kişiliklerini ve potansiyellerini keşfetmeyi anlatıyor. Hepsi çok meraklı ve hareketliler ama hepsinin kendilerine has öne çıkan özellikleri, zaafları ve yetenekleri var. Çocuk dinozorlar her bölümde merakları yüzünden birtakım maceralara sürüklenirler ve her seferinde dayanışmayla birlikte bir şeyler de öğrenirler. Cesaret, kendine güven, bilginin ve öğrenmenin önemi gibi temalar sık sık işlenmekte. Hikayeler çocuklara küçük bilimsel bazı bilgileri de adeta minik paketler eşliğinde sunmakta.

Yine de bazı çocuklar Gigantosaurus’un göründüğü bazı sahnelerden biraz huzursuz olabilirler. Genelde vahşi bağrışlar eşliğinde görünüyor ve küçük kahramanlarımızdan da hayli büyük.  

Disney Channel’ın YouTube sitesinde bölümlerden ortalama 3’er dakikalık Türkçe dublaj destekli özetler izlenebiliyor. Netflix’te de Türkçe dublaj seçeneğiyle 12’şer dakikadan tam 52 macera bulunabiliyor. Netflix “genel izleyici” vermiş ama 4 yaşın altındaki çocuklar için bazı sahneler çok hareketli ve fazla heyecanlı gelebilir... * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/Korku ögesi: **
Argo Kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

GIGANTOSAURUS   4 +

7.0 /10

Dinozorsever çocuklara heyecanlı ve faydalı bir çizgi dizi. Devamı

Süre: 12 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Franck Salomé, Nicolas Sedel, Fernando Worcel

Oyuncular: Dylan Schombing (ses), Áine Sunderland (ses), Nahanni Mitchell (ses), Nicholas Holmes (ses)

İYİ BİR DİNOZOR   8 +

8.0 /10

İzlemesi keyifli, mesajları güçlü ve duygusal bir film ama bazı sert sahneler var. Devamı

Süre: 93 dk. Yapım Yılı: 2015

Yönetmen: Peter Sohn

Oyuncular: Jeffrey Wright (ses), Frances McDormand (ses), Maleah Nipay-Padilla (ses)

PIRDİNO: SÜRPRİZ YUMURTA   6 +

3.5 /10

Türkiye yapımı bir çocuk dizisinden uyarlanan sinema filmi zararsız ama çok faydalı da sayılmayan demode bir seyirlik. Devamı

Süre: 76 dk. Yapım Yılı: 2015

Yönetmen: Günay Köker

Oyuncular: Sungun Babacan (ses), Efe Kılıç, Seda Kement, Bengi Bilir, Coskun Tonga (ses), Ali Uyandıran

JURASSIC WORLD: KRETASE KAMPI   9 +

7.5 /10

Jurassic Park seven genç çocuklar için tasarlanmış heyecanlı bir animasyon dizisi. Devamı

Süre: 25 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Zack Stentz, Nick Jones Jr.

Oyuncular: Paul-Mikél Williams (ses), Kausar Mohammed (ses), Jenna Ortega (ses), Ryan Potter (ses), Raini Rodriguez (ses)