NASREDDİN HOCA 2: DİNOZORLAR ÇAĞI    4+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Nasreddin Hoca ve dinozorlar; ilginç bir karşılaşma olmuş...

Türk kültürünün önemli ikonlarından biri olan Nasreddin Hoca’yı günümüze taşıyan, TRT Çocuk’ta izlenen bir fantastik animasyon dizisi “Nasreddin Hoca Zaman Yolcusu”nun bu ikinci sinema filminde dizinin baş kahramanları Ayşe, Kerim ve Zehra yanlarında yine Nasreddin Hoca ve eşeği Küheylan’la birlikte bu sefer dinozorlarla dolu bir macerayla karşımızdalar.

Bir dinozor çağı araştırma grubunda çalışan bilim insanı Selim, yüzyıllar öncesinden kalma bir T-Rex dinozor yumurtası bulur. Ayşe, Kerim ve Zehra bu haberle çok ilgilidirler. Selim, Zehra’nın babası olan Cemil’in de çocukluk arkadaşıdır aslında. Çocuklar Cemil’e, Selim’le tanışmak ve yumurtayı yakından görmek istediklerini söylerler. Bu arada araştırmanın sponsoru olan yabancı iş adamı Piere’e hiç güvenmeyen Selim yumurtayı kaçırmıştır ve aynı gece Cemil’e emanet etmek için ağaç eve gelir. Bütün bu olan biteni Nasreddin Hoca da şaşkınlık içinde izliyordur. Selim yumurtayla oradayken peşinden Piere de gelmiştir. Çıkan karmaşada Selim ve Piere zaman makinasıyla geçmişe giderler. Tam o sırada yumurta çatlar ve içinden bebek T-Rex çıkar. Cemil, bebek dinozorun kendi zamanına götürülmesinin daha iyi olacağını düşünür. Nasreddin Hoca ve çocukları hem bebek dinozoru bırakmaları hem de gidenleri geri getirmeleri için geçmişe gönderir. Kahramanlarımız geçmişe dönerler ama Selim ve Piere’nin gittiğinin 7 yıl sonrasına gitmişlerdir. Piere bu 7 yıl içinde etçil dinozorlarla kendisine minik ve vahşi bir ordu oluşturmuştur. Heyecanlı bir macera başlar.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Nasreddin Hoca Zaman Yolcusu: Dinozorlar Çağı” TRT Çocuk'ta yayınlanan dizide de olduğu gibi iyilik yapmanın erdemleri, arkadaşlık, ekip çalışması ve dayanışma üzerine güzel pozitif mesajlar veren bir macera anlatmakta. Filmdeki üç çocuk da bilgili, meraklı, sağduyulu ve dayanışmaya inanan uyumlu çocuklar. Nasreddin Hoca onları derleyip topluyor ve cesaretlendiriyor. Çocuklar mücadeleden yılmamayı, sorumluluklarını yerine getirmeyi, birlikte çalışmayı öğreniyorlar.

Dizideki bazı başka yan karakterler bu hikayede yok elbette. Bu yüzden sınırlı sayıda karakterle bir kaçma kovalamaca hikayesi izliyoruz. Ama yine de tempo hiç düşmüyor. Özellikle okul öncesi çocukların baştan sona heyecanla izleyecekleri bir mücadele söz konusu. Daha önce dinozor filmi ya da animasyonu izlememiş küçük hassas çocuklar Piere’nin yönettiği saldırgan dinozorlardan ve seslerinden biraz ürkebilirler. Ama aslında dinozorlara alışkın çocuklar için hiç de ürkütücü değiller. Bazı sahnelerde çocuklar tehlike içinde kalıyorlar ama kimseye bir şey olmuyor tabi ki... Filmin 3D animasyonu da tertemiz ve keskin; gece sahneleri çok az ve filmin tamamında pırıl pırıl bir görsellik hakim.

Sinemalarımızda 6A sınıfı almış. 4+ çocuklarla ailece izlenebilir. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: *
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Nasreddin Hoca okuma isteği: ***


Yorum Yap