GİZEMLİ ADA: MENÇUNA    7+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Bazı sorunları olsa da ailece izlenebilecek, pozitif mesajları bol bir yerli çocuk filmi...

Çok popüler bir bilgisayar oyunu olan “Gizemli Ada”nın ikincisi piyasaya çıkmak üzeredir. Oyunun müdavimleri olan çocuklar büyük bir heyecanla bu buluşmayı bekliyorlardır. Ancak oyunun tasarımcısı olan Doruk Atasoy, çıkış tarihini birden erteleme kararı alır. Bunun sebebi son zamanlarda, dijital oyunların bağımlılık yaratması ve çocukların gelişimindeki olumsuz etkileri hakkında çıkan haberler ve tartışmalardır. Bu yüzden oyunun hayranı olan çocuklardan 10 tanesini seçmeye ve onları oyunun gerçek dünyasında sınamaya karar verir. Böylece çocukların gerçek dünyada da oyundaki gibi sorunları çözmelerini öğrenmelerini sağlayacak; ebeveynlere de oyun oynamanın aslında öğretici yanlarının olduğunu, yasaklama değil sadece oyun zamanlarını kısıtlamaları gerektiğini anlatmış olacaktır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Çok rağbet gören çevrimiçi oyun Fortnite, TV yarışması Survivor, biraz da klasik bir roman olan Sineklerin Tanrısı birbirine karışınca ortaya bu hikaye çıkmış. Mesajları güzel, yer yer parlak espriler de mevcut. Çocuklar karınlarını doyurmayı, türlü zorluklarla baş etmeyi, dayanışmayı ve birbirleriyle iyi geçinmeyi öğreniyorlar. Bütün pozitif mesajlar üst üste yığılıyor. Ebeveynlerin de olaya dahil olmasıyla başka bir dramatik damar daha devreye giriyor.

Bu tip çocuk filmlerinde çocuk oyuncular çok isabetli seçilemeyince, mesajları ne kadar iyi olursa olsun, ne kadar para harcanırsa harcansın bir şeyler yapay kalıyor. Genellikle Güldüy Güldüy ekibindeki çocuklar gibi yetiştirilme fırsatı bulamayan bu genç oyuncu adayları ise ellerinden geleni yapsalar da organik bir performans çıkartmakta zorlanıyorlar. Ellerindeki mesajlarla dolu diyaloglar da onlara pek yardımcı olamıyor malesef.

Ayrıca çocuklar fantastik hikayeleri seviyorlar diye sürekli benzer yapıda hikayeler kuruluyor bizde bu filmlerde malesef. Hayali bir ülke ya da esrarengiz bir ada, zamanda yolculuk, bir grup teknoloji meraklısı çocuğun bir hazine peşine düşmesi gibi temalarda dönülüp duruluyor.. Çocuklardan bir tanesi elbette kibirlidir, bir tanesi biraz toplucadır ve sürekli aç olduğundan bahseder, bir tane çok iyi kalpli bir kız vardır vs vs... İstediğiniz kadar bu kalıpların farkında olduğunuzu belirten espri yapan yine de bu hikayeler artık biraz demode... Ama "Gizemli Ada: Mençuna" korkutucu öğeler barındırmayan, bir sürü küçük bilgi veren, pozitif mesajları bol bir seyirlik. Ailece izlenebilir ve çocuklarınızla bazı konularda konuşmak için bir başlangıç noktası oluşturabilir. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: *
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Bilgisayar oyunu isteme potansiyeli: ***


Yorum Yap