HACHI: BİR KÖPEĞİN HİKAYESİ    10+

9 /10
1 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

İnsan-köpek dostluğu üzerine çok duygusal ama biraz üzücü bir film.

Gerçek bir hikayeden uyarlanan ve yoğun bir duygusallık içeren “Hachi: Bir Köpeğin Hikayesi” tüm dünyada büyük ilgi görmüş bir film.

Aslında gerçek hikaye Japonya’da 1920’li yıllarda yaşanmış. Hachiko, Tokyo Üniversitesi’ndeki bir profesörün evlat edindiği akita cinsi safkan bir köpek. Asıl adı Hachi yani Japonca’da “Sekiz” demek. Filmde bir sahnede belki de sekizinci doğan yavru olduğu için bu adı aldığı söyleniyor. Sekiz numarasının Japonya’da ilahı bir anlamı da varmış, cennetten dünyaya iyilik için inmiş olabileceğinden de bahsediliyor. İsminin sonuna eklenen  ”ko” ise bizdeki -ciğim, -cığım anlamına geliyor.

2009 yapımı bu Amerikan versiyonunda da bir müzik profesörü olan Parker (Richard Gere) ile Hachi’nin hikayesi anlatılıyor. Hachiko her sabah işe giderken evden tren istasyonuna yürüyen sahibine eşlik etmektedir. Sahibini uğurladıktan sonra da aynı şekilde eve geri döner. Profesör her gün dönüşte istasyonda Hachiko’nun kendisini karşıladığına şahit olmaktadır. Bu sevimli ve zeki köpek sahibinin ne zaman döneceğini biliyor ve onu karşılamaya geliyordur her gün. Hachiko bütün bir yıl boyunca her sabah sahibiyle istasyona gidip, her akşam da aynı yerde onu karşılar. Ancak bir akşam profesör trenden inmez. Hachiko, o günden itibaren her gün aynı yerde sahibini beklemeye devam eder.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Bu sadakat filmi, insanoğlunun köpeklerle kurduğu sağlam dostluğuna değinen en güzel hikayelerden birini anlatmakta. Bugünün Tokyo’sunda Hachi’nin beklediği istasyonun aynı yerinde bir heykeli bulunmaktadır. Hayvanseverler onun ölüm yıldönümü olan 8 Nisan’da burada toplanıp onu anmaktadırlar.

“Hachi” büyük iniş çıkışlar içermeyen bir film. Parker ve ailesinin Hachi’yle kurduğu ilişki sempatik sahnelerle işleniyor bir süre. Ancak ana karakterlerden birinin beklenmedik ölümüyle başlayan duygusal sahneler bazı çocukları (hatta büyükleri de) biraz fazla hüzünlendirebilir. Ölüm ve yas konularına ciddi hassasiyetleri olanlar için bunu bir uyarı olarak belirtelim.

Filmin şefkat duygusu yaratma konusunda ise müthiş bir gücü var. İnsan hemen bir köpek sahibi olmak istiyor. Filmin yapımcıları bu küçük ama duygusal hikayeyi bazı yan karakterlerle de besleyerek insanlar arasındaki sevgi ve saygının önemini de küçük küçük işlemişler.  

Film tüm dünyada genellikle ‘genel izleyici’ sınıfı alsa da çok hüzünlü dönemeçleri yüzünden 10 yaşından küçük çocuklar için biraz yaralayıcı olabilir. * Burak Göral 


Pozitif Mesajlar: *****
Flörtöz Durumlar: *
Şiddet/ Korku ögeleri: -
Argo Kullanımı: -
Alkol-Sigara kullanımı: *
Köpek isteme potansiyeli: *****


Yorum Yap

Nurgül Kaygas

2 Mart 2020 Pazartesi

Çok güzel, çok duygusal ve hayvan sevgisi aşılamak isteyen ebeveynler için biçilmiş kaftan

MARLEY VE BEN   10 +

7.0 /10

Bazı detayları fazla duygusal olan bir aile filmi. Devamı

Süre: 115 dk. Yapım Yılı: 2008

Yönetmen: David Frankel

Oyuncular: Owen Wilson, Jennifer Aniston, Eric Dane, Kathleen Turner, Alan Arkin, Haley Bennett

PAW PATROL FİLMİ   4 +

7.5 /10

Dizisinden daha iyi, dramatik olarak da daha güçlü, bol pozitif mesajlı bir aksiyon animasyonu. Devamı

Süre: 86 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Cal Brunker

Oyuncular: Tyler Perry (ses), Iain Armitage (ses), Will Brisbin (ses), Jimmy Kimmel (ses)

CRUELLA   12 +

6.5 /10

Böylece Disney de negatif bir karakterinin doğuş hikayesini anlattığı biraz ‘karanlık’ bir filme imza atmış oldu. Devamı

Süre: 134 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Craig Gillespie

Oyuncular: Emma Stone, Emma Thompson, Joel Fry, Danny Strong, Emily Beecham

SCOOBY-DOO   9 +

5.5 /10

Komik bir çocuk filmiyle, korku-komedi türleri arasında dolaşan dengesiz bir uyarlama. Devamı

Süre: 89 dk. Yapım Yılı: 2002

Yönetmen: Raja Gosnell

Oyuncular: Matthew Lillard, Freddie Prinze Jr., Sarah Michelle Gellar , Linda Cardellini, Rowan Atkinson