HAYALETLER ŞEHRİ    7+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Bir şehrin tarihi, o şehrin etnik yapısı ve hayatın içinden renkli karakterlerle akıp giden farklı bir animasyon dizi.

“Hayaletler Şehri” enteresan bir yapım gerçekten de. Los Angeles’ta yaşayan 8-9 yaşlarındaki bir arkadaş grubu bir ‘hayalet kulübü’ kuruyorlar. Amaçları şehrin çeşitli mekanlarında insanların arasında görünmez bir şekilde varlıklarını sürdüren bazı hayaletlerle iletişim kurmak. Onların hayattayken yaptıkları iyi şeylerin devam edip etmediğini de araştırmak. Elbette bu hayaletler bir zamanlar oralarda yaşamış insanlar. Hayattayken yaptıkları bazı güzel şeylerin devam edip etmemesinden endişe duydukları için varlıklarını aynı yerlerde hayalet olarak devam ettirip bazı küçük arızalar yaratarak mekanın diğer kullanıcılarına bir şeyler anlatmaya çalışıyorlar. Neyse ki hayalet kulübünün çocukları aracılık yaparak olayların daha büyümesine engel oluyorlar.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Zor bir konu ve çok fazla da işlenmeyen bir tema. Üstelik bunu ne kadar hafifletip sevimli hale getirseniz de bazı hassas çocukları ürkütebilecek ‘hayalet’ detaylarıyla kurabilmek de ayrı bir zorluk. Ama “Adventure Time”ın yaratıcılarından biri olan yaratıcı Elizabeth Ito bunun üstesinden gelmiş.

Bir şehrin sakinlerinin kafe, müze ya da parklar gibi mekanlarla kurdukları ilişkilere, farklı ırktan insanların bu mekanlar üzerinden uyumlu bir toplum oluşturmasına, kurulan iletişimin toplum faydası yaratmasına atıfta buluyor her bölüm. Toplum ve şehir hayatındaki etnik zenginliğin altı çiziliyor.

Korkutucu olmayan hatta gayet tonton halledilmiş hayaletlerin dışında, çok farklı ve nitelikli karakterlerle tanışıyor çocuklar. Mesela; çocuklara özel bir şiir atölyesi yürüten kafe çalışanı Sonya, kaykay dükkanında çalışan ve farklı bir konuşma tarzına sahip John, Los Angeles’ın gerçek yerlilerinden Craig gibi...  

Dizinin animasyon tekniği de gözleri okşuyor. Hikayenin kahramanları olan çocuklar kendi belgesellerini çekiyorlar, kendi canlandırmalarını yapıyorlar sanki. Birçok animasyon tekniği bir arada kullanılıyor. Son derece sakin bir ritme sahip ve nispeten olgun fikirler içerdiği için çok küçük çocuklar biraz sıkılabilirler. Hem bunun hem de hayalet meselesi yüzünden Netflix 7+ vermiş.

18-20 dakikalık 6 bölümden oluşan ilk sezonun Türkçe dublajı da çok başarılı. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/Korku ögesi: *
Argo Kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap