HAYALİ ARKADAŞLAR    6+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Çocukların hayali arkadaşları üzerine fantastik ve dokunaklı bir aile filmi.

Birçok çocuğun bir dönem hayali arkadaşı olur. Çocukların yalnızlık duygularıyla başa çıkma yöntemlerinden biridir bu. Sosyalleştikçe, gerçek arkadaşlar geldikçe ve tabi ki büyüdükçe de bırakılırlar. Çoğu çocuk da unutur sonradan.

“Hayali Arkadaşlar” tamamen bu fikir üzerine kurulmuş bir film. Biraz da Pixar’ın ünlü animasyonu “Sevimli Canavarlar”ı çağrıştırıyor. Çocuklara yoldaşlık yapan hayali arkadaşlara filmde IF diyorlar. Türkçe çevirisinde HARK demişler. Hark’lar işleri bitince sahipsiz kalıyorlar. Başka çocukların hayali arkadaşları olarak yerleştirilmeleri gerekiyor.

Annesini daha küçükken hastalık yüzünden kaybetmiş ve şimdi 12 yaşındayken de babasının birkaç gün içinde olması gereken kalp ameliyatı yüzünden çok endişeli olan Bea, büyükannesinin apartmanında çok özel bir şey keşfeder: Herkesin hayali arkadaşlarını görebiliyordur. Hayali arkadaşları başka çocuklar için organize etmeye çalışan Calvin adlı bir adam, bu işi çok iyi beceremiyordur. Bea ona yardım etmeye karar verir.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Hayali Arkadaşlar”ın arkasında müthiş yetenekli, şahane sinemacılar var. Kamera önünde Ryan Reynolds ve John Krasinski gibi sevimli oyuncular, renkli ve samimi tasarımlarla gerçekleştirilmiş türlü varlıklar, onları seslendiren birbirinden ünlü isimler var. Hikaye de oldukça dokunaklı. Büyümek, sevdiklerimizi kaybetmemize rağmen hayata tutunmaya devam etmek, hayal dünyamızdan hiç vazgeçmemek üzerine bazen komik bazen de çok duygusal virajlar alıyor film.

Ancak bu çaba küçük çocukları çok da ilgilendirebilecek bir şekilde bir araya getirilmemiş pek. Dengesiz bir durum var, bazı sahneler çok güzel ve eğlenceli ama bazı yerleri de biraz fazla yavaş. Calvin’in bir yağlıboya tablodan çıktığı sahne ya da Tina Turner’lı konser sahnesi neşeli ve güzel. Ama bu sahneler hem çok az hem de küçük çocukların katılabileceği türden eğlenceli değil. Filmin duygulu olması eğlenceli olmasından daha çok önemsenmiş. Bea neden bu hayali arkadaşları görebiliyor o bile açıklanmıyor pek.

Yer yer eğlenceli ve duygusal tonları olsa da çok akılda kalıcı ama ille de ailece sinemada bir film izleyelim derseniz mutsuz da etmez. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: -
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Hayal kurma potansiyeli: ****


Yorum Yap