HEDİYE OPERASYONU    6+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Komedi ve aksiyonla dolu eğlenceli bir Noel animasyonu.

“Hediye Operasyonu” (Arthur Christmas), Noel Baba’ya inanan her çocuğun deli gibi merak ettiği bir meseleden yola çıkarak kuruyor hikayesini. Noel Baba onca hediyeyi bir gecede nasıl dağıtıyor?

Bu neşeli animasyonda da, başka filmlerde de gördüğümüz gibi Kuzey Kutbu’nda Noel Baba’nın yanında çalışan tonla elf vardır. Ancak Noel Baba’nın ailesinin etrafında işlerini son derece ciddiyetle takip eden bu elflerin en büyük yardımcıları Noel Baba’nın iki oğlu Steve ve Arthur’dur. Büyük oğul Steve artık Noel Baba’nın koltuğunu devralmaya hazırlanmakta ve hediye dağıtımı yapan elfleri komuta etmektedir. Küçük oğul Arthur ise daha çok masa başında çocukların mektuplarını ve istedikleri hediyeleri tasnifleme işindedir.

Çıkan bir karmaşa yüzünden çocuklardan bir tanesinin hediyesi dağıtıma çıkmayınca Arthur bunu dert edinir. O gece kimse hediyesiz kalmamalıdır. Böylece artık emekli olmuş büyükbabası Noel Dede’yle birlikte küçük bir kız çocuğunun hediyesini teslim etmek için harekete geçerler.    


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Hediye Operasyonu” aksiyonu bol, komik ve kolay izlenen bir animasyon. Elbette Noel Babalı bütün filmlerde olduğu gibi ‘Noel ruhu’nu korumayı amaçlayıp, çocukların Noel Baba kültürüne olan sempatisinden güç alıyor. Filmin en güzel pozitif mesajı Arthur’un sorumluluk duygusunun çok yüksek bir karakter olması. Arthur içindeki iyilikle harekete geçiyor ve asla geri adım atmıyor. İnandığı amaç için emek veriyor. Ayrıca Noel Baba ve ailesi üzerinden aile bütünlüğüyle ilgili de tatlı bir mesajı var filmim. 

Aksiyon sahnelerinde bolca yükseklerden düşme, sık sık tehlikeli durumların içinde kalmak gibi bazı çizgi film şiddeti içeren sahneler var. Özellikle Arthur ve dedesinin yaşlı bir adam tarafından tüfekle karşılandığı sahnede hassas küçük çocuklar biraz endişelenebilir. Noel Dede’nin bazı konuşmaları büyüklerin anlayabileceği esprilerden oluşturulmuş. Arada bazı diyaloglarda argo da kaçıyor. Mesela ‘Noel’in içine ettin’ gibi bir serzeniş duymanız da mümkün olabilir.  

“Hediye Operasyonu” pek çok ülkede olduğu gibi ülkemizde de ‘Genel İzleyici’ sınıfında vizyona çıkmıştı. Bazı ülkelerde filme 6-7 yaş verildiği de görülmüş. Netflix 7+ vermiş. Bizce 6+ uygun.

Filme Netflix, iTunes ve ‘Digiturk burada’dan ulaşmak mümkün. * Burak Göral


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: **
Şiddet/Korku ögesi: -
Argo Kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: *
Oyuncak isteme potansiyeli: **


Yorum Yap

AFACAN ÇÖP KAMYONU: NOEL MACERASI   3 +

7.0 /10

Okul öncesi çocukların gözdesi, sevimli çizgi dizinin Noel macerası. Devamı

Süre: 28 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Eddie Rosas

Oyuncular: Henry Keane (ses), Glen Keane (ses), Lucas Neff (ses), Brian Baumgartner (ses)

BABAM SÖZ VERDİ   7 +

6.5 /10

Eğlenceli, komik ve en sevilen yılbaşı filmlerinden biri, ama bazı sahnelerine dikkat etmeli. Devamı

Süre: 89 dk. Yapım Yılı: 1996

Yönetmen: Brian Levant

Oyuncular: Arnold Schwarzenegger, Sinbad, Phil Hartman , Rita Wilson, Jim Belushi

THE CHRISTMAS CHRONICLES 2   10 +

6.5 /10

Zaten klişelerin ve aksiyonun biraz fazla kaçtığı bir Noel filmine yine aynı mantıkla ele alınmış bir devam filmi. Devamı

Süre: 115 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Chris Columbus

Oyuncular: Kurt Russell, Goldie Hawn, Darby Camp , Julian Dennison, Jahzir Bruno

KÜÇÜK UZAYLI X   6 +

6.5 /10

Eğlenceli, bir orta metraj animasyon ama bazı sahneleri hassas çocukları ürkütebilir. Devamı

Süre: 42 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Stephen Chiodo

Oyuncular: Keythe Farley (ses), Dee Bradley Baker (ses), Kaliayh Rhambo (ses)