HILDA (1. Sezon)    7+

8.3 /10
1 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

2018 İngiltere-ABD ve Kanada ortak yapımı “Hilda” 24’er dakikalık bölümlerden oluşan bir Netflix animasyon dizisi.

Aynı adlı grafik romanlardan uyarlanan dizinin odağında annesiyle yaşayan son derece iyi kurgulanmış bir kız çocuğu olan Hilda var. Gece harekete geçen trollerden korunmak için büyük duvarlarla çevrili bir şehir olan Trolberg’in dışındaki ormanda yaşayan anne kızın ilginç bir hayatı vardır. Hilda çeşitli farklı trollerle ya da görünmeyen minik ‘elf’lerle iletişim kurabilen bir kızdır. Ancak elflerin yeni seçilen başbakanının aldığı karar yüzünden anne-kız ormandaki evlerinden taşınmak zorunda kalırlar.

İkinci bölümün sonunda anne-kız Trolberg’e taşınırlar. Bundan sonraki bölümlerde Hilda, yeni başladığı ilkokulda kendi yaşıtları Frida ve David ile tanışır ve birlikte çok renkli ve bazen de oldukça heyecanlı maceralar yaşarlar.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Hilda” yoğun bir hayal gücüyle oluşturulmuş temposu yüksek, yer yer komik ve çoğunlukla da heyecanlı hikayeler sunuyor her bölümüyle. Bu tip fantastik hikayeleri seven büyüklerin de çocuklarıyla birlikte sıkılmadan izleyebilecekleri bir dizi bu. Kahramanımız Hilda, meraklı, vicdanlı, nazik, yardımsever ve çok dışadönük bir kız çocuğu. Birçok özelliğiyle çocuklar için örnek bir rol model. Dizideki anne-kız ilişkisi de çok güzel, duygusal ve örnek bir ilişki. Anne Joanna’nın kızıyla kurduğu sabırlı, destekçi ve özgüven aşılayıcı iletişimi olağanüstü.

Netflix bu sevimli fantastik diziyi 7+ olarak sınıflandırmış. Doğrusu bazı ‘trollü’ sahneler bu yaştan küçük ve hassas çocuklar için ürkütücü olabilir gerçekten de. Orijinal sesiyle izlendiğinde Hilda ve annesinin İngiliz aksanlı konuşmaları kulağa çok sevimli geliyor. Harry Potter filmlerindeki ingilizceye de aşina olan çocuklarınıza orijinal dilinde izletmenizi öneririz. Türkçe dublajında ise Hilda’nın annesinin neden robot gibi konuşturulduğunu merak ettik doğrusu...

7+ çocuklar için keyifli bir seçenek olan “Hilda” Netflix’de 13 bölümden oluşan ilk sezonuyla yayında. * Burak Göral


Pozitif Mesajlar  ****
Flörtöz Durumlar  
Şiddet / Korku öğeleri **
Argo Kullanımı  -
Alkol – Sigara kullanımı  -
Oyuncak isteme potansiyeli  -


Yorum Yap

Meral Işık

16 Ocak 2020 Perşembe

Severek izliyor kızım sizin tavsiyenizle açtım cok memnun kaldık