HZ. MUHAMMED: ALLAH’IN ELÇİSİ    9+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

İslam diniyle ilgili yapılmış, çocuklarla izlenebilecek nitelikli filmler bulmak zor ama Majidi’nin filmi imdada yetişiyor. 

Dinler tarihinden uyarlanan filmlerin kıvamını tutturmak kolay değildir pek. Dini hassasiyetler taşıyan kitleleri yaralamayacak ama kalıcı ve etkili olabilecek bir film için slogan atmadan da dramatik etkisi sağlam olan bir senaryoya, yüksek bir bütçeye ve iyi bir yönetmene ihtiyaç vardır.

Hz. Muhammed’in peygamber olarak çıkışından, son haccında tüm islam alemine yaptığı Veda Hutbesi’ne kadarki süreci anlatan, 1976 yılı yapımı Mustafa Akkad imzalı “Çağrı” (The Message) filmi türünün en iyi örneklerinden biriydi ve tüm dünyadaki müslümanları derinden etkilemişti. O zamandan beri de güçlü bir islam tarihi filmi çekilemedi. Zaten Hz. Muhammed’in (SAV) yüzünün tasvir edilmesi ve resmedilmesi ‘örfen’ yasaklanmıştır. Yönetmen Akkad da filminde bu yasağa harfi harfine uymuş, onun görüntüsünü ve sesini en ufak bir sahnede bile tasvir etmemişti. Şimdi İranlı usta yönetmen Majid Majidi ise bu konuda kendisini riske atıp, ana karakterini gösterememe dezavantajını, yılların tecrübesiyle kimsenin rahatsız olabileceği bir duruma izin vermeden çözebilmiş. Peygamberin söylediklerini ise duymuyoruz ama altyazıyla okuyabiliyoruz.

Majidi’nin filmi “Hz. Muhammed: Allah’ın Elçisi”, Hz. Muhammed’in doğumuyla başlayıp peygamberliğini ilan edene kadarki sürecine odaklanıyor. Yönetmenin asıl derdi de zaten islam dininin hangi ortamda ve ihtiyaç zamanında ortaya çıktığının altını çizmek. Köleliğin, açlığın, adaletsizliğin ve yozlaşmanın ortasında doğan yeni bir din ve onun habercisinin hikayesi bu. Asla bağnazlığa izin vermeyen, savaşmayı en son çare olarak gören, her şeyden önemlisi ‘insanseven’, mazlumların yanında olan bir dinin elçisinin insanlığa gelişi... Bu doğum birilerini rahatsız edecek ve daha en baştan tehlikeli görünen bu bebeğin büyümesini istemeyeceklerdir.

Filmde bu ana hikayenin dışında güçlü bir ‘annelik’ hikayesi anlatmayı da başarıyor yönetmen.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Cennetin Çocukları” ve “Cennetin Rengi” gibi klasik filmlere de imza atan Majidi’nin 40 milyon dolarlık dev bir bütçeyle çektiği filmde dünyanın en usta görüntü yönetmenlerinden biri olan İtalyan Vittorio Storaro’nun enfes görüntü çalışmasına Hintli müzisyen A.R. Rahman’ın müzikleri başarıyla eşlik ediyor. İslam dinini yozlaştırmaya çalışanlara ya da diğer dinlerin düşmanı gibi göstermeye çalışan tüm gruplara karşı sinemanın gücünü kullanmayı hedeflemiş Majidi. “Çağrı”nın ele aldığı tarih aralığının getirdiği kimi avantajlardan yoksun olmasına rağmen (Hz. Hamza ve Hz. Ali haliyle birer sahnede görünüyorlar sadece; Hendek, Bedir ve Uhud savaşları ise bu filmin konusu dışında kalıyor), 168 dakikalık süresi boyunca yer yer heyecanlı, dramatik ve insanın derinlerine, imanına seslenen bir film çıkartmayı başarmış. İslam’ın ve diğer dinlerin aslında ne işe yaradığını unutanlara anlamlı bir hatırlatma yapmış.

Film ülkemizde genel izleyici sınıfıyla vizyona girmişti. Ama bu kadar yoğun bir konu ve uzun bir film için biraz daha sabırlı olmakta fayda var. İnternette çeşitli mecralarda türkçe dublajlı izlenebiliyor. Zaman zaman TV kanallarımızda da yayınlanmakta. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: *****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: *
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

BİLAL: ÖZGÜRLÜĞÜN SESİ   12 +

6.5 /10

İslam tarihinde yeri olan gerçek bir kişiliğin özgürlüğüne ve inancına kavuşma hikayesi. Devamı

Süre: 105 dk. Yapım Yılı: 2015

Yönetmen: Khurram H. Alavi, Ayman Jamal

Oyuncular: Engin Altan Düzyatan (ses), Ayça Bingöl (ses), Tamer Karadağlı (ses), Volkan Severcan (ses)

CESUR EŞEK   7 +

6.0 /10

Hz İsa’nın doğum hikayesini hayvanların bakış açısıyla anlatan bir animasyon. Devamı

Süre: 86 dk. Yapım Yılı: 2017

Yönetmen: Timothy Reckart

Oyuncular: Steven Yeun, Keegan-Michael Key, Aidy Bryant , Gina Rodriguez, Christopher Plummer

SON UMUT   10 +

7.0 /10

Çanakkale Savaşı ile Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışının arasında geçen duyarlı bir savaş hikayesi. Devamı

Süre: 111 dk. Yapım Yılı: 2014

Yönetmen: Russel Crowe

Oyuncular: Russel Crowe, Olga Kurylenko, Yılmaz Erdoğan, Cem Yılmaz, Jai Courtney

HZ. MUHAMMED: ALLAH’IN ELÇİSİ   9 +

7.6 /10

İslam diniyle ilgili yapılmış, çocuklarla izlenebilecek nitelikli filmler bulmak zor ama Majidi’nin filmi imdada yetişiyor. Devamı

Süre: 168 dk. Yapım Yılı: 2015

Yönetmen: Majid Majidi

Oyuncular: Mahdi Pakdel, Sareh Bayat, Mina Sadati , Ali Reza Shoja'noori