CENNETİN ÇOCUKLARI    9+

9.5 /10
1 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Her çocuğun izlemesi gereken, İran sinemasının başyapıt filmlerinden biri.

İranlı sinemacılar, baskıcı rejimin dayatmaları yüzünden hep otosansür gölgesinde filmler yaptılar. Bu yüzden çoğu yönetmen meselelerini çocuklar üzerinden anlatarak sansür kurumunun etrafından dolanmayı başardı. Bu güzelim çocuk hikâyelerinde aslında görünenden çok daha çarpıcı insan manzaraları ve politik saptamalar vardır. Çocuk karakterler ve onların küçükmüş gibi gözüken meseleleri aslında İran toplumunun ve insanoğlunun çıkmazlarına işaret etmektedir. Majid Majidi’nin Oscar adayı bu filmi de İran sinemasının en iyilerinden biridir.

“Cennetin Çocukları”nda kız kardeşi Zehra’nın ayakkabısını tamirciden aldıktan sonra kaybeden Ali bu durumu babasına söyleyemez. Çünkü çok fakirdirler ve şu an bir ayakkabıya daha verecekleri paraları yoktur. Ali kendi ayakkabılarını kardeşiyle gizlice paylaşmak zorundadır. Biri sabahçı diğeri öğlenci olan kardeşler okullarına aynı ayakkabıyı sırayla giyerek gitmeye başlarlar. Ama bu durum onları günbegün daha zor durumlara sokar. Zehra ayağına bol gelse de abisinin eskimiş lastik ayakkabılarıyla idare etmek, okul çıkışında da koşturarak onları abisine yetiştirmek zorundadır. Kısa bir süre sonra Ali bir koşu yarışmasına katılarak ikincilik ödülü olan spor ayakkabıyı kazanmaya çalışır. 


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Çocuklarımıza yokluğu ve yokluk içinde yaşamanın ne olduğunu ve özellikle kardeşlere yapılan fedakarlığı anlatmak için çok uygun bir film “Cennetin Çocukları”. İçimizi yaka yaka, olağanüstü bir samimiyetle anlatıyor hikayesini. Çocuklarınız eski bir lastik ayakkabıyı paylaşmak zorunda kalan bu iki güzel çocuktan mutlaka etkileneceklerdir. Sahip olduklarının kıymetini anlayacak, bir ayakkabının bile yokluğunun onları nasıl mutsuz edebileceğini anlayabileceklerdir. İçinde oldukları zor koşula rağmen birbirlerine destek olmaya çabalayan iki kardeşle, Zehra ve Ali’yle empati kuracaklardır. Sahip oldukları her şeyin kıymetini belki daha çok anlayacaklardır böylelikle. Ayrıca Zehra ve Ali'nin içinde oldukları sorunu çözmek için verdikleri mücadele de çok değerli bir mesaj içeriyor. Çocuklar kendi mantık ve dünyalarının el verdiği ölçüde çözümler yaratmaya çalışıyorlar.

Hikâye o kadar evrensel ki, hangi ülkede geçtiğinin çok da önemi yok. Ama yine de bambaşka bir toplumun, başka bir sosyal çevrenin ve âdetlerin de farkına varacaklardır bu film sayesinde.

“Cennetin Çocukları”nın DVD’si ülkemizde çıkmıştı. Bazı internet sitelerinde türkçe dublajlı olarak da izlenebiliyor. * Burak Göral


Pozitif Mesajlar: ****
Flörtöz Durumlar: -
Şiddet/ Korku ögeleri: -
Argo Kullanımı: -
Alkol-Sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

Abdulkadir Korkmaz

27 Ocak 2020 Pazartesi

Her çocuğun muhakkak izlemesi gereken bir film, sevgiyle tavsiye ediyorum. İçinde bir çok değeri barındıran sıcacık bir film.