IVY+BEAN    7+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Sevilen bir çocuk kitabı serisinden uyarlanan eğlenceli film serisinin başlangıç filmi...

Ünlü bir çocuk kitabı serisi olan ve hatta ülkemizde de basılan Annie Barrows’un yaratıcısı olduğu “Ivy + Bean” Netflix tarafından uyarlanmaya başlandı. Her kitabın 50 dakikalık bir orta metrajlı film olarak ele alınması güzel olmuş. İlk hikaye komşu evlerde yaşayan iki arkadaşın tanışmasına odaklanıyor.  

Ivy’nin aşırı zengin bir hayal gücü vardır. Annesiyle bahçeli evlerden oluşan bir mahalleye yeni taşınmıştır. Karşı evdeki ailenin onunla yaşıt kızı Bean ile henüz tanışmamışlardır. Ivy kendisinin büyücü ve yaptığı her büyünün de gerçek olduğuna inanmakta. Bean’in de hayal dünyası çok geniştir aslında. Tanışmadan önce birbirlerine uzaktan ön yargılı olsalar da olaylar bir şekilde onları bir araya getirir ve hayal dünyaları birbirleriyle tam olarak örtüşür. Artık birlikte acayip maceralar yaşadıkları günler başlar. Özellikle de mahallede çocukları pek sevmeyen Bayan Trantz’ı bu maceranının kötü karakteri olarak ilan ederler.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Çocukların birbirlerine önyargıyla yaklaşmalarına rağmen sonrasında sıkı bir arkadaşlık ilişkisi kurmalarından başlayarak hikayede pozitif bolca mesaj var. Dürüstlüğün önemi, yalan söylemenin kötülüğü, insanlara isim takmamak gerektiği ve hile yapmamak gibi mesajlar bunlar... Kızlar genellikle heyecanlı ve tehlikeli hikayeler hayal etseler de bunlar rahatsız edici şekillerde çekilmemişler.

Günümüz çocuklarının bol bol gülerek izlemeleri için bazı eklemeler yapılmış belli ki. Bean, ablası Nancy ile sürekli sürtüşürken bir sahnede Nancy kız kardeşine kızgınlıkla ‘mankafa’ diyor. ‘Kaka’ kelimesinin geçtiği birkaç espri de var. Ayrıca komik bazı sahnelerde popo sallama, geğirme ve gaz çıkarma esprileri de bulunmakta.

Netflix Türkçe dublajla desteklediği filme 7+ vermiş. Serinin diğer filmleri de çekildikçe  eklenmekte platforma. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: **
Argo kullanımı: **
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli:  -


Yorum Yap